CO TO JEST KLINKIER?

CO TO JEST KLINKIER?


Cegły i okładziny klinkierowe to trwały i estetyczny sposób na wykończenie elewacji. Są odporne na deszcz, mróz i słońce. Świetnie komponują się z czerwoną dachówką. Dowiedz się więcej na temat tego rozwiązania.


Produkcja

Klinkier to materiał ceramiczny. Otrzymuje się go z piasku i gliny. Mieszanka zostaje podgrzana do temperatury ok. 1300°C, a następnie odpowiednio uformowana. Formowanie „ręczne” pozwala uzyskać cegły i okładziny o zróżnicowanej powierzchni. Z kolei formowanie maszynowe umożliwia stworzenie produktów o powierzchni gładkiej lub ryflowanej. Ryflowanie to proces, dzięki któremu powierzchnia cegły staje się chropowata. Oczywiście nikt już dziś ręcznie nie formuje cegieł. Robią to specjalne maszyny, a otrzymana powierzchnia zależy od formy.

Zastosowanie

Okładziny klinkierowe idealnie nadają się na wykończenie naroży, nadproży, cokołów, podokienników, a także każdej innych części elewacji. Ich zadaniem jest ochrona ścian zewnętrznych przed wilgocią, deszczem, śniegiem i uszkodzeniami mechanicznymi. Klinkier może też służyć po prostu jako ozdoba i urozmaicenie budynku pod względem estetycznym. To świetny sposób na podkreślenie jakiegoś elementu lub szczegółu architektonicznego. Może być więc wykorzystana zarówno w domach tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

Cokół budynku

Jednym z głównych sposobów na wykończenie elewacji jest wykonanie cokołu. Cokół ma zwykle od 30 do 50 cm. Taka wysokość pozwala ochronić budynek przed czynnikami atmosferycznymi, a jednocześnie w widoczny sposób ozdabia dolną część elewacji. Gdy ściana budowana jest z trzech warstw, wówczas warstwą zewnętrzną może być cegła klinkierowa. W przypadku ścian dwu- i jednowarstwowych wykorzystuje się zwykle okładzinę klinkierową. Okładzina jest cienka i nie stanowi obciążenia dla fundamentów. Jeśli zamiast okładziny wolisz jednak cegłę, skontaktuj się z projektantem. Upewnij się, że ława fundamentowa budynku jest wystarczająco szeroka. Zbyt wąska ława może skutkować osunięciem się zewnętrznej warstwy cegieł.

Projekt Artur

Projekt domu Artur to dobry przykład, jak efektownie można wykorzystać klinkier. Elewacja budynku została wykończona tynkiem strukturalnym, a dolna część ściany została zasłonięta okładziną. Cokół komponuje się z podokiennikami, czołami stopni przy schodach wejściowych, murkiem, a także kolumną, która ozdabia przednią część budynku. Warto zwrócić uwagę, że okładzina klinkierowa pasuje również do czerwonej dachówki ceramicznej. Dzięki temu poszczególne elementy wykończenia tworzą spójną, harmonijną całość.

Zobacz projekt domu Artur:

https://www.dobredomy.pl/projekt/artur/

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).