Kładziesz dach? Wybierz ten najlepszy!

Kładziesz dach? Wybierz ten najlepszy!


Zastanawiasz się, jaki dach jest najodpowiedniejszy dla Twojego domu? Który materiał spełni Twoje oczekiwania i sprawi, że dom będzie nie tylko bezpieczny, szczelny, lecz także efektownie wyglądał? Sprawdź, jakie masz możliwości, i wybierz mądrze. Dach to w końcu niemały wydatek.

Dom to całość. Każdy element odgrywa w nim bardzo ważną rolę. Tylko wtedy, gdy dopasujemy do siebie wszystkie części, uda się uzyskać spójną kompozycję. Dach pełniący funkcję ochronne oraz estetyczne powinien jednocześnie wyróżniać się i współgrać z całym projektem. Znaczenie mają zarówno wykorzystane materiały, jak i kolorystyczne połączenia dachówki oraz elewacji. Zadbaj o to, by prace zostały wykonane dokładnie i starannie – wtedy unikniesz niemiłych niespodzianek.

Dach i jego budowa

Dach jaki jest, każdy widzi. Według definicji to najwyższa część budynku służąca do przykrycia i osłonięcia go przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Na dach składają się przede wszystkim konstrukcja nośna wykonana najczęściej z drewnianych belek oraz pokrycie zależne od strefy klimatycznej i architektury budynku.

Warto jednak wiedzieć, że do głównych elementów dachu zaliczamy kalenicę, kosz (in. krawędź koszowa), połać dachową oraz okap. Pozostałe części to podbitka, komin, wyłaz, a także okno dachowe.

Kształt dachu – który wybrać?

Płaski, stromy, mansardowy czy naczółkowy – możliwości jest wiele. Dach, jako najważniejsza konstrukcja budynku, musi do niego pasować i spełniać swoją funkcję. Wybór odpowiedniego kształtu ma także przełożenie finansowe: im bardziej skomplikowana jego rzeźba, tym większe koszty za materiały czy robociznę.

Oto najczęstsze kształty dachów:

Każdy powinien zostać wykonany przez wyszkoloną ekipę, dlatego tutaj możesz sprawdzić, czym się ona charakteryzuje.

Rodzaje pokrycia dachowego

Z biegiem lat i rozwojem technologii powstało wiele różnych pokryć dachowych, z których można wybierać. Jedną z bardziej tradycyjnych jest znana od wieków strzecha. Dobrze wykonana ze słomy lub trzciny i zabezpieczona środkami ognioochronnymi wyróżnia się dobrymi właściwościami akustycznymi oraz termoizolacyjnymi. Wśród sztucznych pokryć dachowych wyróżniamy dachówkę (ceramiczną lub cementową), blachę dachową (miedzianą lub stalową ocynkowaną) lub gont bitumiczny (pasy modyfikowanej papy asfaltowej).

Kształt dachu a jego pokrycie

Wiesz już, jakie kształty mają dachy i z czego można je wykonać. Teraz warto zadać sobie pytanie, czy jedno ma wpływ na drugie, czyli czy kształt dachu i kąt jego nachylenia wpływają na wykorzystywane do budowy materiały.

Odpowiedź nie jest zaskoczeniem: oczywiście, że tak. O ile przy dachu dwuspadowym można użyć zarówno drobnowymiarowych dachówek, jak i dużych arkuszy blachodachówek, o tyle przy dachach czterospadowych lepiej zdecydować się na dachówkę. Zmniejsza to ilość koniecznych do wykonania prac – np. nie ma potrzeby przycinania blachodachówki.

Na wielopołaciowych dachach sprawdzą się lepiej płaskie elementy, które nie uwydatnią już i tak rozbudowanej konstrukcji. Działa to również w odwróconej sytuacji: jednorodne, płaskie dachy lepiej podkreślić przestrzennymi elementami, np. dachówkami zakładkowymi.

Kąt nachylenia dachu również odgrywa tutaj istotną rolę, dlatego dowiedz się o nim więcej.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje