Odnów wygląd swojego domu. Zobacz, jak dbać o elewację z cegły

Odnów wygląd swojego domu. Zobacz, jak dbać o elewację z cegły


Ściany wykonane z cegły są bardzo mocne, jednak po kilku latach mogą się na nich pojawić pierwsze uszkodzenia. Czy stary mur trzeba od razu rozbierać? Na szczęście nie. Istnieją proste sposoby, dzięki którym Twój dom znowu będzie wyglądał jak nowy.

Cegła to bardzo wytrzymały materiał, odporny na zmieniającą się pogodę, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy zmianę koloru. Cechy te sprawiają, że niektórzy inwestorzy wolą postawić dom z cegły, niż wyłożyć elewację np. tynkiem. Zobacz, co zrobić, żeby dbać zarówno o elewację z cegły klinkierowej, jak i muru zwykłego.

Umyj elewację z cegły

Cegły najczęściej brudzą się w miejscach, gdzie występuje duże zanieczyszczenie. Są to więc tereny działek znajdujące się w pobliżu fabryk lub dróg o bardzo dużym natężeniu ruchu. Jednak nawet dom usytuowany w spokojnej wiosce po pewnym czasie ulega zabrudzeniu. Czy można myć ceglaną elewację?

Jak najbardziej. Ten rodzaj wykończenia domu najlepiej czyścić ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Produkt taki można kupić w większości sklepów budowlanych. Jeśli zabrudzenia są bardzo duże, spróbuj użyć myjki ciśnieniowej. Upewnij się tylko, że spoiny łączące cegły nie kruszą się. Jeśli woda dostanie się do wnętrza muru, może go znacznie osłabić, a w efekcie doprowadzić do zniszczenia całej ściany.

Gdy żadne z tych działań nie rozwiąże Twoich problemów z elewacją, możesz zatrudnić firmę zajmującą się piaskowaniem. Strzelanie piaskiem pod dużym ciśnieniem zetrze nawet bardzo ciężki do usunięcia brud. Jeśli obawiasz się, że proces ten może uszkodzić spoiny i porysować cegły, zdecyduj się na hydropiaskowanie niskociśnieniowe, czyli czyszczenie i piaskiem, i wodą jednocześnie.

Odnów i odśwież spoiny

Po kilku latach zaprawa znajdująca się między cegłami może zacząć odpadać. Aby nałożyć nową spoinę, trzeba najpierw usunąć luźne fragmenty (np. za pomocą noża budowlanego) i pozbyć się osadzonego pyłu. Następnie na oczyszczone miejsce trzeba nałożyć nową zaprawę; w przypadku cegieł klinkierowych będzie to szlam renowacyjny do klinkierów. Spoinę nakłada się w ten sam sposób co fugi w łazience i kuchni. Możesz do tego użyć szpachelki, którą po nałożeniu całego materiału zbierzesz nadmiar produktu.

Nowa spoina powinna przez 30 minut łączyć się z cegłami. Po tym czasie pozostaje Ci już tylko oczyszczenie całego muru zwilżoną gąbką.

Wymień zniszczone cegły

Czasami zdarza się, że cegły na elewacji zaczynają pękać i kruszeć. W tym wypadku konieczna będzie wymiana wszystkich uszkodzonych elementów i wstawienie nowej cegły rozbiórkowej.

Na początku zniszczoną cegłę należy rozkruszyć młotkiem, a następnie delikatnie wyjąć ją kawałek po kawałku. Puste miejsce powinno być dokładnie oczyszczone i zagruntowane. Dopiero wtedy można nałożyć spoinę i umieścić w środku nową cegłę.

 

 

Full lace wigs

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).