Czy warto ogrzewać dom przy pomocy kominka?

Czy warto ogrzewać dom przy pomocy kominka?


Jego obecność we wnętrzu podnosi temperaturę i pozwala domownikom zrelaksować się w chłodniejsze dni. Jeżeli od dawna marzyłeś o domu z kominkiem, pora wybrać odpowiedni projekt domu oraz poznać rodzaje takiego sposobu ogrzewania pomieszczeń.

Oprócz funkcji dekoracyjnej kominek może również pełnić funkcje grzewcze. Najważniejsze to, żeby podjąć decyzję o kominku już na etapie wyboru projektu.

Specjaliści Dobrych Domów podpowiadają, na co zwrócić uwagę, decydując się na kominek.

Rodzaje kominków do domu

Kominek może być:

Kominki otwarte stosuje się zwykle do celów dekoracyjnych, ponieważ mają niską efektywność grzewczą (20%). Kominki konwekcyjne (inaczej wkłady kominkowe) osiągają sprawność 80% i sprawdzają w domach o dużych powierzchniach do szybkiego nagrzania wnętrza. Kominek akumulacyjny stopniowo oddaje ciepło i dzięki temu wolniej się wychładza. Dodatkowo w tym rozwiązaniu ciepłe powietrze nie ucieka przez komin. Żeby ogrzewał więcej niż jedno pomieszczenie w domu konieczna jest instalacja DGP (dystrybucji gorącego powietrza). Jeśli kominek ma służyć jako główne źródło ciepła w domu, wybierz wkład z płaszczem wodnym. Dzięki temu połączysz je z systemem centralnego ogrzewania.

Jak moc i wydajność kominka?

Najistotniejsza przy doborze mocy kominka jest powierzchnia wnętrza, które ma zostać ogrzana. Przyjmuje się, że 1 kW mocy kominka ogrzeje 10 m2. Zatem kominek o mocy 12 kW będzie odpowiedni do pomieszczenia o metrażu 120 m2. Oprócz mocy, zwróć też uwagę na efektywność. Kominek wykonany z cięższych materiałów (np. żeliwny), będzie bardziej wydajny. Dlaczego? Wkład z żeliwa (w porównaniu do stali) potrzebuje co prawda więcej czasu na nagrzanie, ale za to znacznie dłużej trzyma ciepło.

Poznaj 5 najczęstszych błędów popełnianych przy ocieplaniu domu.

Ile kosztuje kominek do domu?

Do ogrzewania domu wykorzystuje się kominek zwykle przez ok. 7 miesięcy w ciągu roku. Cena wkładu kominkowego jest uzależniona od jego rodzaju. Wyróżniamy:

Do kosztów instalacji (średnio 140-190 zł/ mb komina) należy doliczyć roczną eksploatację, czyli cenę zakupu opału (może to być drewno lub brykiet). Cena montażu kominka uzależniona jest również od stopnia jego skomplikowania i rodzaju.

Jeżeli ogranicza Cię powierzchnia lub budżet, zamiast kominka możesz zdecydować się na piec wolnostojący, czyli tzw. kozę, najczęściej wykonaną z żeliwa. Jest łatwa w montażu i wymaga obudowy. Zakup takiego pieca to wydatek zazwyczaj ok. 1000 zł. Na rynku można znaleźć znacznie droższe kozy do ogrzewania domu – nawet w cenie 10 lub 20 tys. złotych.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).