Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Jak i czym ocieplić poddasze?

Jak i czym ocieplić poddasze?


Poddasze, dawniej traktowane jako przechowalnia dla nieużywanych sprzętów, dziś coraz częściej pełni funkcje użytkowe. Aby jednak w pełni cieszyć się komfortem przebywania w tym pomieszczeniu, należy je ocieplić. Jak to zrobić i jakie materiały wybrać?

Ocieplanie poddasza jest proste, można bowiem  przeprowadzić je zarówno w już zamieszkałym domu, jak i takim dopiero na etapie konstrukcji. W tym drugim przypadku budynek musi być przynajmniej w stanie surowym zamkniętym, a więc mieć ułożone pokrycie dachowe oraz wstawione okna. Bez względu na to, kiedy przystąpisz do tej czynności, pamiętaj aby stosować właściwe materiały i sprawdzone metody, gdyż w innym przypadku grozi Ci obniżenie parametrów konstrukcyjnych dachu, zagrzybienie izolacji, a także jej kosztowna wymiana. Wybieraj więc możliwie najlepsze rozwiązania, tak jak w przypadku kładzenia dachu.

Jakie wybrać materiały na poddasze?

Ocieplanie poszczególnych części domu rządzi się swoimi zasadami. Izolacja poddasza polega na szczelnym wypełnieniu przestrzeni pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcji dachu. Materiał należy ściśle upchnąć pomiędzy więźbą w taki sposób, by wypełnił szczelnie każdą jej przestrzeń – nawet najmniejsza szczelina będzie bowiem drogą ucieczki ciepła. Dlatego przy wyborze właściwego tworzywa kieruj się jego wysoką sprężystością oraz odpornością na rozwarstwianie.

Najczęściej stosowana w tym celu jest wełna mineralna. Ta o średniej twardości nie tylko spełnia wymienione wyżej warunki, lecz także jest bardzo dobrym izolatorem termicznym. W dodatku to jedyny materiał przeznaczony do termoizolacji poddasza, który cechuje się niepalnością, dzięki czemu chroni drewnianą konstrukcję w razie pożarów.

Równie popularne rozwiązanie to ocieplanie poddasza za pomocą styropianu. Jeżeli zdecydujesz się na ten materiał, wybierz styropian grafitowy odznaczający się wyższą izolacyjnością niż biały. Surowiec dobrze wypełni wolne przestrzenie pomiędzy krokwiami dzięki wykonanym jeszcze na etapie produkcji nacięciom, zwiększającym jego sprężystość.

Jak dobrać grubość izolacji?

Ocieplenie poddasza z reguły wykonuje się, układając materiał izolacyjny w dwóch warstwach. Jednak ich dokładne ułożenie zależy od typu pokrycia dachowego.

W przypadku poddasza nieszczelnego dla pary wodnej, czyli z zamontowaną folią wiatroizolacyjną o wysokiej paroprzepuszczalności, grubość pierwszej warstwy powinna być mniejsza od wysokości krokwi jedynie o 1-2 cm.

Poddasze szczelne dla pary wodnej, czyli wykonane z użyciem folii wiatroizolacyjnej o niskiej paroprzepuszczalności, to już grubość pierwszej warstwy o 3–6 cm mniejsza niż wysokość krokwi.

Grubość drugiej warstwy będzie więc odpowiednio zależeć od ustalonej grubości całego ocieplenia. Powinno ono wynosić minimum 30 cm, a dla domów energooszczędnych – nawet 40 cm.

Dzięki tak zastosowanej izolacji Twoje poddasze będzie gotowe do zaadaptowania. Oczywiście po spełnieniu kilku opisywanych już w poradniku zasad.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie