10 prac remontowych, na które potrzebujesz pozwolenia

10 prac remontowych, na które potrzebujesz pozwolenia


Wiele osób regularnie wykonuje prace remontowe, nawet nie zdając sobie sprawy, że część z nich wymaga wcześniejszego zgłoszenia takich planów do właściwego organu. Niektóre roboty budowlane w budynku mieszkalnym mogą wymagać nawet… osobnego pozwolenia na budowę. Dlatego zanim zabierzesz się za kupno materiałów, upewnij się, że znasz zapisy ustawy Prawo budowlane i że dopełniłeś niezbędnych formalności. W przeciwnym razie narazisz się na dotkliwe kary finansowe.

Wymiana okien lub pokrycia dachu, zmiana elewacji budynku, budowa podjazdu czy przebudowa ścian działowych to tylko część spośród licznych czynności remontowych, których bezprawne rozpoczęcie może być bardzo ryzykowne. Przeczytaj, jakie wymagania należy spełnić, by móc przeprowadzić te popularne prace budowlane, i gdzie się udać, by załatwić kwestie formalne.

Remont, czyli co? Poznaj prawo, nim rozpoczniesz prace budowlane

Remont to dla wielu osób pojęcie bardzo szerokie – kryją się pod nim zazwyczaj różnorodne prace wykonywane w obiekcie mieszkalnym. Z tą elastyczną definicją nie współgrają jednak precyzyjne przepisy prawne. Zgodnie z zapisami ustawy Prawo budowlane, remontem można nazwać jedynie te czynności, których celem jest przywrócenie pierwotnego stanu budynku mieszkalnego, bez zmiany jego funkcji.

Pod tę kategorię podlega m.in. pięć popularnych prac remontowych:

Wszystkie prace w budynku, które – zgodnie z obowiązującym prawem – można nazwać remontem, wymagają zgłoszenia uprawnionemu organowi.

Przeczytaj też: Zmiany w ustawie Prawo budowlane w 2017 roku

Zgłoszenie remontu – gdzie go dokonać?

Jeżeli Twoje plany remontowe podlegają jedynie warunkowi wcześniejszego zgłoszenia, zadbaj o to, by opracować dokument, który szczegółowo określi:

Zgłoszenie remontu powinno także zawierać:

Komplet dokumentów należy złożyć w: starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub urzędzie wojewódzkim. Od dnia wpłynięcia wniosku organ ma 21 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu lub wystąpienie z prośbą o uzupełnienie dokumentacji. Jeżeli w tym czasie nie otrzymasz decyzji odmownej, oznacza to tzw. milczącą zgodę urzędu na wykonanie do prac remontowych. Pamiętaj jednak, by przystąpić do nich przed upływem trzech lat od momentu zgłoszenia. W przeciwnym razie procedurę będzie trzeba powtórzyć.

Remont czy przebudowa domu – co mówi o tym prawo budowlane?

Jeśli prace, które chcesz wykonać w swoim domu, są bardziej skomplikowane, do ich rozpoczęcia będziesz musiał się starannie przygotowywać – także pod kątem administracyjnym.

Musisz wiedzieć, że czynności wiążące się z modyfikacją parametrów technicznych i użytkowych istniejącego budynku (poza zmianami kubatury, powierzchni zabudowy i liczby kondygnacji) nie będą już zwykłym remontem. Ustawa Prawo budowlane definiuje je jako przebudowę domu, a co za tym idzie – wymaga wystąpienia o pozwolenie na budowę.

Pod tę procedurę prawną podlegają takie prace budowlane, jak:

Przeczytaj też: Czy warto ogrzewać dom przy pomocy kominka?

Co dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę?

Aby uzyskać zgodę na przeprowadzenie zaplanowanych prac budowlanych, musisz zgromadzić niezbędne dokumenty. W większości pokrywają się one z tymi, które należy złożyć w przypadku zgłoszenia remontu. Powinieneś jednak wybrać inny wzór wniosku (druk B-1 – dotyczący pozwolenia na budowę) i dołączyć do niego dodatkowo cztery egzemplarze projektu budowlanego. Należy też pamiętać o dokonaniu opłaty skarbowej.

Odpowiedź organu powinna przyjść w ciągu 65 dni od dnia złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Jeżeli dokumenty były niekompletne, organ wcześniej wezwie Cię do ich uzupełnienia.

Samowola budowlana – remont, który może Cię słono kosztować

Musisz wiedzieć, że niezgłoszenie zamiaru wykonania prac remontowych lub niedopełnienie procedury uzyskania pozwolenia na budowę może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Jako akt samowoli budowlanej podlega często wysokim karom finansowym.

To jednak niejedyne zagrożenia związane z bezprawną modernizacją budynku. Jeżeli urzędnicy orzekną, że wykonane prace naruszają normy bezpieczeństwa, wobec sprawcy samowoli budowlanej może nawet zostać zastosowany nakaz przywrócenia budynku do stanu poprzedniego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat remontów i przebudowy domu? Przeczytaj inne artykuły w poradniku DobreDomy.pl.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje