Kładziesz dach? Wybierz ten najlepszy!

Kładziesz dach? Wybierz ten najlepszy!


Zastanawiasz się, jaki dach jest najodpowiedniejszy dla Twojego domu? Który materiał spełni Twoje oczekiwania i sprawi, że dom będzie nie tylko bezpieczny, szczelny, lecz także efektownie wyglądał? Sprawdź, jakie masz możliwości, i wybierz mądrze. Dach to w końcu niemały wydatek.

Dom to całość. Każdy element odgrywa w nim bardzo ważną rolę. Tylko wtedy, gdy dopasujemy do siebie wszystkie części, uda się uzyskać spójną kompozycję. Dach pełniący funkcję ochronne oraz estetyczne powinien jednocześnie wyróżniać się i współgrać z całym projektem. Znaczenie mają zarówno wykorzystane materiały, jak i kolorystyczne połączenia dachówki oraz elewacji. Zadbaj o to, by prace zostały wykonane dokładnie i starannie – wtedy unikniesz niemiłych niespodzianek.

Dach i jego budowa

Dach jaki jest, każdy widzi. Według definicji to najwyższa część budynku służąca do przykrycia i osłonięcia go przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Na dach składają się przede wszystkim konstrukcja nośna wykonana najczęściej z drewnianych belek oraz pokrycie zależne od strefy klimatycznej i architektury budynku.

Warto jednak wiedzieć, że do głównych elementów dachu zaliczamy kalenicę, kosz (in. krawędź koszowa), połać dachową oraz okap. Pozostałe części to podbitka, komin, wyłaz, a także okno dachowe.

Kształt dachu – który wybrać?

Płaski, stromy, mansardowy czy naczółkowy – możliwości jest wiele. Dach, jako najważniejsza konstrukcja budynku, musi do niego pasować i spełniać swoją funkcję. Wybór odpowiedniego kształtu ma także przełożenie finansowe: im bardziej skomplikowana jego rzeźba, tym większe koszty za materiały czy robociznę.

Oto najczęstsze kształty dachów:

Każdy powinien zostać wykonany przez wyszkoloną ekipę, dlatego tutaj możesz sprawdzić, czym się ona charakteryzuje.

Rodzaje pokrycia dachowego

Z biegiem lat i rozwojem technologii powstało wiele różnych pokryć dachowych, z których można wybierać. Jedną z bardziej tradycyjnych jest znana od wieków strzecha. Dobrze wykonana ze słomy lub trzciny i zabezpieczona środkami ognioochronnymi wyróżnia się dobrymi właściwościami akustycznymi oraz termoizolacyjnymi. Wśród sztucznych pokryć dachowych wyróżniamy dachówkę (ceramiczną lub cementową), blachę dachową (miedzianą lub stalową ocynkowaną) lub gont bitumiczny (pasy modyfikowanej papy asfaltowej).

Kształt dachu a jego pokrycie

Wiesz już, jakie kształty mają dachy i z czego można je wykonać. Teraz warto zadać sobie pytanie, czy jedno ma wpływ na drugie, czyli czy kształt dachu i kąt jego nachylenia wpływają na wykorzystywane do budowy materiały.

Odpowiedź nie jest zaskoczeniem: oczywiście, że tak. O ile przy dachu dwuspadowym można użyć zarówno drobnowymiarowych dachówek, jak i dużych arkuszy blachodachówek, o tyle przy dachach czterospadowych lepiej zdecydować się na dachówkę. Zmniejsza to ilość koniecznych do wykonania prac – np. nie ma potrzeby przycinania blachodachówki.

Na wielopołaciowych dachach sprawdzą się lepiej płaskie elementy, które nie uwydatnią już i tak rozbudowanej konstrukcji. Działa to również w odwróconej sytuacji: jednorodne, płaskie dachy lepiej podkreślić przestrzennymi elementami, np. dachówkami zakładkowymi.

Kąt nachylenia dachu również odgrywa tutaj istotną rolę, dlatego dowiedz się o nim więcej.

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!