Samowola budowlana – czym jest i czy można ją zalegalizować?

Samowola budowlana – czym jest i czy można ją zalegalizować?


Hasło „samowola budowlana” spędza sen z powiek zarówno inwestorom przystępującym do realizacji projektu domu, jaki i wszystkim osobom, które chcą dokonywać zasadniczych zmian w konstrukcji domu lub wybudować nowe obiekty na terenie działki budowlanej. Kiedy grozi Ci oskarżenie o samowolę budowlaną? Czym jest legalizacja samowoli budowlanej?

Najszersza definicja samowoli budowlanej głosi, że jest to każde działanie na terenie działki budowlanej, które narusza ustawę Prawo Budowlane. W praktyce oznacza to, że za samowolę budowlaną uznane mogą być takie działania jak:

W momencie zgłoszenia samowoli budowlanej do inspektora nadzoru budowlanego należy liczyć się z następującymi konsekwencjami:

Na szczęście możliwa jest również legalizacja samowoli budowlanej. Na czym ona polega i kiedy można ją przeprowadzić? Pracownia Projektowa Dobre Domy udzieli ci przydatnych informacji.

Legalizacja samowoli budowlanej

Aby samowola budowlana mogła zostać uznana za zgodną z prawem, najpierw musi zostać wydane postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych. To pierwszy krok do rozpoczęcia procesu legalizacyjnego. Następnie inspektor nadzoru budowlanego decyduje, czy zostały spełnione następujące warunki:

Budowa domu – samodzielna czy z podwykonawcą? Dowiedz się o plusach i minusach obu rozwiązań.

Po uzyskaniu pozytywnej opinii inwestor jest zobowiązany dostarczyć zestaw dokumentów odpowiedniemu organowi prowadzącemu postępowanie w sprawie samowoli budowlanej. Ich szczegółową listę można znaleźć w art. 48 ust. 3 Prawa Budowlanego. Warto pamiętać o dotrzymaniu terminu – niedostarczenie dokumentów na czas wiąże się z nakazem rozbiórki samowoli.

Ostatnim krokiem ku legalizacji samowoli budowlanej jest uiszczenie tzw. opłaty legalizacyjnej, której wysokość jest uzależniona od:

Na koniec warto przypomnieć, że w styczniu 2017 r. w życie weszła ustawa z 16 grudnia 2016 r., która znacznie ułatwia realizację niektórych inwestycji budowlanych, a tym samym zmniejsza ryzyko dopuszczenia do samowoli budowlanej. Poznaj zmiany w Prawie Budowlanym w 2017 roku.

Sprawdź także projekty domów jednorodzinnych na każdą kieszeń.

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).