Projekt minimalistycznego domu. 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Projekt minimalistycznego domu. 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę


Współczesna moda budowlana i architektoniczna prześciga się w coraz to nowych pomysłach na wykończenie budynku. Zdobienia, kolory, rozłożyste konstrukcje dachów. Wszystko to wygląda pięknie, ale – część ludzi szuka minimalistycznej formy, prostej bryły, naturalnych materiałów i jasnych kolorów. W skrócie: szukają projektu domu minimalistycznego. Podpowiadamy, jak go znaleźć.

Minimalizm skradł nasze serca, ponieważ koi zmysły, nie zaprząta niepotrzebnie głowy, pozwala się oderwać i uspokoić po trudnych dniach w pracy. Dzieje się tak właśnie za sprawą jasnych kolorów i oszczędnie urządzonych przestrzeni. I choć minimalizm kojarzymy głównie z wnętrzami, okazuje się, że i projekty domów jednorodzinnych mogą być tworzone zgodnie z wytycznymi minimalizmu.

Oto przykłady realizacji podstawowych założeń minimalizmy w projektach domów. Podzielimy je na dwie kategorie: na zewnątrz i wewnątrz.

Jak wygląda dom minimalistyczny na zewnątrz?

  1. Prosta bryła

Dom minimalistyczny najczęściej jest budowany na bazie klasycznego prostokąta. To ułatwia planowanie przestrzeni wewnątrz, a także przygotowanie gruntu pod fundamenty.

  1. Klasyczny kąt nachylenia dachu

Dzięki prostej bryle znacznie łatwiej też zaprojektować dach domu minimalistycznego. Tutaj do wyboru są dwa najbardziej popularne rodzaje:

Oba będą wyglądać równie efektownie, jednak dach dwuspadowy jest prostszy w wykonaniu, a co za tym idzie – tańszy. Ten argument potrafi przekonać.

Drugim ważnym czynnikiem dachu domu jest kąt nachylenia dachu. W polskiej strefie wynosi on najczęściej od 45°. Dzięki temu woda czy śnieg nie zatrzymują się na nim, a swobodnie zsuwają się na dół.

  1. Jasna elewacja

Tynk, drewniane panele, płytki gresowe – materiałów wykończeniowych na elewację można znaleźć naprawdę wiele. Ważne jednak, żeby całość była zachowana w naturalnych kolorach. Nie oznacza to, że musi być miała. Do wyboru masz:

  1. Duże przeszklenia

Tak jak minimalizm, moda na duże przeszklenia przywędrowała do nas najprawdopodobniej właśnie ze Skandynawii. Dlaczego jest to tak ważne w minimalistycznym projekcie domu? Przede wszystkim dlatego, że duże przeszklenia

Zobacz, jak dbać o ciepło w domu z dużymi przeszkleniami.

Projekt domu minimalistycznego wewnątrz

W minimalizmie ważne są otwarte przestrzenie, które zapewniają oddech oraz dużą swobodę projektową. Właśnie dlatego w projekcie domu minimalistycznego bardzo często znajdziesz otwartą strefę dzienną.

Zaletami tego rozwiązania architektonicznego są m.in.:

Wbrew pozorom jest to także oszczędność miejsca i oszczędność pieniędzy (w końcu musisz postawić mniej ścian!).

Dlaczego warto zdecydować się na projekt domu minimalistycznego?

Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dla każdego bowiem co innego jest ładne, co innego funkcjonalne, co innego – atrakcyjne.

Dom minimalistyczny może być jednak propozycją dla osób, które lubią proste formy lub po prostu nie chcą zbyt dużo wydać na budowę. Minimalizm przejawi się tu także w kosztach, które zredukujesz, dzięki mniejszemu zapotrzebowaniu na materiały różnego typu.

Przykłady projektów domów minimalistycznych:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!