Jak dbać o ogród latem?

Jak dbać o ogród latem?


Latem ogród prawdziwie rozkwita – cieszy barwami i zapachami kwiatów, chłodnym dotykiem zielonej trawy i smakiem świeżych warzyw z własnej grządki. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie w okresie upałów. Przedstawiamy podstawowe zasady, do których powinieneś się stosować, dbając o ogród latem.

Każda pora roku rządzi się własnymi prawami – pielęgnacja roślin powinna więc uwzględniać ich cykl życia. Latem wiele roślin kwitnie, a na niektórych krzewach i drzewach pojawiają się owoce. Lipiec i część sierpnia to szczyt okresu wegetacyjnego, natomiast od września rośliny powoli szykują się już do zimy.

Podlewanie – recepta na upały

Jedną z najważniejszych czynności podczas letnich upałów jest podlewanie ogrodu. Przy wysokich temperaturach powietrza woda szybciej paruje, dlatego gleba wysycha w mgnieniu oka. Może to prowadzić do obumierania roślin.

Pamiętaj, by podlewać nie w dzień, w czasie największego nasłonecznienia, lecz o zmierzchu lub o świcie. Unikniesz w ten sposób poparzenia roślin. Wodę kieruj delikatnym strumieniem na podłoże, tak by nie zniszczyć liści i kwiatów oraz nie wypłukać gleby spod roślin. Kwiaty rosnące w pojemnikach lub donicach możesz nawadniać nawet dwa razy dziennie.

Do wody, którą podlewasz rośliny, warto dodać nawóz w płynie. Pamiętaj jednak, by stosować go nie dłużej niż do końca lipca. W przeciwnym razie niepotrzebnie wydłużysz okres wegetacji roślin, przez co nie zdążą odpowiednio przygotować się do zimy.

Tajniki koszenia trawy

Bardzo ważną częścią przydomowego ogrodu jest wypielęgnowany trawnik. Aby zachować jego estetyczny wygląd na cały okres letni, pamiętaj o regularnym koszeniu. Najlepiej robić to co 7-10 dni. Dzięki temu trawa będzie zielona i gęsta, koszenie zapobiegnie jej zakwitaniu i wysychaniu. Nie należy jednak przycinać trawy zbyt krótko – wyższa zacieni glebę i zapobiegnie jej nadmiernemu wysychaniu.

Trawnik należy także obficie i dokładnie podlewać, by woda przesiąkła do niższych warstw gleby. Więcej o pielęgnacji trawnika przeczytasz tutaj.

Pożegnanie z chwastami

Latem należy systematycznie odchwaszczać grządki, rabatki i trawnik. Niepożądane rośliny nie będą zabierać wody wypielęgnowanym kwiatom, nie przytłoczą ich także, nadmiernie rozrastając się. W oczyszczonych miejscach warto ułożyć cienką warstwę ściółki – pohamuje to rozwój innych chwastów i zmniejszy parowanie wody z gleby.

Pamiętaj także, by usuwać przekwitłe kwiatostany – w ten sposób pobudzisz rośliny do tworzenia nowych pąków.

Sprawdź także: Instalacje wodne w ogrodzie.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje