Poddasze, dawniej traktowane jako przechowalnia dla nieużywanych sprzętów, dziś coraz częściej pełni funkcje użytkowe. Aby jednak w pełni cieszyć się komfortem przebywania w tym pomieszczeniu, należy je ocieplić. Jak to zrobić i jakie materiały wybrać?
Ocieplanie poddasza jest proste, można bowiem przeprowadzić je zarówno w już zamieszkałym domu, jak i takim dopiero na etapie konstrukcji. W tym drugim przypadku budynek musi być przynajmniej w stanie surowym zamkniętym, a więc mieć ułożone pokrycie dachowe oraz wstawione okna. Bez względu na to, kiedy przystąpisz do tej czynności, pamiętaj aby stosować właściwe materiały i sprawdzone metody, gdyż w innym przypadku grozi Ci obniżenie parametrów konstrukcyjnych dachu, zagrzybienie izolacji, a także jej kosztowna wymiana. Wybieraj więc możliwie najlepsze rozwiązania, tak jak w przypadku kładzenia dachu.
Jakie wybrać materiały na poddasze?
Ocieplanie poszczególnych części domu rządzi się swoimi zasadami. Izolacja poddasza polega na szczelnym wypełnieniu przestrzeni pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcji dachu. Materiał należy ściśle upchnąć pomiędzy więźbą w taki sposób, by wypełnił szczelnie każdą jej przestrzeń – nawet najmniejsza szczelina będzie bowiem drogą ucieczki ciepła. Dlatego przy wyborze właściwego tworzywa kieruj się jego wysoką sprężystością oraz odpornością na rozwarstwianie.
Najczęściej stosowana w tym celu jest wełna mineralna. Ta o średniej twardości nie tylko spełnia wymienione wyżej warunki, lecz także jest bardzo dobrym izolatorem termicznym. W dodatku to jedyny materiał przeznaczony do termoizolacji poddasza, który cechuje się niepalnością, dzięki czemu chroni drewnianą konstrukcję w razie pożarów.
Równie popularne rozwiązanie to ocieplanie poddasza za pomocą styropianu. Jeżeli zdecydujesz się na ten materiał, wybierz styropian grafitowy odznaczający się wyższą izolacyjnością niż biały. Surowiec dobrze wypełni wolne przestrzenie pomiędzy krokwiami dzięki wykonanym jeszcze na etapie produkcji nacięciom, zwiększającym jego sprężystość.
Jak dobrać grubość izolacji?
Ocieplenie poddasza z reguły wykonuje się, układając materiał izolacyjny w dwóch warstwach. Jednak ich dokładne ułożenie zależy od typu pokrycia dachowego.
W przypadku poddasza nieszczelnego dla pary wodnej, czyli z zamontowaną folią wiatroizolacyjną o wysokiej paroprzepuszczalności, grubość pierwszej warstwy powinna być mniejsza od wysokości krokwi jedynie o 1-2 cm.
Poddasze szczelne dla pary wodnej, czyli wykonane z użyciem folii wiatroizolacyjnej o niskiej paroprzepuszczalności, to już grubość pierwszej warstwy o 3–6 cm mniejsza niż wysokość krokwi.
Grubość drugiej warstwy będzie więc odpowiednio zależeć od ustalonej grubości całego ocieplenia. Powinno ono wynosić minimum 30 cm, a dla domów energooszczędnych – nawet 40 cm.
Dzięki tak zastosowanej izolacji Twoje poddasze będzie gotowe do zaadaptowania. Oczywiście po spełnieniu kilku opisywanych już w poradniku zasad.