Adaptacja projektu: przestawianie ścian

Adaptacja projektu: przestawianie ścian


Jeśli zdecydujesz się na zakup gotowego projektu budowlanego, to konieczne będzie dopasowanie go do działki i warunków na niej panujących. Czasem w trakcie tych zmian rodzi się pomysł modyfikacji innych elementów domu. I co wtedy?

Przestronna sypialnia, większa łazienka, kuchnia z przeźroczem na salon a może dwa pokoje z jednego? Pomysłów na zmianę projektu jest wiele. Niektóre z nich wymagają wyburzenia jednej ze ścian, inne wręcz przeciwnie, dostawienia jej. Czy to jest możliwe? Czy potrzebne są do tego pozwolenia? Pytania, podobnie jak pomysły, można mnożyć w nieskończoność. Ale najważniejsze brzmi: czy warto?

Na czym polega adaptacja projektu?

Zakładając, że Twój wybór padnie na zakup gotowego projektu budowlanego, to nie unikniesz zaadaptowania go na potrzeby określonej działki. Tu pod uwagę trzeba wziąć ukształtowanie i położenie terenu, nośność gruntu czy głębokość przymarzania Zmian tych, wedle prawa, może dokonać tylko osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Co istotne – wszelkie poprawki powinny być naniesione na gotowy projekt przy pomocy czerwonego koloru.

Bardzo często w ramach adaptacji decydujemy się na usunięcie (lub dobudowanie) ścianek nośnych, chcąc w ten sposób zapewnić sobie lepszy, bardziej funkcjonalny układ pomieszczeń.

Dowiedz się więcej o adaptacji projektu.

Czym jest i czym się charakteryzuje ścianka działowa?

Jest to tzw. konstrukcja lekka rozdzielająca poszczególne pomieszczenia domu. Nie stanowi części nośnych, dlatego teoretycznie nie zalicza się jej do konstrukcji budynku. „Działówki” są wyraźnie cieńsze od ścian nośnych, których grubość sięgać może od 6,5 do nawet 25 cm. Wynika z tego pewne udogodnienie: łatwo zmienić położenie ściany działowej, czyli wyburzyć ją lub dobudować.

Decydując się jednak na wszelkie modyfikacje, należy rozważyć takie parametry, jak: nośność ściany, jej osłona wyciszająca, trwałość i przeznaczenie. Wszystko wpływa bowiem na stopień zadowolenia użytkowania z końcowego efektu. Z tą wiedzą zdecydowanie łatwiej dobrać materiały i sposób budowy, który różni się od siebie w różnych przypadkach.

Kruczki formalne

Z jednej strony wydaje się, że podjęcie decyzji o wyburzeniu lub dostawieniu ścianki działowej spełniającej jedynie funkcję oddzielającą pomieszczenia, nie ciągnie za sobą żadnych dodatkowych formalności. W końcu konstrukcja budynku nie zostaje naruszona. I tak właśnie po części jest, ale… każde przesunięcie, postawienie nowego elementu lub wyburzenie go powinno się zgłosić do właściwego urzędu.

Zdarzają się takie sytuacje, kiedy planowane prace wymagają również decyzji administracyjnej i uzyskania pozwolenia na budowę. Dzieję się tak, gdy zmiany kwalifikują się do bycia przebudową. Prawo budowlane pod pojęciem przebudowy rozumie roboty budowalne, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego. Do takich sytuacji zaliczyć można m.in. zamianę pokoju z kuchnią (wymagającą przeniesienia np. instalacji gazowej) lub otwarcie kuchni na salon. Wówczas zmieniają się parametry danego pomieszczenia. Jeśli jednak nie dzieje się nic podobnego, to prace mające na celu postawienie ścianki działowej lub usunięcie jej w świetle prawa zalicza się do bieżącej konserwacji lokalu.

Dowiedz się więcej na temat wniosku o pozwolenie na budowę w 2015 roku.

Z czym wiążą się adaptacyjne prace budowlane?

Odpowiedź zależy oczywiście do tego, co chcesz robić. Jeśli jednak chodzi o ścianki działowe, to ich budowę można przeprowadzić na co najmniej dwa sposoby:

Pamiętaj o jednym, ściany szkieletowe stawia się na samym końcu, po zakończeniu wszystkich prac mokrych.

Czy warto decydować się na zmiany w projekcie?

Na wszelkie zmiany w projekcie decydujesz się wtedy, gdy chcesz spersonalizować wnętrze, nadać mu kształt spełniający Twoje oczekiwania. Czasem jednak powstaje pytanie: czy warto?

Niestety, nie sposób odpowiedzieć na to jednoznacznie. Wyburzenie ścianki działowej sprawia, że otrzymujemy większe pomieszczenie, dające znacznie większe pole do popisu. Dzieje się tak zarówno wtedy, gdy otwieramy kuchnię na salon, jak i powiększając sypialnię lub łazienkę kosztem garderoby. Rozwiązań jest naprawdę wiele, ale przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, czy ta przebudowa coś zmieni. Może to jedynie kosmetyka, na którą nie warto poświęcać czasu i energii?

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).