Garderoba, spiżarnia czy schowek? Zadbaj o wystarczającą ilość miejsca do przechowywania

Garderoba, spiżarnia czy schowek? Zadbaj o wystarczającą ilość miejsca do przechowywania


Pomieszczenia gospodarcze, takie jak spiżarnia, pralnia czy garderoba – nawet jeśli mają niewielki metraż – podnoszą komfort życia domowników. Porządkują przestrzeń i pomagają w utrzymaniu ładu. Zobacz, dlaczego warto wygospodarować w swoim domu miejsce na pomieszczenia gospodarcze.

Każdy dom powinien mieć swoje zaplecze – przestrzeń, w której będą przechowywane zapasy, narzędzia czy rzadko używane urządzenia. W miarę upływu czasu sprzętów jednak przybywa i trzeba znaleźć miejsce, w którym pozostaną na wyciągnięcie ręki, a jednocześnie nie będą zagracać sypialni, kuchni czy pokoju dziennego.

Gdzie umieścić pomieszczenia gospodarcze?

Dawniej kotłownię lub schowek z reguły urządzano w piwnicy lub na strychu. Obecnie coraz częściej rezygnuje się z podpiwniczenia domu, a strych przeznacza na cele mieszkalne. Pomieszczenia gospodarcze ulokowane zostają więc na parterze. Warto zaplanować je w północnej części domu, która jest naturalnie słabiej doświetlona i ogrzana. Można zgrupować tam więc garaż, spiżarnię, kotłownię i schowek. W ten sposób zostaną odgrodzone od części dziennej i powstanie przestrzeń, w której możliwe będzie stałe utrzymywanie niższej temperatury

Kotłownia nie tylko na kocioł

Kotłownia znajduje się w większości domów – to tu bowiem jest ustawiony piec, który ogrzewa całą nieruchomość. Przeznaczone na nią pomieszczenie powinno mieć minimum 2,2 metra wysokości i kubaturę 8 metrów sześciennych. Wymiary takie zapewnią swobodny dostęp do pieca oraz pozwolą zachować odległości między piecem a ścianami, wymagane w przepisach budowlanych

Kotłownia musi być wyposażona w system wentylacji i – jeśli nie korzystamy z pieca elektrycznego – przewód spalinowy prowadzący do komina. Dodatkowo jej ściany i podłogę należy wyłożyć materiałem niepalnym.

W kotłowni umieszczony będzie nie tylko kocioł, ale także opał. Można też wygospodarować nieco przestrzeni na narzędzia i inne niepalne przedmioty, wykorzystując kotłownię jako rodzaj schowka.

Spiżarnia na domowe zapasy

Z racji swojej funkcji, spiżarnia powinna znajdować się w nieogrzewanym pomieszczeniu w północnej części domu, z dala od przewodów kominowych. Warto zadbać, by było w niej sucho, ciemno i dość chłodno (najlepiej 10–15°C). Idealnym miejscem jest punkt położony jednocześnie niedaleko kuchni i wejścia do domu lub garażu – wtedy nie trzeba będzie daleko nosić przygotowywanych potraw i ciężkich zakupów.

Spiżarnia nie musi być duża – dobrze jednak, by zmieścił się w niej niewielki regał, na którym można ustawić rzadko używane naczynia i sprzęty kuchenne, przetwory czy produkty spożywcze kupione na zapas.

Garderoba czy szafa?

W garderobie można schować sezonową odzież, walizki, pościel… To jedno z nielicznych pomieszczeń gospodarczych, których nie należy planować w północnej części domu. Wręcz przeciwnie – garderoba powinna być dobrze wentylowana i naturalnie oświetlona. Najlepiej zlokalizować ją w pobliżu sypialni (lub wręcz wydzielić na nią część sypialni). Jeśli w domu nie ma wystarczająco przestrzeni na zorganizowanie garderoby, jej funkcję może pełnić po prostu duża szafa.

Więcej porad o urządzaniu garderoby znajdziesz w tym artykule.

Pralnia dla praktycznych

Pralnia to bardzo funkcjonalne pomieszczenie, z którego jednak wiele osób rezygnuje przez brak wystarczającej przestrzeni. Warto jednak wyodrębnić miejsce na pralnię, by zadbać o komfort mieszkańców i estetykę domu. W pomieszczeniu tym można bowiem ukryć zarówno ubrania przeznaczone do prania, jak i suszące się rzeczy. To oznacza koniec nieestetycznej suszarki wiszącej nad wanną lub stojącej w pokoju dziennym.

W pralni powinno więc znaleźć się miejsce na pralkę, zlewozmywak, sznurki do suszenia odzieży, kosz na rzeczy przeznaczone do prania i deskę do prasowania.

Kompaktowy schowek

Nie we wszystkich domach istnieje jednak możliwość urządzenia kilku pomieszczeń gospodarczych. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by jedno miejsce pełniło kilka funkcji – spiżarnia może być jednocześnie schowkiem na narzędzia, kotłownia skrytką do przechowywania rzadko używanych sprzętów itd. Schowek zaaranżować można także w garażu.

Więcej informacji o zagospodarowaniu domowej przestrzeni, znajdziesz tu:

https://www.dobredomy.pl/poradnik/wnetrze-twoich-marzen/jak-zaaranzowac-skosy-na-poddaszu/

https://www.dobredomy.pl/poradnik/wnetrze-twoich-marzen/adaptacja-strychu-czyli-jak-kreatywnie-urzadzic-nowe-pomieszczenie-uzytkowe/

https://www.dobredomy.pl/poradnik/wnetrze-twoich-marzen/projekty-domow-z-garderoba/

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje