5 najczęstszych błędów popełnianych podczas ocieplania domu

5 najczęstszych błędów popełnianych podczas ocieplania domu


Ocieplanie to kluczowy element komfortu cieplnego w domu. Niedokładność, niska jakość materiałów zastosowanych do izolacji – to błędy, które wychodzą na światło dzienne po latach,  a wtedy są najtrudniejsze do usunięcia.

Lepiej jest zapobiegać niż naprawiać, dlatego przystępując do izolacji domu lub zlecając jej wykonanie, świadomy inwestor powinien wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Sprawdź 5 najczęściej popełnianych błędów

  1. Nieprawidłowe przygotowanie podłoża

Rozpoczęcie prac izolacyjnych może się odbywać wyłącznie na odpowiednio przygotowanych ścianach zewnętrznych, czyli wtedy, gdy są suche. Co się stanie, jeśli położysz izolację na wilgotną ścianę? W takich miejscach rozwiną grzyby lub pleśń, co prowadzi do powstania ubytków w izolacji. Pamiętaj, że powierzchnia ściany powinna być równa, bez ubytków i zanieczyszczeń.

  1. Nieodpowiednie materiały

Czy wiesz, czym jest współczynnik przenikania ciepła? To istotny parametr określający straty ciepła dla danego materiału izolacyjnego. Im niższa jego wartość, tym lepiej. Należy wybierać takie materiały izolacyjne, które będą spełniać normy wymagane prawem budowalnym.

Niewłaściwie dobrany klej może doprowadzić do rozszczelnienia izolacji. Podobnie jak przeterminowane materiały lub tanie, niskiej jakości. Na izolacji domu nie warto oszczędzać.

A czy wiesz, jak wybrać izolację cieplną budynku? Dowiesz się tutaj.

  1. Nieuwzględnienie mostków cieplnych

Mostki cieplne to miejsca, z których ucieka ciepło. Ignorowanie tego faktu powoduje, że izolacja jest nieszczelna i w konsekwencji nie spełnia swojego zadania. Gdzie znajdują się mostki? W nadprożach, ościeżach okien i łączeniach elementów zewnętrznych przegród. W takich miejscach często tworzą się szczeliny pomiędzy warstwami ocieplenia.

Jak nie dopuścić do powstania mostków cieplnych? Wystarczy podwójna warstwa izolacyjna, położona w systemie mijankowym (przesuniętymi stykami płyt izolacyjnych). Można też zastosować płyty z frezowanymi krawędziami.

  1. Niewłaściwy montaż

Jak odpowiednio położyć izolację? Nie każdy pamięta o właściwej kolejności. Niektórzy najpierw kładą siatkę, a dopiero na nią klej – to błąd. Także brak gruntowania powoduje nieodpowiednie związanie tynku, co skutkuje niejednolitą powierzchnią elewacji i pęknięciami w tynku.

  1. Brak osłony izolacji przed warunkami atmosferycznymi

Do izolacji budynku stosuje się wełnę mineralną lub płyty styropianowe. Po nałożeniu materiałów na ściany nie od razu należy przystąpić do kładzenia tynku. W tym czasie trzeba zadbać, by izolacja nie była narażona na deszcz albo promieniowanie słoneczne. Pamiętaj, żeby osłaniać materiały zarówno już położone jako izolacja, jak i te, które czekają na użycie. Słońce może wysuszyć styropian, a ten utraci swoje właściwości, podobnie zresztą jak wełna mineralna – wystawiona na działanie wilgoci nasiąknie wodą i nie będzie się nadawała do użycia.

Pamiętaj, że najlepszy czas na ocieplanie domu to czas od marca do października. Panujące temperatury otoczenia powinny oscylować w granicach 5–25° C.

W poradniku przeczytasz także wskazówki na temat hydroizolacji piwnic.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje