Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Dach z lukarnami – lepsze doświetlenie poddasza

Dach z lukarnami – lepsze doświetlenie poddasza


Żadne inne rozwiązanie nie doświetli tak Twojego poddasza, jak lukarny. Zobacz czym są, jakie mają wady i zalety oraz jaki typ najlepiej pasuje do Twojego domu.

Jeżeli chcesz przerobić nieużywane do tej pory poddasze na cele mieszkalne, to nie masz innego wyboru, jak odpowiednio je doświetlić. Bez względu na to, czy strych ma się docelowo stać sypialnią, biurem czy salonem, trzeba będzie wpuścić do środka  naturalne światło słoneczne – zapewnia ono bowiem komfort psychiczny i niezbędną do prawidłowego funkcjonowania dawkę słońca. Żeby osiągnąć ten cel, niezbędne okaże się wybudowanie przynajmniej jednej lukarny. Zobacz, co musisz wiedzieć o tym rozwiązaniu konstrukcyjnym.

Czym są lukarny?

Lukarna to charakterystyczna nadbudówka dachu, wystająca ponad jego połać i posiadająca pionowe okno zamontowane w ścianie pionowej (która z reguły jest „przedłużeniem” zewnętrznej ściany niższej kondygnacji). Taki rodzaj doświetlania poddasza stanowi nie tylko rozwiązanie praktyczne, ale i estetyczne, ponieważ dobrze zaprojektowana lukarna uatrakcyjnia bryłę budynku i podkreśla jego inne elementy architektoniczne.

Jakie są wady i zalety lukarny?

Lukarny, poza oczywistym celem, jakim jest doświetlenie poddasza, mają także kilka innych zalet. Są nie tylko bardziej estetyczne niż okna połaciowe, o których przeczytasz w poradniku Dobre Domy, lecz i bardziej praktyczne: dzięki przeszkleniu zamontowanemu w pionowej ścianie latem pomieszczenie nie nagrzewa się zbyt mocno i jest łatwe w wentylacji. W dodatku lukarna zaopatrzona w lekko wystający daszek pozwala podczas deszczu pozostawić uchylone okno bez obawy, że woda nakapie do mieszkania. I wreszcie, pionowe przeszklenia znacznie mniej się brudzą, niż ma to miejsce w przypadku okien połaciowych.

Jedyne wady lukarny mają charakter finansowo-administracyjny. Jej instalacja w już gotowym budynku wymaga bowiem zdobycia niezbędnego pozwolenia budowlanego, a w zależności od rodzaju dachu okazuje się czasem kosztowna.

Jakie typy lukarny?

Lukarna nie występuje oczywiście tylko w jednym wariancie. W zależności od konstrukcji Twojego dachu możesz zdecydować się między innymi na następujące typy:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie