Ponadczasowa i naturalna kuchnia z drewna

Ponadczasowa i naturalna kuchnia z drewna


Drewno to materiał, który nie wychodzi z mody – jest szlachetny, ciepły w dotyku i uniwersalny. Sprawdza się zarówno w surowych i minimalistycznych aranżacjach, jak i w przytulnych wnętrzach w stylu rustykalnym czy prowansalskim. Czy można bez przeszkód stosować go w kuchni?

Drewno, poza wyjątkową estetyką, odznacza się również innymi pożądanymi parametrami. Jest ciepłe w dotyku, w przeciwieństwie do płytek ceramicznych. Dodatkowo dzięki właściwościom antystatycznym stanowi bezpieczne rozwiązanie do domu alergika (nie przyciąga kurzu). Twarde gatunki drewna, jak rodzimy dąb czy odmiany egzotyczne, są bardzo trwałe – wykonane z nich przedmioty zachowają niezmienny stan przez wiele lat.

Niestety, większość gatunków drewna jest bardzo wrażliwa na działanie wilgoci i zmiany temperatury – pod wpływem kontaktu z wodą czy po włączeniu ogrzewania często nieznacznie zmienia swoją objętość, co prowadzi do powstawania szpar między deskami. Drewniane podłogi i meble wymagają również regularnej konserwacji.

Drewniana podłoga do kuchni – czy to dobry pomysł?

Podłoga w kuchni jest szczególnie narażona na zaplamienie, zarysowanie i zalanie. Materiał, z jakiego została wykonana, musi więc nie tylko pięknie wyglądać, lecz również być łatwy do czyszczenia, odporny na szorowanie i stabilny (niereagujący na zmiany wilgotności). Dlatego też często słyszy się opinie, że drewniane deski nie powinny być stosowane w kuchni.

Tymczasem w sprzedaży dostępne są produkty drewniane, które z powodzeniem zastąpią w kuchni chłodne płytki podłogowe. Deski warstwowe są zbudowane najczęściej z trzech warstw, z których zewnętrzną wykonano z litego, szlachetnego drewna o dużej trwałości i odporności na zarysowanie. Warstwy spodnie są natomiast wykonane z bardziej miękkiego drewna (najczęściej odmian iglastych). Taka konstrukcja sprawia, że deska nie odkształca się pod wpływem kontaktu z wilgocią. Może być więc z powodzeniem stosowana na powierzchniach narażonych na zachlapanie.

Deska warstwowa jest gotowa do użytku od razu po zamontowaniu, jednak niektórzy producenci zalecają, by deski układane w kuchni dla lepszego zabezpieczenia pokryć jeszcze dodatkową warstwą lakieru ochronnego.

Szlachetne, drewniane meble kuchenne

Kuchnia wyposażona w drewniane meble tworzy niezwykle przytulny klimat, którego trudno szukać w nowoczesnych wnętrzach z szafkami lakierowanymi na wysoki połysk. Przypomina często tradycyjne aranżacje rodem z wiejskiej chatki lub szlacheckiego dworku. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób, urządzając kuchnię, decyduje się właśnie na meble z naturalnego drewna.

Niezwykle istotny w tym przypadku jest wybór odpowiedniego surowca. Na meble kuchenne doskonale nadaje się drewno z dębu, czereśni, olchy i jesionu. Są to bardzo twarde i wytrzymałe odmiany. Należy jednak pamiętać, że drewniane meble są dużo droższe od tych wykonanych z płyty MDF, a jednocześnie wymagają regularnej konserwacji, która ochroni je przed działaniem wilgoci.

Nieco tańszą alternatywą dla szafek z litego drewna są meble fornirowane, czyli wykonane z materiałów drewnopodobnych, jednak oklejone z wierzchu cienką warstwą naturalnego drewna. Pozwala to również wyeliminować ryzyko pojawiania się pęknięć wynikających z pracy drewna pod wpływem wilgoci i temperatury.

Bardzo popularnym rozwiązaniem są także solidne blaty kuchenne z naturalnego drewna. Należy jednak pamiętać, że drewniane blaty, choć piękne, łatwo się rysują i odbarwiają pod wpływem wysokiej temperatury.

Jeśli szukasz aranżacji nowoczesnej kuchni z drewnianym wyposażeniem, przejrzyj gotowe projekty domów z przykładowymi wizualizacjami wnętrz, autorstwa pracowni Dobre Domy.

Więcej inspiracji na aranżację kuchni znajdziesz w artykułach:

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje