Dekoracyjny czy płytowy – poznaj rodzaje grzejników w domu jednorodzinnym

Dekoracyjny czy płytowy – poznaj rodzaje grzejników w domu jednorodzinnym


Za oknem upały, więc na przekór pogodzie pomyśl o ogrzewaniu domu. Pomyślisz, że wybór grzejników to sprawa oczywista. Nie do końca, ponieważ ma wpływ na nie tylko komfort cieplny domu, lecz także estetykę wnętrz. Warto poznać rodzaje ogrzewania i zawczasu dopasować odpowiedni grzejnik do pomieszczenia.

Czy wiesz, że koszty ogrzewania mogą stanowić nawet 80 proc. kosztów eksploatacji domu? Dlatego wybór nowoczesnych grzejników, które szybko się nagrzewają, a przy tym są estetycznym elementem wyposażenia wnętrza, jest tak istotny.

Zobacz, jaki wybrać system ogrzewania domu jednorodzinnego – gaz, olej, drewno czy pompę ciepła.

Rodzaje grzejników pokojowych

Na rynku dostępne są grzejniki:

Grzejniki płytowe zrobione są z blachy stalowej. Ich zaletą jest szybkie nagrzewanie, które pozwala na ograniczanie zużycia paliwa przez kocioł centralnego ogrzewania. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzić pieniądze na ogrzewanie.

Jeżeli wybierasz grzejnik płytowy, postaw na jedną płytę. Taki model oddaje więcej ciepła do pomieszczenia niż grzejniki dwupłytowe lub trzypłytowe. Dlaczego tak się dzieje? W dwupłytowym urządzeniu ciepło, które trafiłoby do pomieszczenia, odbijane jest przez pierwszą płytę, co powoduje zmniejszenie mocy grzewczej grzejnika. Podobnie jest z modelami trzypłytowymi.

Grzejniki członowe składają się ze złączonych ze sobą żeberek aluminiowych. Coraz rzadziej inwestorzy decydują się na ich montaż ze względu na mniej estetyczne wykończenie w porównaniu do płytowych.

Grzejniki konwektorowe przeznaczone są przede wszystkim do montażu pod oknami. Warto zamontować je w niewielkich wnętrzach, ponieważ w porównaniu do członowych i płytowych modeli konwektor ma największą moc w porównaniu do swoich niedużych rozmiarów.

W domu jednorodzinnym możesz zamontować także grzejniki dekoracyjne i kanałowe.

Rozmieszczenie grzejników w domu

Grzejniki mają za zadanie nie tylko ogrzewać pomieszczenie w czasie chłodów, lecz także eliminować straty ciepła w miejscach najbardziej na nie narażonych tzn. pod oknami i na ścianach zewnętrznych. Dlatego należy umieszczać grzejniki w tych punktach domu, żeby stworzyć barierę powietrzną, która blokuje napływ zimnego powietrza.

Ze względów estetycznych długość grzejnika nie powinna być również większa niż szerokość okna.

Grzejnik a rodzaj pomieszczenia

Dostępne modele grzejników pozwalają łatwo dopasować kolor, wielkość i wygląd grzejnika w zależności od charakteru wnętrza. W łazience sprawdzają się wygodne grzejniki drabinkowe, na których można suszyć ręczniki. Wybierając takie urządzenie, lepiej zdecydować się na model z grzałką elektryczną. Dzięki temu włączysz go w zależności od potrzeb o każdej porze roku.

W salonie, czyli jednym z najbardziej reprezentacyjnych wnętrz w każdym domu, można pozwolić sobie na montaż grzejnika dekoracyjnego o fantazyjnym kształcie lub nietypowym kolorze. Jeżeli nie chcesz, aby grzejnik był widocznym elementem wyposażenia wnętrza lub wybrałeś projekt domu z dużymi przeszkleniami, możesz zdecydować się na ogrzewanie podłogowe lub grzejniki kanałowe. Takie grzejniki nie zaburzają stylistyki pomieszczenia ponieważ są dyskretnie schowane w podłodze, a widoczna pozostaje jedynie kratka, przez którą emitowane jest ciepło do pomieszczenia.

Jeżeli masz pokój o nietypowych wymiarach chociażby sypialnię na poddaszu, możesz zamontować niski (np. o wysokości 20 cm), ale szeroki grzejnik płytowy lub pionowy, który sprawdzi się w niedużych pomieszczeniach i na wąskich ścianach. Innym rozwiązaniem jest również wąski, ale głęboki grzejnik z większą liczbą płyt grzewczych.

Jak dobrać moc grzejnika?

Przyjmuje się, że na 1 m2 pomieszczenia o solidnie wykonanej izolacji z zastosowaniem wysokiej jakości materiałów powinno przypadać 100 W mocy grzejnika, natomiast dla budynków słabiej zabezpieczonych przed utratą ciepła – 150 W. Lepiej wybrać grzejnik o większej mocy niż zbyt małej. Można wtedy zmniejszyć grzanie za pomocą zaworu lub termostatu.

Jeżeli mimo dużej mocy urządzenia odczuwasz chłód w pokoju, może to być spowodowane np. umieszczeniem grzejnika zbyt blisko ściany i parapetu lub zasłonięciem go kanapą czy ciężką zasłoną. Unikniesz tego, jeżeli zadbasz, by odległość pomiędzy grzejnikiem a podłogą oraz parapetem mieściła się w przedziale 10-12 cm.

Zobacz także: Klimatyzacja jako ogrzewanie w domu – czy to ma sens?

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje