Współczesna moda budowlana i architektoniczna prześciga się w coraz to nowych pomysłach na wykończenie budynku. Zdobienia, kolory, rozłożyste konstrukcje dachów. Wszystko to wygląda pięknie, ale – część ludzi szuka minimalistycznej formy, prostej bryły, naturalnych materiałów i jasnych kolorów. W skrócie: szukają projektu domu minimalistycznego. Podpowiadamy, jak go znaleźć.
Minimalizm skradł nasze serca, ponieważ koi zmysły, nie zaprząta niepotrzebnie głowy, pozwala się oderwać i uspokoić po trudnych dniach w pracy. Dzieje się tak właśnie za sprawą jasnych kolorów i oszczędnie urządzonych przestrzeni. I choć minimalizm kojarzymy głównie z wnętrzami, okazuje się, że i projekty domów jednorodzinnych mogą być tworzone zgodnie z wytycznymi minimalizmu.
Oto przykłady realizacji podstawowych założeń minimalizmy w projektach domów. Podzielimy je na dwie kategorie: na zewnątrz i wewnątrz.
Jak wygląda dom minimalistyczny na zewnątrz?
- Prosta bryła
Dom minimalistyczny najczęściej jest budowany na bazie klasycznego prostokąta. To ułatwia planowanie przestrzeni wewnątrz, a także przygotowanie gruntu pod fundamenty.
- Klasyczny kąt nachylenia dachu
Dzięki prostej bryle znacznie łatwiej też zaprojektować dach domu minimalistycznego. Tutaj do wyboru są dwa najbardziej popularne rodzaje:
- dach dwuspadowy,
- dach czterospadowy.
Oba będą wyglądać równie efektownie, jednak dach dwuspadowy jest prostszy w wykonaniu, a co za tym idzie – tańszy. Ten argument potrafi przekonać.
Drugim ważnym czynnikiem dachu domu jest kąt nachylenia dachu. W polskiej strefie wynosi on najczęściej od 45°. Dzięki temu woda czy śnieg nie zatrzymują się na nim, a swobodnie zsuwają się na dół.
- Jasna elewacja
Tynk, drewniane panele, płytki gresowe – materiałów wykończeniowych na elewację można znaleźć naprawdę wiele. Ważne jednak, żeby całość była zachowana w naturalnych kolorach. Nie oznacza to, że musi być miała. Do wyboru masz:
- beże,
- brązy,
- szarości.
- Duże przeszklenia
Tak jak minimalizm, moda na duże przeszklenia przywędrowała do nas najprawdopodobniej właśnie ze Skandynawii. Dlaczego jest to tak ważne w minimalistycznym projekcie domu? Przede wszystkim dlatego, że duże przeszklenia
- same w sobie stanowią funkcjonalną dekorację, od których stronimy w minimalistycznych wystrojach.
- zapewniają duży dostęp światła naturalnego,
- stanowią naturalny łącznik wnętrz z ogrodem.
Zobacz, jak dbać o ciepło w domu z dużymi przeszkleniami.
Projekt domu minimalistycznego wewnątrz
W minimalizmie ważne są otwarte przestrzenie, które zapewniają oddech oraz dużą swobodę projektową. Właśnie dlatego w projekcie domu minimalistycznego bardzo często znajdziesz otwartą strefę dzienną.
Zaletami tego rozwiązania architektonicznego są m.in.:
- duże możliwości aranżacyjne,
- zapewnienie miejsca dla całej rodziny,
- kwitnące życie towarzyskie i rodzinne.
Wbrew pozorom jest to także oszczędność miejsca i oszczędność pieniędzy (w końcu musisz postawić mniej ścian!).
Dlaczego warto zdecydować się na projekt domu minimalistycznego?
Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dla każdego bowiem co innego jest ładne, co innego funkcjonalne, co innego – atrakcyjne.
Dom minimalistyczny może być jednak propozycją dla osób, które lubią proste formy lub po prostu nie chcą zbyt dużo wydać na budowę. Minimalizm przejawi się tu także w kosztach, które zredukujesz, dzięki mniejszemu zapotrzebowaniu na materiały różnego typu.