Jak ozdobić ogród na zimę?

Jak ozdobić ogród na zimę?


Ogród w sezonie jesienno-zimowym nie musi być szary i ponury. Przestrzeń wokół domu nadal może wyglądać malowniczo, nawet jeśli nie ozdabiają jej wielobarwne kwiaty. Czym udekorować ogród, gdy zostały już przycięte wszystkie rośliny, a z rabat zniknęły wszystkie kwiaty jednoroczne? Zobacz, jak w ozdabianiu ogrodu pomogą Ci elementy małej architektury, oświetlenie i rośliny zimozielone.

Na przełomie jesieni i zimy prace w ogrodzie odchodzą zazwyczaj na dalszy plan. Jak więc zachować piękny charakter ogrodu nawet w największe mrozy? Dobre Domy prezentują kilka sposobów, które Ci to ułatwią.

Rośliny wiecznie zielone – żywe ozdoby przez cały rok

Choć kolorowa roślinność zniknęła już z ogrodu, nadal możesz cieszyć się widokami pełnymi zieleni. Wystarczy, że zasadzisz w swoim ogrodzie zimozielone rośliny, które przetrwają nawet największe mrozy. Mogą to być:

Ciekawymi ozdobami ogrodu są także sumaki. Choć przed zimą gubią wszystkie liście, na ich gałęziach przez bardzo długi okres utrzymują się kwiaty w rudawobrązowym kolorze. Intensywna barwa płatków zebranych w stożkowe koszyczki będzie wyróżniała się na tle biało-szaro-zielonego ogrodu, wprowadzając do niego odrobinę żywych odcieni.

Altanki w ogrodzie – miejsce na wspólne spotkania

Spędzanie czasu w ogrodzie kojarzy Ci się z sezonem wiosennym i letnim? A co powiesz na to, by przebywać więcej na świeżym powietrzu także zimą? Wszyscy miłośnicy ogrodów powinni już teraz zainteresować się budową altanki, która ochroni nie tylko przed śniegiem, lecz także silnym wiatrem czy mrozem. Pamiętaj, że altanka jest traktowana jako obiekt małej architektury, w związku z czym do jej postawienia nie są wymaga żadne specjalne pozwolenia na budowę.

Sama budowa altanki również jest bardzo prosta. Aby była ona wytrzymała, a jednocześnie miała odpowiednie wymiary, warto zdecydować się na gotowy projekt altanki, który zawiera:

Urządzając przestrzeń pod dachem altanki, zwróć uwagę, aby zagospodarować przestrzeń na stół, ławki, a także grill. Może nawet przy ładnej pogodzie zdecydujesz się zjeść smakołyki znad ognia?

Oświetlenie – sposób na przytulny klimat w ogrodzie

Skutecznym sposobem na ozdobienie ogrodu bez względu na porę roku jest ustawienie w wybranych miejscach oświetlenia. Lampki i inne rodzaje oświetlenia mogą znajdować się:

Wybierając lampki do ogrodu, musisz mieć na względzie także sposób ich podłączania do źródła prądu. Niektóre z nich mogą działać dzięki energii słonecznej. Pamiętaj jednak, że jesienią i zimą poziom nasłonecznienia jest dosyć niski. Może się więc okazać, że lampki solarne nie będą wieczorem świecić lub włączą się tylko na krótką chwilę.

Lepszym sposobem na oświetlenie ogrodu zimą jest montaż lamp ogrodowych zasilanych prądem z domu. Instalując je, trzeba mieć jednak na względzie, że wszystkie przewody muszą być poprowadzone w ziemi i nie mogą wystawać ponad powierzchnię terenu. Warto także pamiętać, że przewody oświetlenia ogrodowego powinny wychodzić od oddzielnego obwodu chronionego wyłącznikami nadmiarowo-prądowym i przeciwpożarowym.

Chcesz dowiedzieć się więcej o o oświetleniu zewnętrznym do domu? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy o wszystkim pamiętasz!

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje