JAK URZĄDZIĆ GARDEROBĘ?

JAK URZĄDZIĆ GARDEROBĘ?


Garderoba jest pomieszczeniem niezbędnym w każdym domu. Pozwala na zaprowadzenie porządku wśród ubrań, butów i dodatków, co z pewnością docenią wszyscy domownicy. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu ułożeniu półek i wieszaków, będzie wygodna i funkcjonalna.

Rozmiar ma znaczenie

Decydując się na garderobę, warto pamiętać, że małe wnętrze nie będzie funkcjonalne. Garderoba powinna być na tyle duża, żeby móc się w niej swobodnie obrócić. Jeśli masz do dyspozycji wyjątkowo duże pomieszczenie, Twoja garderoba może stać się stylową przebieralnią, wyposażoną w lustra, fotele lub toaletkę.

Funkcjonalność przede wszystkim

Jest to niewątpliwie wyróżniająca cecha każdej dobrze zaprojektowanej garderoby. O funkcjonalności tego pomieszczenia decyduje, oprócz metrażu, przede wszystkim jego kształt. Jeśli garderoba będzie długa i wąska, niełatwo będzie ją zagospodarować. Lepiej, gdy wybierz pomieszczenie o kształcie kwadratu – zapewni to większą pojemność (będzie można umieścić głębokie szafy wzdłuż dwóch ścian) i swobodę ruchu. Rozmieszczenie szaf i półek na dwóch przeciwległych ścianach to rozwiązanie, które zapewni największą pojemność garderoby.

Miejsce na garderobę

Wbrew pozorom nie każde miejsce będzie dobre na zaprojektowanie garderoby. Decydując się na lokalizację na poddaszu (pod skosami), efektywnie wykorzystasz powierzchnię i powstałe wnęki, jednak takie rozwiązanie może nie do końca okazać się trafne. Garderoba na poddaszu może okazać się zbyt niska i nie będzie umożliwiała przechowywania wszystkich ubrań. Wygodnym rozwiązaniem będzie garderoba niedaleko sypialni i łazienki, która zapewni komfort i szybki dostęp do ubrań wszystkim domownikom.

Niezbędne dodatki

Jeśli chcesz mieć garderobę z prawdziwego zdarzenia, koniecznie zaopatrz się w ruchome drążki na ubrania, wieszaki i uchwyty oraz szuflady, kosze oraz stojaki na buty. Lepiej jednak nie przesadzać z ilością dodatków – zamiast pojedynczego długiego drążka na wieszaki, zdecyduj się na kilka krótszych. Dobrym rozwiązaniem będą oddzielne miejsca przeznaczone do wieszania dłuższych rzeczy – sukienek czy spodni (ok. 150 cm), i krótszych – jak bluzki i marynarki (95 cm). Ponadto warto zainwestować w wysuwane szuflady i koszyki, które lepiej sprawdzą się niż np. nisko umieszczone półki.

Światło i powietrze

Urządzając garderobę pamiętaj o oświetleniu. Nie musisz koniecznie decydować się na pomieszczenie z oknem, sztuczne światło równie dobrze się sprawdzi. Oświetlenie możesz zamontować w suficie lub na ścianie. Wygodnym rozwiązaniem będzie automatyczne włączanie się światła po otworzeniu drzwi. Koniecznie zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczenia – pamiętaj, że w garderobie powinna panować temperatura taka jak w sypialni (z tego powodu nie powinno się wyprowadzać przewodu wentylacyjnego bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną). Jeśli Twoja garderoba nie ma okna, a brakuje wolnych przewodów wentylacyjnych, możesz umieścić kratkę w ścianie pomiędzy garderobą a innym pomieszczeniem.

Projekt garderoby

Garderoba będzie funkcjonalna pod warunkiem, że zaplanujesz ją w początkowej fazie projektowania domu. Zwróć uwagę na plan budynku i metraż, a jeśli zdecydujesz się na garderobę na poddaszu, uwzględnij także przekroje pomieszczeń.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje