Jak przygotować ogród do zimy?

Jak przygotować ogród do zimy?


Choć lato się skończyło, a zima nadejdzie dopiero za kilka miesięcy, już teraz warto zacząć się do niej odpowiednio przygotować. Ciepłe kurki, wysokie buty i grube czapki to nie wszystko. Niezbędne jest także zadbanie o swój dom, a zwłaszcza – jego otoczenie. Zobacz, jakie prace w ogrodzie należy wykonać już teraz, aby zima Cię nie zaskoczyła i abyś wiosną mógł znowu cieszyć się pięknie kwitnącą roślinnością.

Jesienne prace w ogrodzie to nie tylko regularne grabienie liści czy schowanie wszystkich mebli ogrodowych. Dowiedz się, jakie prace powinieneś wykonać na swojej działce jeszcze przed pierwszymi przymrozkami.

Zbieranie warzyw i owoców

Jeśli masz w ogródku warzywnik, Twoje plony są już gotowe do zerwania. We wrześniu zbiera się wszystkie warzywa ciepłolubne i wrażliwe na przymrozki (pomidory, papryka, kabaczki, ogórki, dynie). O tej porze roku zerwij także z drzew dojrzałe owoce. Bardzo ważne jest  dokładne oczyszczenie przestrzeni pod drzewami i krzewami. Zgniłe owoce i inny materiał organiczny może niekorzystnie wpłynąć na glebę.

Grabienie liści

Spadające z drzew złote i brązowe liście choć są atrakcją dla młodszych członków rodziny, mogą uszkadzać glebę. Dlatego pamiętaj, aby regularnie grabić wszystko, co spada z drzew. Jeśli na materiał organiczny spadnie śnieg, gleba zacznie gnić i zamierać, co będzie skutkować tym, że w przyszłym roku nie wyrośnie na niej żadna roślinność, nawet trawa.

Ochrona roślin przed mrozem

Rośliny osłania się dopiero wtedy, gdy nadejdą pierwsze przymrozki. Należy jednak mieć na uwadze to, że temperatury sięgające 0°C mogą pojawić się wczesnymi rankami i nocą już pod koniec września. Ważne jest jednak to, aby nie blokować dostępu powietrza do roślin zbyt wcześnie, gdyż mogą się one przegrzewać i zgnić. W zależności od gatunku, rośliny zabezpiecza się za pomocą stroiszu (dalia, mieczyk), słomy i włókniny (trawy ozdobne) lub kory (rośliny zimozielone np. wrzosy).

Zabezpieczenie oczka wodnego

Oczko – podobnie jak cały ogród – należy dokładnie oczyścić ze wszystkich liści. Jeśli chcesz, możesz także odpowiednio wcześniej rozłożyć na powierzchni wody siatkę, w którą będą wpadać organiczne resztki. Warto także usunąć z dna zalegający muł – wykorzystaj do tego specjalny odkurzacz. Przed zimą usuń także filtry i lampy UV, które nie są odporne na mróz. Pamiętaj też o roślinach – trawy i trzcinę przycinaj do poziomu wody, tak aby nie były one wystawione na działanie mroźnego wiatru.

Zobacz tutaj, jak zbudować oczko wodne.

Wykonanie wszystkich tych czynności pozwoli Ci cieszyć się pięknym ogrodem zarówno zimą, jak i wiosną przyszłego roku. Nie masz jeszcze swojej działki, ani domu? Na stronie www.dobredomy.pl znajdziesz projekty, które pomogą Ci spełnić Twoje marzenia.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje