Kąt nachylenia dachu a urządzanie poddasza użytkowego

Kąt nachylenia dachu a urządzanie poddasza użytkowego


Wybór projektu domu z określonym kątem nachylenia dachu ma wpływ na przyszłą aranżację wnętrza. Od tego zależy, czy przestrzeń na poddaszu będzie można całkowicie wykorzystać i funkcjonalnie urządzić. Domy ze skośnym dachem mogą być bardzo efektowne, warto jednak wiedzieć, z czym wiąże się wybór takiego projektu domu. Sprawdź, jak ważny jest kąt nachylenia dachu.

Poddasze wymusza na wykonawcy dostosowanie elementów wyposażenia wnętrza do niestandardowych wymiarów pomieszczenia. Skosy i niskie stropy sprawiają jednak, że pokoje ulokowane na poddaszu mają charakterystyczny, przytulny klimat. Z drugiej strony kształt dachu wpływa na wiele kwestii, nie tylko aranżacyjnych, ale także technicznych. Od niego zależy bowiem wybór pokrycia dachowego czy sposób, w jaki odprowadzana będzie woda deszczowa lub śnieg.

Kąt nachylenia dachu a Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Zanim wybierzesz wymarzony projekt domu, upewnij się, czy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego nie umieszczono informacji określającej, jaki powinien być dach budynku. Adaptacja projektu musi być dostosowana do wytycznych obowiązujących na danym terenie, zawartych w Warunkach Zabudowy.

Kąt nachylenia dachu wpływa na geometrię więźby dachowej i jej obciążenie, a także na wiele elementów konstrukcyjnych, takich jak ściany, podłogi i słupy. Nawet najmniejsza zmiana kąta nachylenia dachu będzie widoczna w bryle budynku – jego wysokości, powierzchni i kubaturze. Niejednokrotnie lepiej jest zdecydować się na inny projekt, jeśli ten, który wybrałeś, nie jest zgodny z obowiązującymi na danym terenie wytycznymi – modyfikacje planu budynku mogą się bowiem okazać zbyt skomplikowane.

Optymalny kąt nachylenia dachu a poddasze użytkowe

Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne panujące w Polsce (duże opady deszczu i śniegu), optymalny kąt nachylenia połaci dachu powinien wynosić od 35° do 40°. Takie rozwiązanie umożliwia najlepsze odprowadzanie wody z dachu, co wiąże się z mniejszym obciążeniem dla całej jego konstrukcji. Ponadto im bardziej skomplikowana konstrukcja dachu, tym większe koszty jej wykonania, a także mniejsze możliwości aranżacji poddasza użytkowego.

Dach o kącie nachylenia 35–40° nie ogranicza powierzchni poddasza. Jeśli jednak kąt byłby niższy niż 35°, wówczas poddasze będzie zbyt niskie, aby je wygodnie zaaranżować. Dodatkowo ważna jest również wysokość ścianki kolankowej, która dla uzyskania jak największej przestrzeni użytkowej powinna wynosić od 110 do 120 cm. Wówczas można efektywnie wykorzystać przestrzeń, nawet tę w bezpośredniej bliskości ścian. Minimalna wysokość ściany to 75 cm – już ta wysokość umożliwia postawienie przy ścianie szafki o standardowych wymiarach.

Kąt nachylenia dachu i rodzaje jego konstrukcji

Na powierzchnię poddasza użytkowego, którą będzie można w pełni zagospodarować, wpływa również konstrukcja dachu, która w zależności od projektu może wyglądać następująco:

Podczas poszukiwania idealnego projektu domu zastanów się, jaką funkcję ma pełnić poddasze. Jeśli ma służyć jedynie jako strych, wówczas kąt nachylenia dachu będzie miał znacznie mniejsze znaczenie. W przypadku, kiedy poddasze ma stanowić dodatkowe użytkowe piętro w domu, wówczas warto wziąć pod uwagę dach o optymalnej wartości kąta nachylenia.

Przeczytaj także:

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).