Czy warto ogrzewać dom przy pomocy kominka?

Czy warto ogrzewać dom przy pomocy kominka?


Jego obecność we wnętrzu podnosi temperaturę i pozwala domownikom zrelaksować się w chłodniejsze dni. Jeżeli od dawna marzyłeś o domu z kominkiem, pora wybrać odpowiedni projekt domu oraz poznać rodzaje takiego sposobu ogrzewania pomieszczeń.

Oprócz funkcji dekoracyjnej kominek może również pełnić funkcje grzewcze. Najważniejsze to, żeby podjąć decyzję o kominku już na etapie wyboru projektu.

Specjaliści Dobrych Domów podpowiadają, na co zwrócić uwagę, decydując się na kominek.

Rodzaje kominków do domu

Kominek może być:

Kominki otwarte stosuje się zwykle do celów dekoracyjnych, ponieważ mają niską efektywność grzewczą (20%). Kominki konwekcyjne (inaczej wkłady kominkowe) osiągają sprawność 80% i sprawdzają w domach o dużych powierzchniach do szybkiego nagrzania wnętrza. Kominek akumulacyjny stopniowo oddaje ciepło i dzięki temu wolniej się wychładza. Dodatkowo w tym rozwiązaniu ciepłe powietrze nie ucieka przez komin. Żeby ogrzewał więcej niż jedno pomieszczenie w domu konieczna jest instalacja DGP (dystrybucji gorącego powietrza). Jeśli kominek ma służyć jako główne źródło ciepła w domu, wybierz wkład z płaszczem wodnym. Dzięki temu połączysz je z systemem centralnego ogrzewania.

Jak moc i wydajność kominka?

Najistotniejsza przy doborze mocy kominka jest powierzchnia wnętrza, które ma zostać ogrzana. Przyjmuje się, że 1 kW mocy kominka ogrzeje 10 m2. Zatem kominek o mocy 12 kW będzie odpowiedni do pomieszczenia o metrażu 120 m2. Oprócz mocy, zwróć też uwagę na efektywność. Kominek wykonany z cięższych materiałów (np. żeliwny), będzie bardziej wydajny. Dlaczego? Wkład z żeliwa (w porównaniu do stali) potrzebuje co prawda więcej czasu na nagrzanie, ale za to znacznie dłużej trzyma ciepło.

Poznaj 5 najczęstszych błędów popełnianych przy ocieplaniu domu.

Ile kosztuje kominek do domu?

Do ogrzewania domu wykorzystuje się kominek zwykle przez ok. 7 miesięcy w ciągu roku. Cena wkładu kominkowego jest uzależniona od jego rodzaju. Wyróżniamy:

Do kosztów instalacji (średnio 140-190 zł/ mb komina) należy doliczyć roczną eksploatację, czyli cenę zakupu opału (może to być drewno lub brykiet). Cena montażu kominka uzależniona jest również od stopnia jego skomplikowania i rodzaju.

Jeżeli ogranicza Cię powierzchnia lub budżet, zamiast kominka możesz zdecydować się na piec wolnostojący, czyli tzw. kozę, najczęściej wykonaną z żeliwa. Jest łatwa w montażu i wymaga obudowy. Zakup takiego pieca to wydatek zazwyczaj ok. 1000 zł. Na rynku można znaleźć znacznie droższe kozy do ogrzewania domu – nawet w cenie 10 lub 20 tys. złotych.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje