Jak i czym ocieplić poddasze?

Jak i czym ocieplić poddasze?


Poddasza domów można podzielić na dwa rodzaje – użytkowe i nieużytkowe. Nieużytkowe to zazwyczaj magazyny rzeczy niepotrzebnych, strych, na którym trzymamy zbędne meble i inne przedmioty. Natomiast na poddaszu użytkowym jest stworzona przestrzeń mieszkalna dla domowników. Aby w pełni cieszyć się komfortem i ciepłem na poddaszu, niezależnie od jego rodzaju, należy je ocieplić. Jak to zrobić i jakie materiały wybrać? Podpowiadamy.

Z tekstu dowiesz się:

Ocieplanie poddasza jest możliwe zarówno w zamieszkałym domu, jak i już na etapie budowy. W tym drugim przypadku budynek powinien być przynajmniej w stanie surowym zamkniętym, a więc musi mieć ułożone pokrycie dachowe oraz wstawione okna. Bez względu na to, kiedy przystąpisz do ocieplania, najpierw dowiedz się, czym ocieplać poddasze oraz jaką metodę zastosować. W innym przypadku możesz narazić się na obniżenie parametrów konstrukcyjnych dachu, zagrzybienie izolacji, a w konsekwencji na jej kosztowną wymianę.

Przeczytaj także: Kładziesz dach? Wybierz ten najlepszy!

Czym ocieplić poddasze? Wybór materiałów

Izolacja poddasza polega na wypełnieniu przestrzeni pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcji dachu. Materiał należy ściśle włożyć dokładnie pomiędzy więźbę – nawet najmniejsza szczelina będzie bowiem drogą ucieczki ciepła. Dlatego przy wyborze właściwego tworzywa kieruj się jego wysokim stopniem możliwości dopasowania do stropu oraz odpornością na rozwarstwianie.

Jakie ocieplenia poddasza wybrać? Przeczytaj:

Zasady ocieplania poddasza – grubość izolacji

Już wiesz, czym ocieplić poddasze. Jednak dokładne rozmieszczenie materiału (zazwyczaj w dwóch warstwach) oraz odpowiednia grubość ocieplenia poddasza zależą od typu pokrycia dachowego. Sprawdź, jakie typy pokrycia wyróżniamy:

Grubość drugiej warstwy będzie odpowiednio zależeć od ustalonej grubości całego ocieplenia. Powinna ona wynosić minimum 30 cm, a dla domów energooszczędnych – nawet do 50 cm.

Ocieplanie poddasza – kwestie prawne

Przygotowujesz się do ocieplania poddasza i nie wiesz, czy taki remont należy zgłosić? Wszystko zależy od tego, czy przebieg prac będzie miał wpływ na kształt stropu – jeśli nie, nie musisz niczego zgłaszać. Natomiast pamiętaj o dopełnieniu odpowiednich formalności, jeśli w wyniku ocieplania poddasza górna kondygnacja zmieni swój charakter na użytkowy lub będzie wykraczać poza plan budynku. Jeżeli do tej pory poddasze było nieużytkowe, a planujesz w nim pomieszczenia o charakterze mieszkalnym, w ten sposób zwiększasz powierzchnię domu. Oznacza to, że musisz zgłosić adaptację poddasza do urzędu gminy bądź miasta, gdzie zostanie Ci wyliczony nowy podatek, powiększony o opłatę za zwiększoną powierzchnię mieszkalną domu.

Dzięki zastosowaniu izolacji Twoje poddasze będzie wkrótce gotowe do zaaranżowania. Teraz już tylko od Ciebie zależy, czy będzie to magazyn różności, czy może postanowisz zaaranżować tę przestrzeń na kolejne pomieszczenia mieszkalne. Z pewnością jednak będzie to miejsce ciepłe i przytulne.

Czytaj także: Zasady adaptacji niskiego poddasza.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).