Jak dbać o trawnik?

Jak dbać o trawnik?


Każdy trawnik wymaga pielęgnacji. Powinieneś mu dostarczać wody i niezbędnych substancji odżywczych, a także regularnie go kosić i sprzątać. Dzięki temu zachowa świeży i estetyczny wygląd.

Wiosna

Wiosna to okres, w którym wszystkie rośliny zaczynają wegetację. Twój trawnik wymaga wówczas szczególnej uwagi. Po zimie powinieneś go przede wszystkim dokładnie wygrabić. W ten sposób usuniesz filc, czyli zeschnięte liście, igły i obumarłe źdźbła. Dzięki temu ziemia odzyska dostęp do wilgoci i powietrza. Niezbędna jest również wertykulacja, czyli pionowe cięcie darni. Zabieg ten pozwala usunąć próchnicę powierzchniową, a także dodatkowo napowietrzyć glebę. Ważnym etapem wiosennych czynności pielęgnacyjnych jest też nawożenie, które pozwala dostarczyć korzeniom odpowiednią ilość substancji odżywczych.

Kolejnym krokiem jest wyrównanie nierówności. Zimą woda w ziemi wielokrotnie zamarzała i odmarzała, podnosząc kępy trawy i odrywając je od korzeni. Dlatego powinieneś docisnąć kępy do podłoża. Dzięki temu trawa zacznie odżywać. Możesz też dosiać trawę na przerzedzonych obszarach. W tym celu spulchnij glebę widłami, wysyp nasiona, a następnie podlej wodą. Nowe źdźbła trawy szybko powinny zacząć pojawiać się na powierzchni. Kiedy trawa zacznie odrastać, możesz ją po raz pierwszy skosić. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś jej skracać o więcej niż 1/3 długości. Inaczej może dojść do jej uszkodzenia. Jednocześnie długość trawy po skoszeniu nie powinna przekraczać 4 cm.

Lato

W czerwcu i na początku lipca trawa powinna być koszona raz na tydzień. Jeśli skracasz trawę o mniej niż 2 cm, ścinki możesz pozostawić na trawniku. Posłużą jako naturalny nawóz. Przez całe lato możesz też dokonywać aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby, które zapewni trawie optymalne warunki do życia. To ważny zabieg pielęgnacyjny, jeśli Twój trawnik służy jako teren spotkań rodzinnych czy dziecięcych zabaw. Aerator pomoże Ci wyrównać glebę i sprawi, że będzie bardziej żyzna i elastyczna.

Nie zapominaj również o usuwaniu chwastów. Dobrym rozwiązaniem jest nawóz zawierający środek chwastobójczy. W przypadku mchów konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu.

W sierpniu pamiętaj przede wszystkim o regularnym koszeniu. Zrezygnuj jednak z tej czynności, jeśli trawa ma mniej niż 4 cm, a powietrze jest gorące i suche. Ścinanie mogłoby wówczas doprowadzić do jej uszkodzenia. Podczas długich, suchych dni nawadnianie nie jest konieczne. Przyschnięta trawa nie obumiera, a przy pierwszym deszczu szybko odzyskuje dawną kondycję. Możesz też już zacząć stosować jesienną mieszankę nawozową.

Jesień

Jesień to czas, w którym trawa zaczyna obumierać. Na trawniku pojawiają się też pierwsze liście i igły spadające z drzew. Pamiętaj o ich regularnym usuwaniu. Możesz użyć grabi lub odkurzacza ogrodowego. Zadbaj o dobry nawóz, bogaty w fosfor i potas. Ostatnie koszenie przed zimą wykonaj podczas suchej pogody. Skoszona trawa powinna mieć wysokość ok. 3-4 cm. Koniecznie usuń z trawnika wszystkie ścinki. Unikaj chodzenia po trawie, jeśli temperatura spadła poniżej 0 stopni Celsjusza. Pod naciskiem buta zmarznięte źdźbła mogą się łamać i obumierać.

Pielęgnacja trawnika a projekt domu

Powierzchnia trawnika zależy od wielkości działki i projektu domu. Wybierając projekt, zastanów się, jak dużo miejsca chcesz zostawić na tereny zielone. Im większy ogród, tym więcej pracy przy jego pielęgnacji. Planując zagospodarowanie terenu, pamiętaj o ujęciach wody i łatwym dostępie do pomieszczeń gospodarczych. Weź również pod uwagę, że najlepiej nasłoneczniona jest zawsze południowa część posesji.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).