Samowola budowlana – czym jest i czy można ją zalegalizować?

Samowola budowlana – czym jest i czy można ją zalegalizować?


Hasło „samowola budowlana” spędza sen z powiek zarówno inwestorom przystępującym do realizacji projektu domu, jaki i wszystkim osobom, które chcą dokonywać zasadniczych zmian w konstrukcji domu lub wybudować nowe obiekty na terenie działki budowlanej. Kiedy grozi Ci oskarżenie o samowolę budowlaną? Czym jest legalizacja samowoli budowlanej?

Najszersza definicja samowoli budowlanej głosi, że jest to każde działanie na terenie działki budowlanej, które narusza ustawę Prawo Budowlane. W praktyce oznacza to, że za samowolę budowlaną uznane mogą być takie działania jak:

W momencie zgłoszenia samowoli budowlanej do inspektora nadzoru budowlanego należy liczyć się z następującymi konsekwencjami:

Na szczęście możliwa jest również legalizacja samowoli budowlanej. Na czym ona polega i kiedy można ją przeprowadzić? Pracownia Projektowa Dobre Domy udzieli ci przydatnych informacji.

Legalizacja samowoli budowlanej

Aby samowola budowlana mogła zostać uznana za zgodną z prawem, najpierw musi zostać wydane postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych. To pierwszy krok do rozpoczęcia procesu legalizacyjnego. Następnie inspektor nadzoru budowlanego decyduje, czy zostały spełnione następujące warunki:

Budowa domu – samodzielna czy z podwykonawcą? Dowiedz się o plusach i minusach obu rozwiązań.

Po uzyskaniu pozytywnej opinii inwestor jest zobowiązany dostarczyć zestaw dokumentów odpowiedniemu organowi prowadzącemu postępowanie w sprawie samowoli budowlanej. Ich szczegółową listę można znaleźć w art. 48 ust. 3 Prawa Budowlanego. Warto pamiętać o dotrzymaniu terminu – niedostarczenie dokumentów na czas wiąże się z nakazem rozbiórki samowoli.

Ostatnim krokiem ku legalizacji samowoli budowlanej jest uiszczenie tzw. opłaty legalizacyjnej, której wysokość jest uzależniona od:

Na koniec warto przypomnieć, że w styczniu 2017 r. w życie weszła ustawa z 16 grudnia 2016 r., która znacznie ułatwia realizację niektórych inwestycji budowlanych, a tym samym zmniejsza ryzyko dopuszczenia do samowoli budowlanej. Poznaj zmiany w Prawie Budowlanym w 2017 roku.

Sprawdź także projekty domów jednorodzinnych na każdą kieszeń.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje