Masz już działkę, na której chcesz postawić swój nowy dom i marzysz o rozpoczęciu budowy, jednak na Twoim terenie znajdują się drzewa, które mogą utrudniać Ci pracę? Nie wiesz, które z nich możesz wyciąć na własną rękę, a które tylko z pozwoleniem? Obawiasz się dużych kosztów? Sprawdź, co należy zrobić, aby zgodnie z prawem przeprowadzić wycinkę drzew na działce budowlanej.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie drzewa na działce budowlanej możesz wyciąć bez zezwolenia,
- co powinien zawierać wniosek o wydanie pozwolenia na usunięcie drzewa z działki,
- jakie opłaty mogą Cię czekać podczas wycinki drzew na działce.
Działka, choć jest Twoją własnością, podlega prawom zagospodarowania przestrzennego w danej gminie. Oznacza to, że nie możesz wykonywać pewnych czynności, które są niezgodne z założeniami miejscowego planu, jak np. wycinka drzew z działki. Jeżeli masz już plan budowy domu, pozostało Ci jeszcze ustalenie, które drzewka na działce nadają się do samodzielnej wycinki, a które wymagają pozwolenia i ewentualnych opłat.
Wycięcie drzewa na działce a zezwolenie
Jeśli chcesz przeprowadzić wycinkę drzew na działce, której jesteś właścicielem, zazwyczaj nie będziesz potrzebować na to zezwolenia – pod warunkiem, że celem wycinki nie jest prowadzenie działalności gospodarczej. Możesz m.in. wyciąć drzewa owocowe na działce i wszelkie krzewy, których powierzchnia skupiska nie przekracza 25 m². Do wycinki bez zezwolenia kwalifikują się również drzewa i krzewy uszkodzone.
Jednak zasada ta nie dotyczy wszystkich drzew. Musisz mieć pozwolenie na wycinkę, jeśli obwód rośliny na wysokości 5 m przekracza:
- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Pamiętaj też, że nie możesz usuwać drzewa z działki, jeżeli Twoja nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków lub znajduje się na granicy parku narodowego albo rezerwatu przyrody. Musisz wtedy złożyć wniosek do regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub dyrektora parku narodowego.
Czytaj także: Budowa altany ogrodowej – co warto wiedzieć?
Wniosek o wydanie pozwolenia na wycinkę drzew na działce
Aby uzyskać pozwolenie na wycinkę drzewa, należy napisać wniosek. Pozwolenie wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. We wniosku powinny się znaleźć następujące elementy:
- imię, nazwisko i adres właściciela nieruchomości,
- oświadczenie o prawie własności nieruchomości,
- nazwa gatunku drzewa lub krzewu przeznaczonego do wycięcia,
- obwód pnia drzewa (mierzony na wysokości 130 cm),
- przeznaczenie terenu działki (działka budowlana, działka rolna),
- przyczyna i termin wycinki,
- wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte drzewa i krzewy,
- rysunek określający usytuowanie drzewa lub krzewu.
Władze podejmują decyzję o możliwości wycinania drzew na działce budowlanej w ciągu 30 dni (po dokonaniu wizji w terenie w obecności właściciela działki). Jeżeli zapadnie decyzja pozytywna, zostanie podany termin wycinki drzew na działce oraz (w niektórych przypadkach) wysokość opłaty. Warto także zwrócić uwagę, że urząd może odmówić usunięcia drzewa z działki w okresie od 1 marca do 15 października, czyli w okresie ochrony miejsc lęgowych ptaków.
Czytaj także: Jak ozdobić ogród na zimę?
Wycinanie drzew na działce budowlanej – opłaty i kary
W 2017 roku weszło w życie rozporządzenie ministra środowiska obowiązujące na terenie całego kraju, które ustala opłaty za wycięcie drzewa na działce. Kwota, którą należy uiścić zależy od gatunku drzewa oraz obwodu jego pnia mierzonego na wysokości 130 cm.
Drzewa, które zostały wymienione powyżej, mogą być wycinane jedynie po wydaniu specjalnego pozwolenia. Za samowolne usuwanie drzew grozi Ci kara ustanowiona przez odpowiedni organ – taki jak gmina czy urząd miasta – która wynosi dwukrotność kwoty, którą musiałbyś zapłacić za wycinkę. Kara obowiązuje także przy zniszczeniu drzewa lub krzewu.
Pamiętaj, że brak naliczonej opłaty za wycinkę konkretnego drzewa nie jest równoznaczny z brakiem konieczności otrzymania pozwolenia. Na każde wymienione wyżej drzewo konkretnego gatunku i obwodu musisz uzyskać pozwolenie.
Istnieją jednak pewne wyjątki, dzięki którym unikniesz opłat za ścinanie drzew na działce:
- jeżeli drzewo zagraża bezpieczeństwu mienia lub ruchu drogowego, kolejowego albo lotniczego,
- jeżeli przeprowadzasz odnowę i pielęgnację drzew rosnących na terenie zabytkowym,
- jeżeli miasto planuje przebudowę dróg publicznych i kolejowych,
- jeżeli drzewo obumarło z przyczyn niezależnych od Ciebie,
- jeżeli zobligujesz się do przesadzenia drzewa bądź zastąpienia go innym.
Wycinka drzew na działce budowlanej zazwyczaj jest jedynie niewielką i krótkotrwałą przeszkodą w rozpoczęciu budowania wymarzonego domu. Po uzyskaniu odpowiednich zgód i uiszczeniu opłat, możesz bez problemu wyciąć drzewa oraz krzewy, które stanowią problem na placu budowy, a potem zacząć pracę nad wymarzonym domem.