Działka, na której chcesz postawić wymarzony dom, jest już twoją własnością. Marzysz o rozpoczęciu budowy, jednak na twoim terenie znajdują się drzewa, które mogą utrudniać ci pracę? Nie wiesz, które drzewa możesz wycinać samodzielnie, a na które potrzebujesz zgody? Boisz się dużych kosztów wycinki? Sprawdź, co należy zrobić, aby zgodnie z prawem wyciąć drzewa na twojej działce.
Działka, choć jest twoją własnością, podlega prawom zagospodarowania przestrzennego w twojej gminie. Oznacza to, że nie możesz wykonywać pewnych czynności, które są niezgodne z założeniami miejscowego planu. Jeżeli masz już ustalony plan budowy domu, pozostało ci jeszcze ustalenie, które drzewa na twojej działce nadają się do wycinki, a które wymagają pozwolenia i ewentualnych opłat.
- Wycinanie drzew bez zezwolenia
Lista drzew do wycinania bez zezwolenia jest bardzo krótka. Należą do nich:
- drzewa owocowe,
- drzewa rosnące na plantacjach,
- drzewa, których wiek nie przekracza dziesięciu lat,
- drzewa usuwane na podstawie decyzji administracyjnych (z przyczyn bezpieczeństwa).
Na wycinkę wszystkich innych drzew musisz uzyskać zezwolenie. Pamiętaj też, że nie możesz wycinać drzew, jeżeli zakupiona przez ciebie nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków lub znajduje się na granicy parku narodowego albo rezerwatu przyrody. Musisz wtedy złożyć wniosek do regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub dyrektora parku narodowego.
- Pozwolenie na wycinanie drzew a opłaty
Drzewa, które nie zostały wymienione w powyższym punkcie, muszą być wycinane jedynie za wydaniem specjalnego pozwolenia – za samowolne usunięcie drzew grozi wysoka kara pieniężna.
Pamiętaj jednak, że w większości wypadków wydanie zezwolenia jest bezpłatne. Drzewa na działce budowlanej, na której stoi lub ma stanąć dom jednorodzinny przeznaczony jedynie na cele mieszkalne, nie wymagają wnoszenia opłat. Jeżeli natomiast w swoim domu chcesz prowadzić działalność gospodarczą, musisz się liczyć z kosztami za wycinkę drzew. Istnieją jednak pewne wyjątki, dzięki którym unikniesz opłat:
- jeżeli drzewo zagraża bezpieczeństwu mienia lub ruchu drogowego, kolejowego albo lotniczego;
- jeżeli przeprowadzasz odnowę i pielęgnację drzew rosnących na terenie zabytkowym;
- jeżeli miasto planuje przebudowę dróg publicznych i kolejowych;
- jeżeli drzewo obumarło z przyczyn niezależnych od ciebie.
Opłaty możesz także uniknąć, jeżeli zobligujesz się do przesadzenia drzewa albo zastąpienia go innym.
Pamiętaj, że brak opłaty za wycinkę nie jest równoznaczny z brakiem konieczności otrzymania pozwolenia. Na każde drzewo, niewymienione w punkcie pierwszym, musisz uzyskać pozwolenie.
- Wniosek o wydanie pozwolenia na wycinkę drzew
Aby uzyskać pozwolenie na wycinkę drzewa, należy napisać wniosek. Pozwolenie wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. We wniosku powinny się znaleźć następujące elementy:
- imię, nazwisko i adres właściciela nieruchomości;
- tytuł prawny do władania;
- nazwa gatunku drzewa lub krzewu przeznaczonego do wycięcia;
- obwód pnia drzewa (mierzony na wysokości 130 cm);
- przeznaczenie terenu działki (działka budowlana, działka rolna);
- przyczyna i termin wycinki;
- wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte drzewa i krzewy;
- rysunek określający usytuowanie drzewa lub krzewu.
Władze podejmują decyzję w ciągu jednego lub dwóch miesięcy od złożenia wniosku (po dokonaniu wizji w terenie w obecności właściciela działki). Jeżeli zapadnie decyzja pozytywna, podany zostanie termin wycinki oraz (w niektórych przypadkach) opłata za wycinkę. Warto także zwrócić uwagę, że urząd może odmówić wycinki w okresie od 1 marca do 15 października, czyli w okresie ochrony miejsc lęgowych ptaków. Od decyzji możesz się odwołać w ciągu 14 dni do samorządowego kolegium odwoławczego.
- Opłaty i kary za wycinanie drzew w 2015 roku
Minister Środowiska na początku roku określił nowe stawki za wycinkę drzew.
Najniższa stawka – 13,84 zł za 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm – dotyczy drzew takich, jak: topola, olsza, klon jesionolistny, wierzba, czeremcha amerykańska, grochodrzew.
Obecnie najwyższą stawkę – 345,30 zł za 1 cm obwodu pnia – musisz zapłacić za jodłę, tulipanowca, magnolię, korkowca, miłorzębu, metasekwoja, cis, cypryśnika, bożodrzew.
Karę możesz otrzymać za:
- Zniszczenie terenów zielonych albo drzew lub krzewów, spowodowane niewłaściwym wykonywaniem robót ziemnych lub niewłaściwym wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych.
- Usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia.
Karę wymierza burmistrz, wójt lub prezydent miasta, i wynosi ona trzykrotność opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu.
Jeżeli chcesz dopasować projekt do swojego domu i działki, zajrzyj na stronę www.dobredomy.pl.