Klimatyzacja jako ogrzewanie w domu – czy to ma sens?

Klimatyzacja jako ogrzewanie w domu – czy to ma sens?


Istnieje kilka sposobów na ogrzewanie domu jednorodzinnego. Inwestorzy, którzy zainstalowali klimatyzację, żeby w upalne dni cieszyć się przyjemnym chłodem we wnętrzach, korzystają z niej również w czasie zimy. Czy jednak jest to dobre rozwiązanie?

Klimatyzator schładza powietrze, ale może je również podgrzewać, czyli działać jako pompa ciepła powietrze-powietrze w domach wolnostojących.

Klimatyzacja zamiast ogrzewania – plusy i minusy

Klimatyzator z funkcją grzania to urządzenia typu split i multisplit, które składają się z dwóch rodzajów jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. W standardowym trybie pracy odpowiedzialnym za chłodzenie pomieszczeń jednostka wewnętrzna pełni funkcję parownika, natomiast zewnętrzna – skraplacza. Gdy jednak zostanie uruchomiony tryb grzania, wówczas następuje sytuacja odwrotna. Jednostka zewnętrzna pobiera energię cieplną do jednostki wewnętrznej, która ogrzewa dom.

Ogrzewanie domu za pomocą klimatyzacji niesie za sobą wiele korzyści. Sprawdź:

W związku z tym, że klimatyzatory pobierają energię cieplną z zewnątrz, wydajność tych urządzeń jest zależna od temperatury powietrza. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym mniejsza wydajność klimatyzatora. Instalatorzy zalecają więc stosowanie klimatyzatorów jako dodatkowych urządzeń grzewczych. Sprawdzą się one zwłaszcza wczesną wiosną lub jesienią, gdy nie działa jeszcze centralne ogrzewanie lub piec.

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem?

Przy obliczaniu kosztów należy wziąć pod uwagę cenę zakupu urządzania. Klimatyzatory typu split i multiplit z funkcją ogrzewania kosztują od kilku do nawet kilkunastu tysięcy. Choć początkowo cena może się wydawać wysoka, zwrot w postaci niższych rachunków za ogrzewanie okaże się bardzo atrakcyjny.

Jak obliczyć, ile zapłacisz za zużycie prądu przez klimatyzator? Na początku odczytaj z karty katalogowej pobór mocy klimatyzatora w trybie grzania. Przy urządzeniu o mocy grzewczej 4 kW średni pobór prądu w trybie ogrzewania jest czterokrotnie mniejszy i wynosi ok. 1,1 kW. Aby obliczyć koszt ogrzewania, należy pomnożyć pobór prądu przez liczbę godzin, jaką klimatyzator będzie pracował w miesiącu (np. 60 h), a następnie podzielić otrzymaną wartość przez cenę za 1 kWh (średnio 0,6 zł). W przypadku urządzenia o mocy grzewczej 4 kW miesięczny koszt ogrzewania będzie wynosił zaledwie 110 zł.

Jak wybrać klimatyzator z funkcją ogrzewania?

Jeżeli myślisz o tym, żeby korzystać z klimatyzacji jako ogrzewania, najlepiej kupić urządzenie o odpowiedniej mocy i wyposażone w technologię inwerterową. Takie urządzenia mają dłuższą żywotność i zużywają mniej energii oraz pozwalają na ogrzewanie pomieszczeń podczas  mrozów – 15°C. Pamiętaj jednak, że im niższa temperatura na dworze, tym bardziej spada moc klimatyzatora.

Aby ogrzać kilka pomieszczeń za pomocą klimatyzatora, będzie Ci potrzebna odpowiednia liczba jednostek wewnętrznych. Jedna jednostka jest bowiem odpowiedzialna za ogrzewanie jednego pomieszczenia. Przy wyborze klimatyzatora zwróć więc uwagę na moc jednostki zewnętrznej. Powinna ona skutecznie dostarczać ciepło do wszystkich jednostek wewnętrznych.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje