Jak dbać o trawnik?

Jak dbać o trawnik?


Każdy trawnik wymaga pielęgnacji. Powinieneś mu dostarczać wody i niezbędnych substancji odżywczych, a także regularnie go kosić i sprzątać. Dzięki temu zachowa świeży i estetyczny wygląd.

Wiosna

Wiosna to okres, w którym wszystkie rośliny zaczynają wegetację. Twój trawnik wymaga wówczas szczególnej uwagi. Po zimie powinieneś go przede wszystkim dokładnie wygrabić. W ten sposób usuniesz filc, czyli zeschnięte liście, igły i obumarłe źdźbła. Dzięki temu ziemia odzyska dostęp do wilgoci i powietrza. Niezbędna jest również wertykulacja, czyli pionowe cięcie darni. Zabieg ten pozwala usunąć próchnicę powierzchniową, a także dodatkowo napowietrzyć glebę. Ważnym etapem wiosennych czynności pielęgnacyjnych jest też nawożenie, które pozwala dostarczyć korzeniom odpowiednią ilość substancji odżywczych.

Kolejnym krokiem jest wyrównanie nierówności. Zimą woda w ziemi wielokrotnie zamarzała i odmarzała, podnosząc kępy trawy i odrywając je od korzeni. Dlatego powinieneś docisnąć kępy do podłoża. Dzięki temu trawa zacznie odżywać. Możesz też dosiać trawę na przerzedzonych obszarach. W tym celu spulchnij glebę widłami, wysyp nasiona, a następnie podlej wodą. Nowe źdźbła trawy szybko powinny zacząć pojawiać się na powierzchni. Kiedy trawa zacznie odrastać, możesz ją po raz pierwszy skosić. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś jej skracać o więcej niż 1/3 długości. Inaczej może dojść do jej uszkodzenia. Jednocześnie długość trawy po skoszeniu nie powinna przekraczać 4 cm.

Lato

W czerwcu i na początku lipca trawa powinna być koszona raz na tydzień. Jeśli skracasz trawę o mniej niż 2 cm, ścinki możesz pozostawić na trawniku. Posłużą jako naturalny nawóz. Przez całe lato możesz też dokonywać aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby, które zapewni trawie optymalne warunki do życia. To ważny zabieg pielęgnacyjny, jeśli Twój trawnik służy jako teren spotkań rodzinnych czy dziecięcych zabaw. Aerator pomoże Ci wyrównać glebę i sprawi, że będzie bardziej żyzna i elastyczna.

Nie zapominaj również o usuwaniu chwastów. Dobrym rozwiązaniem jest nawóz zawierający środek chwastobójczy. W przypadku mchów konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu.

W sierpniu pamiętaj przede wszystkim o regularnym koszeniu. Zrezygnuj jednak z tej czynności, jeśli trawa ma mniej niż 4 cm, a powietrze jest gorące i suche. Ścinanie mogłoby wówczas doprowadzić do jej uszkodzenia. Podczas długich, suchych dni nawadnianie nie jest konieczne. Przyschnięta trawa nie obumiera, a przy pierwszym deszczu szybko odzyskuje dawną kondycję. Możesz też już zacząć stosować jesienną mieszankę nawozową.

Jesień

Jesień to czas, w którym trawa zaczyna obumierać. Na trawniku pojawiają się też pierwsze liście i igły spadające z drzew. Pamiętaj o ich regularnym usuwaniu. Możesz użyć grabi lub odkurzacza ogrodowego. Zadbaj o dobry nawóz, bogaty w fosfor i potas. Ostatnie koszenie przed zimą wykonaj podczas suchej pogody. Skoszona trawa powinna mieć wysokość ok. 3-4 cm. Koniecznie usuń z trawnika wszystkie ścinki. Unikaj chodzenia po trawie, jeśli temperatura spadła poniżej 0 stopni Celsjusza. Pod naciskiem buta zmarznięte źdźbła mogą się łamać i obumierać.

Pielęgnacja trawnika a projekt domu

Powierzchnia trawnika zależy od wielkości działki i projektu domu. Wybierając projekt, zastanów się, jak dużo miejsca chcesz zostawić na tereny zielone. Im większy ogród, tym więcej pracy przy jego pielęgnacji. Planując zagospodarowanie terenu, pamiętaj o ujęciach wody i łatwym dostępie do pomieszczeń gospodarczych. Weź również pod uwagę, że najlepiej nasłoneczniona jest zawsze południowa część posesji.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje