Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Klimatyzacja jako ogrzewanie w domu – czy to ma sens?

Klimatyzacja jako ogrzewanie w domu – czy to ma sens?


Istnieje kilka sposobów na ogrzewanie domu jednorodzinnego. Inwestorzy, którzy zainstalowali klimatyzację, żeby w upalne dni cieszyć się przyjemnym chłodem we wnętrzach, korzystają z niej również w czasie zimy. Czy jednak jest to dobre rozwiązanie?

Klimatyzator schładza powietrze, ale może je również podgrzewać, czyli działać jako pompa ciepła powietrze-powietrze w domach wolnostojących.

Zanim wybierzesz ten sposób dogrzewania domu, poznaj jego możliwości i ograniczenia.

Klimatyzacja zamiast ogrzewania – plusy i minusy

Klimatyzator z funkcją grzania to najczęściej urządzenia typu split i multisplit, które składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Klimatyzatory drugiego typu pozwalają na ogrzanie kilku pomieszczeń (jednostka zewnętrzna obsługuje więcej niż jedną jednostkę wewnętrzną).

Zaletą klimatyzatora jest możliwość chłodzenia i ocieplania pomieszczeń. Tych dwóch opcji nie zagwarantuje nam tradycyjne ogrzewanie czy kominek. Ponadto klimatyzator ma filtr, dzięki któremu wydmuchuje oczyszczone, pozbawione zanieczyszczeń, a tym samym zdrowsze powietrze.

Instalatorzy polecają klimatyzację do chłodzenia latem i do dogrzewania pomieszczeń jesienią lub łagodną zimą. Każdego roku obserwujemy zmiany klimatu i zima coraz częściej przestaje przypominać tą, jaką pamiętamy sprzed lat. Trzaskające mrozy i wielkie śniegi odchodzą w zapomnienie, co jednak nie znaczy, że w styczniu czy lutym temperatura nie spadnie nagle do -20°C. W takiej sytuacji klimatyzator może nie być wystarczający do ocieplania domu, zwłaszcza jeśli nastąpi oblodzenie jednostki zewnętrznej i spadek wydajności urządzenia. Weź pod uwagę także większe prawdopodobieństwo awaryjności klimatyzatora niż ogrzewania elektrycznego.

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem?

Ceny  klimatyzatorów z funkcją grzania zaczynają się od ok. 2500 zł. Jak obliczyć, ile zapłacimy za zużycie prądu przez dane urządzenie? Wystarczy pomnożyć jego moc przez czas pracy. Przykładowo jeśli urządzenie ma moc np. 3,6 kW, to zużyje w ciągu sześciu godzin 21,6 kW energii. Przyjmując, że 1 kWh (kilowatogodzina) kosztuje średnio 55, otrzymujemy 11,88 zł.

Wybierając klimatyzator, zwróć uwagę, aby miał wysoką klasę energetyczną (A), dzięki czemu będzie mniej  energochłonny, a Ty zapłacisz niższe rachunki za prąd. Najczęściej moc grzewcza urządzenia (wyrażona w watach) jest zbliżona do mocy chłodniczej.

Jak wybrać klimatyzator z funkcją ogrzewania?

Jeżeli myślisz o tym, żeby korzystać z klimatyzacji jako ogrzewania, najlepiej kupić urządzenie o odpowiedniej mocy i wyposażone w technologię inwerterową. Takie urządzenia mają dłuższą żywotność i zużywają mniej energii oraz pozwalają na ogrzewanie pomieszczeń podczas  mrozów – 15°C. Pamiętaj, że im niższa temperatura na dworze, tym bardziej spada moc klimatyzatora.

Tym, którzy cenią sobie ciszę i spokój, przypominamy, że klimatyzator może dla niektórych pracować zbyt głośno w nocy. Dlatego warto zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki emituje dane urządzenie.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie