Jak wykonać wnękę okienną na poddaszu?

Jak wykonać wnękę okienną na poddaszu?


Wnęka okienna to ozdoba klimatycznego poddasza, ale nie tylko ze względów estetycznych powinna być starannie wykonana. Odpowiednia wnęka okienna ma duży wpływ m.in. na parametry cieplne całego poddasza, a co za tym idzie – komfort przebywania w tej części domu.

Przytulne i funkcjonalne poddasze użytkowe to marzenie wielu osób planujących budowę domu. Jego budowa powinna być bardzo dokładnie zaplanowana i wykonana, a elementem wymagającym szczególnej uwagi są okna. Prawidłowe wykończenie wnęki okiennej jest tak samo ważne, jak staranny montaż okien dachowych. Gdy planujesz wykończenie wnęk okiennych na poddaszu, pamiętaj, że jakość, staranność i sposób wykonywanych prac będzie mieć wpływ na kilka ważnych aspektów:

Od tego, w jaki sposób zostaną przeprowadzone prace, będzie zależeć komfort życia w miejscu, gdzie najczęściej znajdują się sypialnie, pokoje dziecięce czy gabinety. Dowiedz się, jak w kilku krokach prawidłowo zorganizować i wykonać wnękę okienną.

1.     Okno na poddaszu – podstawowe zasady

Okna połaciowe można wstawić na dachu o nachyleniu przekraczającym 15°. Już na początku warto zadbać o to, aby okno zmieściło się między krokwiami dachu i nie znalazło się w pobliżu komina czy kanałów wentylacyjnych.

Okno na poddaszu wymaga też oczywiście izolacji termicznej na zewnątrz i wewnątrz poddasza. Izolacja zewnętrzna jest najczęściej wykonana z materiału, który wykorzystano do wstępnego pokrycia dachu – np. papy lub folii. Od strony pomieszczenia warto szczególnie sumiennie zadbać o glif, czyli powierzchnię wnęki okiennej.

Zapoznaj się z najciekawszymi projektami domów z poddaszem użytkowym.

2.      Odpowiednie ukształtowanie wnęki okiennej

Istnieją dwa sposoby ukształtowania bocznej powierzchni wnęki okiennej. Przy pracach montażowych należy wybrać jeden z nich:

Górna powierzchnia wnęki okna powinna mieć nadany taki kształt w linii poziomej (równolegle do podłogi), aby światło wpadające na poddasze mogło dotrzeć do możliwie największej powierzchni wnętrza. To szczególnie ważne w przypadku poddasza użytkowego, gdzie naturalnego światła nie zastąpi nawet najlepsze sztuczne oświetlenie.

Dolna powierzchnia wnęki okna powinna być ukształtowana w taki sposób, aby zapewnić najlepszą cyrkulację powietrza wokół okna – pionowo (prostopadle do podłogi).

Czy takie usytuowanie wnęki okiennej na poddaszu ma jakiekolwiek wady? Okazuje się, że tak, ponieważ grubość warstwy ocieplenia przy oknie jest w tym układzie mniejsza, co zdecydowanie sprzyja przemarzaniu. Jak więc ocieplić poddasze i skutecznie zwiększyć warstwy izolacji tuż przy oknie? Wystarczy górną i dolną powierzchnię wnęki okiennej poprowadzić prostopadle do płaszczyzny okna na szerokość oscylującą w granicach 6–8 cm i dopiero po tym rozwiązaniu załamać odpowiednio na dole do pionu i na górze do poziomu.

3.      Wnęka okienna na poddaszu użytkowym – wykończenie

Aby zapobiec mostkom termicznym w tym pomieszczeniu, należy umocować materiały izolacyjne wokół ościeżnicy. Nie można również pominąć połączenia paroizolacji we wnęce okiennej z paroizolacją samego pomieszczenia. Kolejnym etapem jest już element wpływający na estetykę i styl wnętrza, czyli montaż obudowy wnęki okiennej i parapetu.

Do wykończenia wnęki okiennej najczęściej używa się:

Z pewnością gotowa obudowa wnęki okiennej poddasza usprawni prace wykończeniowe, będzie wyglądać estetycznie i nie sprawi trudności w utrzymaniu. To popularne rozwiązanie, bo jej wymiary zazwyczaj są dostosowane do najpopularniejszych wymiarów okien. Niezależnie od materiału powinien być on jednak chroniony przez właściwe ukształtowanie wnęki – pionowy dół i pozioma góra.

Kwestią dyskusyjną w przypadku poddasza i wnęki okiennej jest parapet. A może jego tworzenie jest niepotrzebne i nieuzasadnione? Poziomy parapet pod oknem połaciowym to złe rozwiązanie, które zabierze światło i ułatwi gromadzenie się wilgoci poniżej okna. Wyjątek będzie stanowić parapet oddalony od ściany lub z otworami pozwalającymi na swobodny przepływ powietrza.

Zobacz także:

Kąt nachylenia dachu a urządzanie poddasza użytkowego

Jak zagospodarować poddasze użytkowe?

Jak urządzić funkcjonalną łazienkę na poddaszu ze skosami?

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje