Jak zagospodarować poddasze użytkowe?

Jak zagospodarować poddasze użytkowe?


Zagospodarowane poddasze zwiększa powierzchnię użytkową domu bez konieczności zmiany konstrukcji całego budynku. Dla wielu inwestorów stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, w której występują skosy, stanowi jednak nie lada problem. Ty też zastanawiasz się, jak sobie z nimi poradzić? Sprawdź, o czym warto pamiętać w trakcie projektowania poddasza użytkowego.

Poddasze jako miejsce przechowywania rzeczy lub suszarnia? Lepiej zrezygnuj z tego pomysłu, jeśli zależy Ci na dobrym wykorzystaniu przestrzeni. Podpowiemy Ci, jakie rozwiązania będą praktyczniejsze i ułatwimy przygotowanie poddasza tak, abyś mógł z niego wygodnie korzystać przez cały rok.

Poddasze użytkowe jako prywatna przestrzeń na sypialnie

Dodatkowa kondygnacja ułatwi Ci podział przestrzeni na dwie funkcjonalne strefy – dzienną i nocną (prywatną).

Dzięki umiejscowieniu sypialni z dala od kuchni czy salonu, może zapanować w nich bardziej prywatna atmosfera. Do sypialni nie dotrą żadne dźwięki, np. z włączonego telewizora czy zapachy dochodzące z kuchni.

Jeśli chcesz stworzyć kilka sypialni na poddaszu, powinieneś zastanowić się nad tym, jak podzielić całą przestrzeń. Weź pod uwagę, ile osób mieszka w Twoim domu, a następnie zastanów się, kto potrzebuje odrębnej sypialni, a kto może dzielić wspólną przestrzeń (np. w sypialni rodziców lub małych dzieci w podobnym wieku).

Zobacz projekty domów z poddaszem do adaptacji >>

O czym jeszcze powinieneś pamiętać w trakcie urządzania każdego z pokojów?

Gabinet na poddaszu użytkowym

Jeśli masz dość duże poddasze i chcesz zaaranżować tam maksymalnie dwie lub trzy sypialnie, pozostałą część przestrzeni możesz przeznaczyć na gabinet. Podobnie, jak w przypadku prywatnych pokojów, miejsce pracy na górnym piętrze będzie odseparowany od dźwięków i zapachów z pozostałych części domu. Taka prywatność przyda Ci się, zwłaszcza gdy:

Uwaga: Jeśli pracujesz jako rzemieślnik lub wykonujesz inne zadania emitujące dużo hałasu, Twój warsztat nie powinien znajdować się obok sypialni na poddaszu. Lepiej przenieść go na dolne piętro, np. do garażu lub osobnego budynku.

Zobacz nasze projekty domów z garażami >>

Na co jeszcze powinieneś zwrócić szczególną uwagę w trakcie urządzania gabinetu na dolnym piętrze?

Poddasze użytkowe z łazienką

Skoro zamierzasz wybudować na poddaszu sypialnie i gabinet, powinieneś zadbać o miejsce na przynajmniej jedną łazienkę. Zwróć uwagę na to, gdzie znajduje się łazienka na dolnym piętrze. Dzięki temu dużo łatwiej doprowadzisz wszystkie instalacje na górną kondygnację. Pamiętaj też, by dostęp do pomieszczenia kąpielowego był możliwy z każdej sypialni (chyba że planujesz zbudować łazienkę dla każdego domownika).

Jak zaaranżować przestrzeń w łazience na poddaszu? Poznaj najważniejsze wskazówki:

Budowa poddasza użytkowego – z czego wykonać izolację dachu?

Obawiasz, że poddasze użytkowe będzie zbytnio nagrzewało się latem, a zimą – ochładzało? Takie sytuacje mogą mieć miejsce tylko wtedy, gdy nie zastosujesz na stropie odpowiedniej izolacji.

Przestrzenie między drewnianymi konstrukcjami dachu mogą być wypełnione za pomocą:

Zwróć także uwagę na grubość izolacji. W większości domów grubość ocieplenia powinna wynosić ok. 25 cm, natomiast dla domów energooszczędnych – 30 cm. Co ważne, musi ona łączyć się z istniejącą izolacją ścian. Inaczej między dachem a powierzchnią ściany powstanie mostek, przez który będzie uciekać bardzo dużo ciepła.

Pamiętaj, że, jeśli zdecydujesz się na styropian, powinien mieć on formę sprężonych płyt. Inaczej będziesz miał trudności z ich układaniem. Więcej informacji o montażu i rodzajach surowców wykorzystywanych do izolacji dachów, ścian i pozostałych elementów budynku, znajdziesz w innych częściach naszego poradnika Dobre Domy.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!