Żadne inne rozwiązanie nie doświetli tak Twojego poddasza, jak lukarny. Zobacz czym są, jakie mają wady i zalety oraz jaki typ najlepiej pasuje do Twojego domu.
Jeżeli chcesz przerobić nieużywane do tej pory poddasze na cele mieszkalne, to nie masz innego wyboru, jak odpowiednio je doświetlić. Bez względu na to, czy strych ma się docelowo stać sypialnią, biurem czy salonem, trzeba będzie wpuścić do środka naturalne światło słoneczne – zapewnia ono bowiem komfort psychiczny i niezbędną do prawidłowego funkcjonowania dawkę słońca. Żeby osiągnąć ten cel, niezbędne okaże się wybudowanie przynajmniej jednej lukarny. Zobacz, co musisz wiedzieć o tym rozwiązaniu konstrukcyjnym.
Czym są lukarny?
Lukarna to charakterystyczna nadbudówka dachu, wystająca ponad jego połać i posiadająca pionowe okno zamontowane w ścianie pionowej (która z reguły jest „przedłużeniem” zewnętrznej ściany niższej kondygnacji). Taki rodzaj doświetlania poddasza stanowi nie tylko rozwiązanie praktyczne, ale i estetyczne, ponieważ dobrze zaprojektowana lukarna uatrakcyjnia bryłę budynku i podkreśla jego inne elementy architektoniczne.
Jakie są wady i zalety lukarny?
Lukarny, poza oczywistym celem, jakim jest doświetlenie poddasza, mają także kilka innych zalet. Są nie tylko bardziej estetyczne niż okna połaciowe, o których przeczytasz w poradniku Dobre Domy, lecz i bardziej praktyczne: dzięki przeszkleniu zamontowanemu w pionowej ścianie latem pomieszczenie nie nagrzewa się zbyt mocno i jest łatwe w wentylacji. W dodatku lukarna zaopatrzona w lekko wystający daszek pozwala podczas deszczu pozostawić uchylone okno bez obawy, że woda nakapie do mieszkania. I wreszcie, pionowe przeszklenia znacznie mniej się brudzą, niż ma to miejsce w przypadku okien połaciowych.
Jedyne wady lukarny mają charakter finansowo-administracyjny. Jej instalacja w już gotowym budynku wymaga bowiem zdobycia niezbędnego pozwolenia budowlanego, a w zależności od rodzaju dachu okazuje się czasem kosztowna.
Jakie typy lukarny?
Lukarna nie występuje oczywiście tylko w jednym wariancie. W zależności od konstrukcji Twojego dachu możesz zdecydować się między innymi na następujące typy:
- lukarna pulpitowa – najlepiej wyglądająca na dachu o spadku powyżej 40°;
- lukarna z daszkiem dwuspadowym – jak wyżej, choć sprawdza się też w przypadku dachów o średnim spadku;
- lukarna z daszkiem trójspadowym – estetycznie pasująca do dachu o małym spadku.