Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Wycinanie drzew na działce budowlanej

Wycinanie drzew na działce budowlanej


Działka, na której chcesz postawić wymarzony dom, jest już twoją własnością. Marzysz o rozpoczęciu budowy, jednak na twoim terenie znajdują się drzewa, które mogą utrudniać ci pracę? Nie wiesz, które drzewa możesz wycinać samodzielnie, a na które potrzebujesz zgody? Boisz się dużych kosztów wycinki? Sprawdź, co należy zrobić, aby zgodnie z prawem wyciąć drzewa na twojej działce.

Działka, choć jest twoją własnością, podlega prawom zagospodarowania przestrzennego w twojej gminie. Oznacza to, że nie możesz wykonywać pewnych czynności, które są niezgodne z założeniami miejscowego planu. Jeżeli masz już ustalony plan budowy domu, pozostało ci jeszcze ustalenie, które drzewa na twojej działce nadają się do wycinki, a które wymagają pozwolenia i ewentualnych opłat.

  1. Wycinanie drzew bez zezwolenia

Lista drzew do wycinania bez zezwolenia jest bardzo krótka. Należą do nich:

Na wycinkę wszystkich innych drzew musisz uzyskać zezwolenie. Pamiętaj też, że nie możesz wycinać drzew, jeżeli zakupiona przez ciebie nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków lub znajduje się na granicy parku narodowego albo rezerwatu przyrody. Musisz wtedy złożyć wniosek do regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub dyrektora parku narodowego.

  1. Pozwolenie na wycinanie drzew a opłaty

Drzewa, które nie zostały wymienione w powyższym punkcie, muszą być wycinane jedynie za wydaniem specjalnego pozwolenia – za samowolne usunięcie drzew grozi wysoka kara pieniężna.

Pamiętaj jednak, że w większości wypadków wydanie zezwolenia jest bezpłatne. Drzewa na działce budowlanej, na której stoi lub ma stanąć dom jednorodzinny przeznaczony jedynie na cele mieszkalne, nie wymagają wnoszenia opłat. Jeżeli natomiast w swoim domu chcesz prowadzić działalność gospodarczą, musisz się liczyć z kosztami za wycinkę drzew. Istnieją jednak pewne wyjątki, dzięki którym unikniesz opłat:

Opłaty możesz także uniknąć, jeżeli zobligujesz się do przesadzenia drzewa albo zastąpienia go innym.

Pamiętaj, że brak opłaty za wycinkę nie jest równoznaczny z brakiem konieczności otrzymania pozwolenia. Na każde drzewo, niewymienione w punkcie pierwszym, musisz uzyskać pozwolenie.

  1. Wniosek o wydanie pozwolenia na wycinkę drzew

Aby uzyskać pozwolenie na wycinkę drzewa, należy napisać wniosek. Pozwolenie wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. We wniosku powinny się znaleźć następujące elementy:

Władze podejmują decyzję w ciągu jednego lub dwóch miesięcy od złożenia wniosku (po dokonaniu wizji w terenie w obecności właściciela działki). Jeżeli zapadnie decyzja pozytywna, podany zostanie termin wycinki oraz (w niektórych przypadkach) opłata za wycinkę. Warto także zwrócić uwagę, że urząd może odmówić wycinki w okresie od 1 marca do 15 października, czyli w okresie ochrony miejsc lęgowych ptaków. Od decyzji możesz się odwołać w ciągu 14 dni do samorządowego kolegium odwoławczego.

  1. Opłaty i kary za wycinanie drzew w 2015 roku

Minister Środowiska na początku roku określił nowe stawki za wycinkę drzew.

Najniższa stawka – 13,84 zł za 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm – dotyczy drzew takich, jak: topola, olsza, klon jesionolistny, wierzba, czeremcha amerykańska, grochodrzew.

Obecnie najwyższą stawkę – 345,30 zł za 1 cm obwodu pnia – musisz zapłacić za jodłę, tulipanowca, magnolię, korkowca, miłorzębu, metasekwoja, cis, cypryśnika, bożodrzew.

Karę możesz otrzymać za:

Karę wymierza burmistrz, wójt lub prezydent miasta, i wynosi ona trzykrotność opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu.

Jeżeli chcesz dopasować projekt do swojego domu i działki, zajrzyj na stronę www.dobredomy.pl.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie