Jak oczyścić powietrze w domu?

Jak oczyścić powietrze w domu?


Polskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Do układu oddechowego dostają się metale ciężkie czy związki siarki, zwiększając prawdopodobieństwo pojawienia się chorób serca, płuc, a nawet nowotworów. Szkodliwe może być jednak nie tylko powietrze na zewnątrz – toksyczne substancje są wydzielane również przez znajdujące się w domu lakiery, farby, środki czystości, a nawet meble. Na szczęście z zanieczyszczeniami można walczyć. Sprawdź, jak poprawić jakość powietrza w domu!

Nawet gdy okna i drzwi są szczelnie zamknięte, do wnętrza domu i tak przenikają szkodliwe substancje z zewnątrz. Gdy stężenie toksycznych związków w powietrzu jest szczególnie wysokie, należy zrezygnować z wietrzenia mieszkania. Nie można jednak wyeliminować wszystkich znajdujących się w domu tworzyw sztucznych, wydzielających szkodliwe substancje, takie jak:

Sposób na walkę ze smogiem w domu – rekuperator

Już na etapie budowy domu warto pomyśleć o zamontowaniu rekuperatora, czyli systemu wentylacji mechanicznej. To przede wszystkim sposób na zmniejszenie strat ciepła, jednak urządzenia te są wyposażone również w filtry, które wyłapują zanieczyszczenia z powietrza. Dla większej pewności można zastosować w nich dodatkowo filtr węglowy. Jego głównym składnikiem jest węgiel aktywny, który dzięki swojej strukturze ma zdolność absorbowania toksyn, roztoczy, a nawet… nieprzyjemnych zapachów.

Co więcej – rekuperator pozwala na wymianę powietrza bez otwierania okien. Nawiewane do wewnątrz powietrze jest przy tym dużo czystsze niż to, które wpływa przez okno.

Zobacz też: Rekuperacja. Jak zintegrowana i inteligentna automatyka wpływa na komfort i oszczędności?

Oczyszczacz powietrza – czy warto?

W walce o zdrowe środowisko w domu przydatny okaże się również oczyszczacz powietrza. Jego najważniejszym elementem jest układ filtrujący, składający się z dwóch lub trzech filtrów. Sercem urządzenia jest filtr główny (zwykle HEPA), który zatrzymuje około 99% zanieczyszczeń. Jego działanie uzupełniają filtry dodatkowe (np. wspomniany już filtr węglowy).

Należy pamiętać, że oczyszczacz musi być dopasowany do warunków panujących w domu – powierzchni czy liczby pomieszczeń. W celu zapewnienia najlepszego efektu z reguły konieczne jest umieszczenie oddzielnych urządzeń w każdym pomieszczeniu.

Rośliny doniczkowe – naturalne filtry powietrza

Z pomocą przychodzą również rośliny doniczkowe – wiele odmian ma zdolność filtrowania toksyn z powietrza. Niektóre z nich absorbują również część promieniowania z urządzeń elektronicznych. W oczyszczaniu powietrza pomogą m.in. skrzydłokwiat, paproć, zielistka czy sansewieria.

Zobacz również:

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje