Jaki powinien być kąt nachylenia dachu?

Jaki powinien być kąt nachylenia dachu?


Kąt nachylenia dachu w domach jednorodzinnych z poddaszem użytkowym wynosi zwykle od 35° do 45°. Zdarzają się jednak dachy wybiegające poza tę normę, nazywane spadzistymi. Dowiedz się, jakie są ich wady i zalety. Sprawdź również, jak dobrać odpowiednie pokrycie.

Z tekstu dowiesz się:

Wpływ warunków klimatycznych na wybór kąta nachylenia dachu

Kąt nachylenia dachu powinien być dopasowany do warunków klimatycznych, które panują w danym miejscu. Dach dwuspadowy o kącie nachylenia 45° i większym szybciej odprowadza wodę z odpadów atmosferycznych, więc będzie dobrym wyborem w rejonach Polski narażonych na częstsze deszcze. Jest również odpowiedni w przypadku gromadzącego się na nim śniegu. To tłumaczy, dlaczego domy w górach mają spadziste dachy. Śnieg na nich nie zalega, tylko od razu zsuwa się do rynien, dzięki czemu ciężar nie wpływa negatywnie na konstrukcję budynku. W miejscach, gdzie warunki atmosferyczne są stabilne, jak centralna część kraju, coraz częstszym wyborem są dachy płaskie, które idealnie wpisują się w zarówno w starszą, jak i bardziej nowoczesną architekturę.

Zobacz także: Fotowoltaika – czym jest i jak prawidłowo ustawić panele słoneczne?

Kąty nachylenia dachu – zalety i wady dachu spadzistego

Jak obliczyć kąt nachylenia dachu dwuspadowego i dowiedzieć się, czy można go zakwalifikować jako spadzisty? Należy przede wszystkim dokonać odpowiednich pomiarów na obu połaciach – wyznaczyć na ścianie szczytowej poziomy odcinek o długości 1 metra i zmierzyć odległość jego końców do połaci. Otrzymana różnica w pomiarach pozwoli Ci wyznaczyć wielkość wzniesienia, a następnie przeliczyć ją na stopnie nachylenia. O dachu spadzistym można mówić od 40° do około 60° (przy górnej granicy tego zakresu mówimy o stromym).

Zaletą dachów o dużym kącie nachylenia są obniżone wymagania dotyczące ich szczelności. Opady atmosferyczne zostają z nich szybciej usunięte, a ryzyko przeciekania jest mniejsze. W praktyce nie buduje się jednak dwuspadowych o kącie większym niż 60°. Spadzista konstrukcja wymaga bowiem lepszego zamocowania pokrycia. Każda dachówka musi zostać przyczepiona za pomocą spinki, gwoździa lub wkrętu. Taka technologia generuje dodatkowe koszty. Duży kąt dachu zwiększa również podciśnienie, które się pojawia po zawietrznej stronie. Prawdopodobieństwo uszkodzenia pokrycia wówczas znacznie się zwiększa.

Zobacz także: Jak zaprojektować poddasze ze skosami?

Zależność między kątem spadku dachu a wyborem jego pokrycia

Producenci pokrycia dachowego zazwyczaj umieszczają na swoich produktach informacje o maksymalnym i minimalnym spadku dachu, który umożliwia montaż. Niektóre rodzaje nie nadają się do dachów płaskich, inne – niewskazane są w przypadku dachów stromych. Jakie pokrycie możesz zastosować? Przeczytaj:

Przed wyborem powłoki należy koniecznie sprawdzić kąt nachylenia połaci dachowych, aby uchronić się przed późniejszymi problemami z niestabilnym pokryciem bądź przeciekaniem dachu podczas opadów atmosferycznych.

Zobacz także: Dachy z blachodachówki oraz inne pokrycia dachu. Poznaj wady i zalety każdego rozwiązania

Kąt nachylenia dachu to sprawa niezwykle istotna w projekcie domu. Od niego zależy to, jakim pokryciem będzie zwieńczony budynek, a także czyskosy dachusą odpowiednie do zagospodarowania poddasza w sposób użytkowy. Należy więc odpowiednio przemyśleć wybór kąta nachylenia dachu i dostosować projekt do swoich potrzeb.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje