Adaptacja strychu, czyli jak kreatywnie urządzić nowe pomieszczenie użytkowe

Adaptacja strychu, czyli jak kreatywnie urządzić nowe pomieszczenie użytkowe


Odnowienie i zmiana charakteru poddasza to coraz popularniejszy sposób na uzyskanie większej ilości miejsca i stworzenie przestrzeni wyjątkowej, charakterystycznej i po prostu własnej. Wypracowanie dobrego projektu zajmuje jednak nieco czasu i wymaga odpowiedniego przygotowania.

Adaptacja – czyli zmiany w projekcie – pozwalają na wybudowanie domu spełniającego wymagania mieszkańców. A te potrafią być różne: nowocześnie, klasycznie, połączenie pomieszczeń, wyburzanie lub dostawianie ścian i oczywiście mieszkalne (bądź nie) poddasze. Wszystko po to, by stworzyć jak największą i najbardziej funkcjonalną przestrzeń użytkową. Aby to uzyskać konieczne jest prawidłowe przeprowadzenie prac adaptacyjnych.

Zanim zaczniesz remont lub budowę, poznaj zasady adaptacji niskiego poddasza.

W świetle prawa, czyli konieczne formalności

Jeśli planujesz adaptację nieużytkowanego dotąd poddasza na przestrzeń mieszkalną, pierwszą rzeczą, o której musisz pomyśleć, jest zgłoszenie do urzędu zmiany dotychczasowego użytkowania części lokalu. Regulację tę można znaleźć w artykule 71 ustawy Prawo budowlane. Taki dokument zawiera:

Wniosek może zostać odrzucony, gdy projekt jest niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zagraża bezpieczeństwo ludzi lub mienia, wprowadza ograniczenia lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

Jak poprawnie przeprowadzić remont?

Sama decyzja o rozpoczęciu remontu i złożenie w urzędzie dokumentów to nie wszystko. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak zabrać się do prac i o czym należy pamiętać. W tej sytuacji przyda się wiedza o możliwościach podłączenia instalacji elektrycznej lub kanalizacyjnej czy też o tym, z czego powinno zbudować się ścianki działowe.

Adaptacja projektu: przestawianie ścian – sprawdź, co powinieneś o tym wiedzieć!

Instalacja elektryczna na poddaszu doprowadź przy pomocy osobnych obwodów i zabezpiecz wyłącznikiem różnicowoprądowym. Z kolei instalacja kanalizacyjna bardzo często prowadzona jest ponad połacie dachowe, co oznacza, że w przypadku adaptacji poddasza wystarczy połączyć do niej dodatkowe rury. Problemu nie przysporzą także rury doprowadzające wodę – dzięki niewielkiej średnicy (o. 2 cm) z łatwością można je ukryć.

Jeśli masz w domu strop betonowy, to możesz położyć taką podłogę, na jaką masz ochotę. Z drewnianym sytuacja wygląda nieco inaczej. Konieczne jest warstwa wyciszająca i odpowiednio dobrane płyty drewnopochodne.

Architektura wnętrz, czyli co na koniec                                                         

Murowana ściana, stare, drewniane belki i podobna podłoga – tak może wyglądać klasyczny, zaniedbany i nieużywany strych. Wbrew pozorom nie trzeba wiele, by z takie wnętrza stworzyć prawdziwe arcydzieło. Wystarczy wykorzystać to, co już jest i uczynić z tego atut.

Podstawowa zasada brzmi: otwórz przestrzeń. Zapomnij o masywnych ścianach lub ciemnych kolorach. Skośne dachy ograniczają miejsce, dlatego barwy, dodatki i meble muszą temu przeciwdziałać. Pastele zdecydowanie stanowią świetne wyjście z sytuacji.

Nie ukrywaj również więźby dachowej, jeśli ta jest widoczna. To ona właśnie stanowi o wyjątkowym klimacie poddasza i stanowi ozdobę, która nic Cię nie kosztuje.

Wymarzone poddasze na wyciągnięcie ręki

Dobrze przygotowana dokumentacja, godna zaufania ekipa remontowa i dodatkowa przestrzeń użytkowa jest Twoja. Trzymaj się najważniejszych wytycznych, a poddasze zamieni się w małe królestwo – jasne, przestronne i z charakterem.

 

 Bridesmaid Dresses and Gowns|LuckyBridesmaids

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje