Jak urządzić funkcjonalną łazienkę na poddaszu ze skosami?

Jak urządzić funkcjonalną łazienkę na poddaszu ze skosami?


Łazienka bywa trudna pod względem rozplanowania – niekiedy nie wiesz, gdzie najlepiej ulokować konkretne sprzęty i armaturę wodną. Aranżacja łazienki jest tym większym wyzwaniem, jeśli w Twoim domu to pomieszczenie znajduje się na poddaszu ze skosami. Mimo aranżacyjnych trudności nie musisz jednak obawiać się tego pomysłu. Poddasze warto zagospodarować, tym bardziej, że wspomniane skosy dodatkowo nadadzą Twojej łazience charakteru.

Jeśli na poddaszu planujesz umieścić sypialnię, pomyśl też o łazience. Komfort domu ze skosami zależy w głównej mierze od jakości jego wykonania oraz dobrego zaprojektowania przestrzeni, dlatego podpowiemy Ci, jak urządzić funkcjonalną łazienkę na poddaszu ze skosami.

Najważniejsze kwestie przed zaplanowaniem aranżacji łazienki na poddaszu

Przed decyzją o urządzeniu łazienki konkretnymi urządzeniami, zmierz dokładnie wymiary całej przestrzeni. Szczególnie ważny jest pomiar wysokości poszczególnych części pomieszczenia, w tym ściany kolankowej. Im ścianka kolankowa jest wyższa, a kąt nachylenia dachu większy, tym łatwiej zaaranżować przestrzeń pod skosem.

Częścią użytkową określ tylko tę część podłogi, nad którą pomieszczenie ma wysokość przynajmniej 190 cm. Dodatkowo zmierz drzwi i okna, zaznacz przyłącza do umywalki, kabiny natryskowej, toalety i grzejnika. Ustal gdzie znajdują się piony kanalizacyjne.

Przed montażem sedesu, weź pod uwagę rozmiar spłuczki, bo może okazać się, że miejsce nie jest wystarczające. Ponadto jest to sprzęt wymagający bliskości pionu. Przyjmuje się, że jego odpływ, który jest nisko usytuowany, nie powinien być oddalony od pionu więcej niż 1 m. Standardowa wysokość wiszącej miski ustępowej to 45–50 cm od podłogi.

W łazience ze skosami istotna jest również kolorystyka. Sufit najlepiej pomalować na jasny kolor, ponieważ ciemne barwy sprawią, że optycznie pomieszczenie wyda się niższe i przytłaczające. Warto zamontować na nim np. lampki ledowe, które wieczorem pięknie oświetlą Twoje pomieszczenie.

Pralka w łazience na poddaszu

W przypadku pralki jej tradycyjna wysokość wynosi 80–85 cm, ale dostępne są także niższe modele. Pamiętaj, że potrzebujesz odpowiedniej odległości od pozostałych urządzeń, by wygodnie z niej korzystać. Mniejsze rozmiary pralek (np. w wersji slim lub te ładowane od góry) pozwolą Ci optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zmieszczą się nawet w wąskich wnękach. Warto o tym pamiętać, wybierając pralkę do łazienki na poddaszu.

Wanna czy prysznic – co wybrać do łazienki na poddaszu?

To pytanie pojawia się zawsze podczas planowania aranżacji łazienki – nie tylko tej na poddaszu. Dobra wiadomość brzmi – w łazience na poddaszu nie musisz rezygnować z prysznica. Pamiętaj jednak, że powierzchnia pomieszczenia powinna mieć odpowiednią wysokość, aby pomieścić całą kabinę. W razie potrzeby można kupić kabinę prysznicową na wymiar. W przypadku wanny sytuacja ma się podobnie. Oczywiście, że możesz sobie na nią pozwolić w łazience na poddaszu. Po prostu upewnij się, że będziesz w stanie z niej swobodnie i przede wszystkim bezpiecznie wyjść.

Gdzie najlepiej umieścić kabinę prysznicową w łazience na poddaszu?

Na poddaszu ze niekiedy trudno zamontować kabinę prysznicową, gdyż przeważnie jej wysokość to co najmniej 2 m. Dodatkowo im dalej od pionu kanalizacyjnego, tym wyżej będziesz musiał podnieść brodzik (pod jego podłogą usytuowany jest syfon i rura odpływowa). Istnieje jednak kilka funkcjonalnych rozwiązań:

Wanna w łazience na poddaszu ze skosami

By swobodnie korzystać z wanny, umieść ją w odpowiedniej odległości od ścianki kolankowej. Standardowa wysokość wanny to 40–45 cm, a długość – 140–170 cm. Oznacza to, że ścianka kolankowa nie powinna być niższa niż 75–90 cm. W przypadku dużej łazienki, innym rozwiązaniem jest zakup wanny wolnostojącej, która umożliwi nam swobodniejsze poruszanie się. Stanowi to również interesujący element aranżowanego wnętrza.

Pamiętaj również, że:

Skosy dachu, a czasami belki czy podpórki konstrukcji mogą stanowić architektoniczne wyzwanie. Pamiętaj, że im mniejsze nachylenie dachu, tym mniejsza różnica pomiędzy powierzchnią całkowitą a użytkową, co pomoże Ci urządzić łazienkę, która sprosta Twoim potrzebom. Skosy na poddaszu pozwolą Ci dodatkowo stworzyć indywidualny charakter pomieszczenia.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!