Dom z przeszkleniami – jak zadbać o ciepło we wnętrzu?

Dom z przeszkleniami – jak zadbać o ciepło we wnętrzu?


Duże, efektowne okna oraz przeszklone drzwi tarasowe to gwarancja pełnego oświetlenia domu oraz piękna ozdoba budynku. Niestety, decydując się przeszklenia, należy pamiętać o dodatkowych metodach zabezpieczenia się przed utratą temperatury (szczególnie w sezonie jesienno-zimowym). O czym pamiętać przy budowie domu z przeszkleniami, aby zagwarantować sobie komfort? Jakie są sposoby na ochronę przed zimnem w takim domu? O tym wszystkim dowiesz się z artykułu.

Często mówi się o tym, że przeszklenia to moda architektoniczna, która nie pasuje do klimatu w Polsce, że przez duże, szklane powierzchnie ucieka bardzo dużo ciepła. To tylko po części prawda. Przed utratą temperatury można się łatwo zabezpieczyć zarówno na etapie realizacji projektu, jak i już po wybudowaniu domu.

Odpowiednie ustawienie domu z przeszkleniami względem stron świata

W klimacie polskim jesienią i zimą dominują wiatry wiejące w kierunkach:

Dom z przeszkleniami jest narażony na intensywne oddziaływanie wiatru, które może powodować rozszczelnienie ramy okien i w konsekwencji utratę ciepła. Musisz zatem dokładnie przemyśleć ustawienie domu względem stron świata, gdy decydujesz się taki dom.

Najlepiej byłoby, gdyby ściany z oknami lub drzwiami tarasowymi wychodziły na południe i wschód. Doskonale jednak wiemy, że na ustawienie okien w domu wpływa wiele innych czynników (np. otoczenie naszej działki). Dlatego najprostszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest

Jeśli z kolei Twoja działka znajduje się na otwartej przestrzeni, gdzie żadne zabudowania lub zalesienia nie pochłaniają siły wiatru, dla ścian od nawietrznej zdecyduj się na okna o odporności C-3/C-4. Dzięki temu uda Ci się zmniejszyć stratę ciepła już na etapie realizacji projektu domu.

Przeczytaj więcej o wyborze okien w domu.

Właściwa izolacja okien w domu z przeszkleniami

Aby duże okna w projekcie nowoczesnego domu z przeszkleniami zapewniały ciepło, należy również zadbać o zastosowanie właściwych elementów. Jednym z nich są szyby zespolone, ciepłochłonne

Szyby zespolone składają się z co najmniej dwóch szyb, przy których łączeniu skorzystano z różnych sposobów na uszczelnianie obrzeży. Dodatkowo, przestrzenie między szybami zawierają pochłaniacze wilgoci i powietrza. Szyby tego typu gwarantują ochronę przed utratą ciepła. W przypadku drzwi tarasowych należy pamiętać także o:

Przede wszystkim jednak to profesjonalny montaż okien gwarantuje skuteczną ochronę przed zimnem. Najnowocześniejsze szyby nie pomogą, jeśli przy ich zakładaniu popełnione zostaną błędy. Należy pamiętać m.in. o tym, aby:

Wówczas uda się uniknąć tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, przez które na styku muru i okna do mieszkania może wnikać wilgoć oraz chłód.

Ogrzewanie w domu z przeszkleniami

Właściwe rozmieszczenie ogrzewania w tych miejscach domu, w których najłatwiej o ucieczkę ciepła, ma kluczowe znaczenie przy każdym projekcie domu. Zapobiega ono bowiem przenikaniu do środka zimnego powietrza (i w konsekwencji wychładzaniu pomieszczeń) poprzez ogrzewanie go w miejscu, w którym „wchodzi” do budynku. W przypadku domu z przeszkleniami jest to jeszcze ważniejsze.

Według wielu specjalistów ogrzewanie podłogowe to absolutna podstawa w pokojach z dużymi oknami. Ze względu na źródło wytwarzanego ciepła dzieli się ono na:

W przypadku domu z przeszkleniami ogrzewanie podłogowe nie jest tylko wsparciem dla innych sposobów ogrzewania. Ma przede wszystkim zapewniać w pomieszczeniach odpowiednią temperaturę. Dlatego oszczędniej jest zainwestować w wodne ogrzewanie podłogowe. Przy jego instalacji można również zagęścić liczbę rurek grzewczych w tzw. strefie brzegowej (czyli w miejscu, w którym podłoga spotyka się z oknem, balkonem, drzwiami tarasowymi). Zapewni to jeszcze większy komfort.

Ogrzewanie podłogowe w domu – czy warto? Sprawdź!

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje