Rekuperacja. Jak zintegrowana i inteligentna automatyka wpływa na komfort i oszczędności?

Rekuperacja. Jak zintegrowana i inteligentna automatyka wpływa na komfort i oszczędności?


Stała wentylacja domowych pomieszczeń, filtrowanie powietrza z zanieczyszczeń oraz pyłków, ochrona przed pleśnią – to tylko niektóre zalety wentylacji z rekuperatorem. Aby jednak wszystkie miały miejsce, warto przemyśleć wybór urządzeń oraz montażu. Dodatkowo odpowiednie urządzenie zagwarantuje Ci oszczędności. Jakiej wysokości? Zobacz.

Krok I. Odzysk ciepła – czy tylko to się liczy?

Podejmując decyzję o zastosowaniu wentylacji mechanicznej, inwestor zazwyczaj zwraca uwagę na stopień odzysku ciepła. To parametr, który daje wymierne korzyści – im wyższy stopień odzysku ciepła czy chłodu, tym mniejsze koszty eksploatacji. Poza tym łatwo go sprawdzić i porównać. Tutaj kryje się jednak tzw. „pułapka odzysku”. W centralach wentylacyjnych z wymiennikiem krzyżowym, czy przeciwprądowym jest to maksymalna wartość mierzona w danej chwili,  której nie uzyskamy podczas średniorocznej eksploatacji, w przeciwieństwie do urządzeń z wymiennikiem obrotowym, gdzie średnioroczna sprawność oscyluje w okolicach 90% ).

Krok II. Zintegrowana automatyka PLUG & PLAY

Automatyka to jeden z najistotniejszych elementów rekuperatora. Można bowiem wyposażyć centralę wentylacyjną (rekuperator) w najlepsze i najsprawniejsze podzespoły renomowanych dostawców. Wyzwaniem jest natomiast połączenie ich pracy w jeden spójny i kompletny system wentylacji dający odczuwalne i wymierne dla użytkownika korzyści. Właśnie za to jest odpowiedzialna automatyka.

Rynek oferuje szereg „tanich” rozwiązań. Niestety, na etapie montażu dochodzą dodatkowe koszty przeznaczone na zaprojektowanie automatyki. Rozwiązaniem jest wybór centrali wentylacyjnej posiadającej w pełni zintegrowaną i fabrycznie okablowaną automatykę typu PLUG & PLAY. Korzyści to:

W uproszczeniu możemy to porównać do wyboru pomiędzy samochodem z fabryczną klimatyzacją lub bez. W tym drugim wypadku – w końcu sami chcielibyśmy zainstalować tę klimatyzację. Pytanie brzmi – na ile warto to robić?

Zalety zintegrowanej automatyki:

UWAGA! PLUG & PLAY to jeszcze nie samo sterowanie wentylacją. Ten termin odnosi się do fabrycznie okablowanej i zintegrowanej z rekuperatorem automatyki.

Krok III. Sterowanie – automatyka typu SMART HOME czy podstawowy sterownik?

Konkurencja na rynku branży wentylacyjnej jest olbrzymia, a dostępnych opcji zarządzania (sterowania) wentylacją w domu wiele.  W uproszczeniu możemy podzielić je na 3 kategorie:

  1. Najprostsze rozwiązania pozwalające jedynie na włączenie i wyłączenie rekuperatora (najniższe oszczędności),
  2. Sterowniki tzw. „swobodnie programowane” bazujące na gotowych, uniwersalnych modułach (średnie możliwości oszczędzania),
  3. Rozwiązania typu SMART HOME, najbardziej zaawansowane, choć łatwe w obsłudze i umożliwiające monitoring oraz dopasowanie ustawień do naszych potrzeb (wymiernie największe oszczędności).

W dalszej części skoncentrujemy się na najnowszej generacji automatyki typu SMART HOME, gdyż to ona dzięki inteligentnemu i łatwemu sterowaniu może zapewnić użytkownikowi wysoki poziom komfortu i znaczne korzyści.

Krok IV. Automatyka typu SMART HOME – wymierne korzyści, wysoki komfort

1. Jeden system, wiele możliwości

W dobie „Internetu rzeczy” nie wystarczy, aby automatyka jedynie regulowała pracę rekuperatora. Właściciel urządzenia powinien mieć możliwość integracji wentylacji z innymi systemami w domu czy podglądu pracy na urządzeniach mobilnych. Dzięki nowoczesnej automatyce typu SMART HOME nie stanowi to żadnego problemu, jest po prostu standardem.

Takie rozwiązanie daje szereg zalet. Przede wszystkim otrzymujemy jeden spójny system sterowania w domu. Często systemy domów inteligentnych integrują pracę na przykład oświetlenia, rolet okiennych czy ogrzewania, więc dobrze jest dołączyć do tego również rekuperację. Oznacza to, że w zależności od naszego zapotrzebowania w odpowiedni sposób regulujemy ilość powietrza dostarczanego do domu, jednocześnie dbając, aby np. rolety ochraniały nas przed dużym nasłonecznieniem.

2. Bieżący monitoring – liczniki zużycia energii

Jeśli nie dysponujemy systemem integrującym pracę domu, to sam rekuperator z automatyką typu SMART HOME przedstawi nam kilka istotnych informacji:

Dzięki temu na bieżąco możemy monitorować poziom zużycia energii czy stopień odzysku ciepła i reagować tak, aby uzyskać jak największe oszczędności.

3. Optymalizacja działania

W standardzie rozbudowana automatyka typu SMART HOME ma również możliwość dołączenia do niej dodatkowych elementów sterujących, które poprawiają jakość powietrza, którym oddychamy. Dobrym przykładem wydaje się zastosowanie czujników stężenia CO2. Stężenie tego gazu jest ściśle uzależnione od ilości osób w domu. Upraszczając – im więcej osób jest w domu, tym większe stężenie CO2, a co za tym idzie, rekuperator powinien działać ze zwiększoną intensywnością. Po obniżeniu ilości gazu centrala wentylacyjna wraca na niższe wydajności, co sprawia, że zużycie energii jest optymalne w stosunku do naszych potrzeb. Zastosowanie dodatkowych czujników daje wymierne korzyści – np. bez czujników klasa energetyczna to „A”, podczas gdy z czujnikami to „A+”, a czasem nawet „A++” .  Warto mieć to na uwadze.

4. Personalizacja ustawień. Proste i inteligentne sterowanie

Nowa generacja automatyki oferuje szereg możliwości. W standardzie możemy dostać fabrycznie ustawione, najbardziej popularne, tryby pracy, np.:

W tym przypadku użytkownik przełącza jedynie fabrycznie zaprogramowane tryby. Takie rozwiązanie jest wartościowe dla osób, które potrzebują włączyć rekuperację raz i dalej chcą o niej zapomnieć. Bardziej zaawansowane sterowniki dają wgląd do wszystkich dostępnych funkcji rekuperatora, a ustawień dokonuje się za pomocą kolorowego wyświetlacza LED. Co jednak, jeśli zajdzie potrzeba zmiany parametrów pracy (wydajności wentylatorów, wymaganej temperatury czy harmonogramu tygodniowego)?

5. Zdalne sterowanie z każdego miejsca

Z pomocą przychodzi zintegrowany webserver, czyli możliwość podłączenia centrali do sieci www. Dzięki temu użytkownik otrzymuje możliwość sterowania rekuperatorem za pośrednictwem przeglądarki internetowej bądź dedykowanej aplikacji na smartfon/tablet z dowolnego miejsca na Ziemi. To z kolei sprawia, że w dowolnym momencie możemy zmodyfikować parametry pracy, obniżając na przykład wentylację podczas przedłużającej się nieobecności w domu i zmniejszając w ten sposób rachunki za prąd.

6. Design

Na koniec kwestia nie mniej ważna od pozostałych wymienionych powyżej – wygląd (design). Nikt nie chce, aby jego ścianę „ozdabiał” toporny, brzydki sterownik. Panel powinien być elegancki i miły dla oka, a jednocześnie intuicyjny w użytkowaniu jak  przeciętny smartphone czy tablet.

Podsumowując warto zwrócić uwagę na to, jaki system automatyki proponuje producent rekuperatora. Automatyka SMART HOME, dzięki inteligentnemu i łatwemu sterowaniu, licznym funkcjom, zapewnia użytkownikowi wysoki poziom komfortu i energooszczędność.

By to lepiej zrozumieć, obejrzyj film:  Rekuperacja. Zobacz jak uzyskać oszczędności i komfort obsługi

 

Pobierz Komfovent DOMEKT. Nowoczesna wentylacja z odzyskiem ciepła do domów.

Przeczytaj również Energooszczędne i komfortowe systemy wentylacji mechanicznej (rekuperacji).
Ventia Sp. z o.o. wyłączny przedstawicie marki Komfovent na terenie Polski.
Napisz: info@ventia.pl
Zobacz: www.ventia.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje