Jak urządzić funkcjonalną łazienkę na poddaszu ze skosami?

Jak urządzić funkcjonalną łazienkę na poddaszu ze skosami?


Łazienka bywa wnętrzem trudnym do rozplanowania – niekiedy trudno określić, gdzie najlepiej ulokować konkretne sprzęty i armaturę. Aranżacja łazienki jest tym większym wyzwaniem, jeśli w Twoim domu to pomieszczenie znajduje się na poddaszu ze skosami. Mimo aranżacyjnych trudności nie musisz się jednak obawiać tego zadania, tym bardziej, że wspomniane skosy dodają łazience na poddaszu charakteru.

Z tekstu dowiesz się:

Jeśli na poddaszu planujesz umieścić sypialnię, pomyśl też o łazience pod skosami. Komfort przestrzeni ze skosami zależy w głównej mierze od jakości wykonania poddasza oraz dobrego zaprojektowania przestrzeni, dlatego w tym tekście podpowiemy Ci, jak urządzić funkcjonalną łazienkę na poddaszu tak, abyś mógł z niej zupełnie swobodnie korzystać.

Najważniejsze kwestie przed zaplanowaniem aranżacji łazienki na poddaszu domu

Jeszcze przed rozpoczęciem urządzania łazienki, konkretnymi sprzętami zmierz dokładnie całą przestrzeń. Szczególnie istotny jest pomiar wysokości poszczególnych części pomieszczenia, w tym ściany kolankowej. Im ścianka kolankowa jest wyższa, a kąt nachylenia dachu większy, tym łatwiej będzie Ci zaaranżować przestrzeń pod skosem.

Za użytkową przyjmij tylko tę część podłogi, nad którą pomieszczenie ma wysokość przynajmniej 190 cm. Zmierz drzwi i okna, zlokalizuj przyłącza do umywalki, kabiny natryskowej, toalety i grzejnika. Ustal też, gdzie znajdują się piony kanalizacyjne.

W nowoczesnych łazienkach na poddaszu warto zadbać także o odpowiednią kolorystykę. Dlatego aranżując łazienkę na poddaszu pamiętaj, że sufit najlepiej pomalować na jasny kolor, ponieważ ciemne barwy sprawią, że pomieszczenie wyda się niższe i przytłaczające. Warto też zamontować na nim np. lampki LED, które wieczorem pięknie oświetlą całe pomieszczenie.

Przeczytaj również: Jaki powinien być kąt nachylenia dachu?

Pralka i sedes w łazience na poddaszu

Standardowa wysokość pralki wynosi ok. 85-90 cm, ale dostępne są także niższe modele. Pamiętaj, że musisz zadbać o odpowiednią odległość od pozostałych urządzeń, by wygodnie z niej korzystać. Pralki o mniejszym rozmiarze (np. w wersji slim lub te ładowane od góry) pozwolą Ci optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zmieszczą się nawet w wąskich wnękach. Warto o tym pamiętać, wybierając pralkę do łazienki na poddaszu.

Przed zakupem sedesu zwróć natomiast uwagę na rozmiar spłuczki, bo może się okazać, że przestrzeń na nią nie jest wystarczająca. Ponadto jest to sprzęt wymagający bliskości pionu. Przyjmuje się, że jego odpływ, który jest nisko usytuowany, nie powinien być oddalony od pionu więcej niż 1 m. Standardowa odległość między górną krawędzią wiszącej miski ustępowej a podłogą to ok. 40 cm.

Łazienka na poddaszu z prysznicem czy z wanną?

To pytanie pojawia się zawsze podczas planowania aranżacji łazienki pod skosami. Dobra wiadomość brzmi: w łazience na poddaszu nie musisz rezygnować z prysznica. Pamiętaj jednak, że pomieszczenie powinno mieć odpowiednią wysokość, aby pomieścić całą kabinę. W razie potrzeby możesz także zamówić kabinę prysznicową na wymiar. Sprawa wygląda podobnie w przypadku wanny. Oczywiście może się ona znaleźć w łazience na poddaszu. Po prostu upewnij się, że będziesz w stanie z niej swobodnie i – przede wszystkim – bezpiecznie wyjść.

Sprawdź również tekst: Jak zagospodarować poddasze użytkowe?

Bywa, że na poddaszu trudno zamontować kabinę prysznicową, gdyż jej wysokość wynosi przeważnie ponad 2 m. Dodatkowo im dalej od pionu kanalizacyjnego, tym wyżej będziesz musiał podnieść brodzik (pod nim umieszcza się syfon i rurę odpływową). Istnieje jednak kilka funkcjonalnych rozwiązań tego problemu:

Jeśli natomiast chcesz swobodnie korzystać z wanny, pamiętaj, by umieścić ją przy odpowiednio wysokiej ściance kolankowej. Najbardziej standardowa wysokość wanny to ok. 50 cm, a długość – 140-170 cm. Oznacza to, że ścianka kolankowa nie powinna być niższa niż 75-90 cm, żebyś swobodnie mógł korzystać z wanny. W przypadku dużej łazienki dobrym rozwiązaniem jest też zakup wanny wolnostojącej na poddasze, która pozwoli na swobodniejsze poruszanie się, a przy okazji będzie stanowić interesujący element aranżowanego wnętrza.

Skosy dachu, a czasami belki i podpórki konstrukcji, mogą stanowić nie lada wyzwanie architektoniczne. Pamiętaj, że im mniejsze nachylenie dachu, tym mniejsza różnica pomiędzy powierzchnią całkowitą a użytkową, co pomoże Ci urządzić łazienkę, która sprosta Twoim potrzebom. Skosy na poddaszu pozwolą Ci dodatkowo stworzyć indywidualny charakter pomieszczenia.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje