Najlepsze materiały do budowy schodów wewnątrz domu

Najlepsze materiały do budowy schodów wewnątrz domu


Budowa schodów w domu to istotne i rozległe zagadnienie. Jak wybrać odpowiedni materiał do ich budowy i wykończenia? Jakie możliwości oferuje obecnie rynek i która z nich będzie najbardziej odpowiednia?

Poruszając temat schodów we wnętrzu domu, należy przede wszystkim rozróżnić materiały,  których można użyć do budowy.

Wyróżniamy zatem:

Co więcej, niezależnie od materiału schody mogą być wykonane jako pełne lub też ażurowe. Ten drugi typ konstrukcji nadaje im lekkości – stają się mniej masywnym elementem wnętrza. Obecnie jednym z najmodniejszych typów schodów są  tzw. schody wspornikowe, których stopnie mocuje się indywidualnie do ściany na specjalnej konstrukcji. Dzięki temu mogą one stanowić niezwykle efektowny element dekoracyjny wnętrza.

Gdzie będą się znajdować schody?

Możliwości aranżacji schodów jest bardzo dużo, a to, na którą z nich się zdecydujesz, zależy przede wszystkim od tego, gdzie schody mają się znajdować i jaką rolę pełnić. Inne schody wybierzesz do głównej klatki schodowej stanowiącej wydzielone wnętrze, inne zaś np. do pokoju dziennego, w którym będą pełnić funkcję ozdobną.

Jak duże będą schody?

Istotna jest kwestia związana z wymiarami wnętrza, w którym planujesz umieścić schody – czy zależy Ci na ich wyeksponowaniu, czy wręcz przeciwnie – chcesz je ukryć. Warto także postawić pytanie, ile miejsca możesz poświęcić na schody. W zależności od tego będziesz mógł zdecydować się na schody jedno- lub wielobiegowe połączone spocznikiem lub schody wachlarzowate albo zabiegowe.

Czym wykończyć schody?

Jeżeli już odpowiedziałeś sobie na powyższe zagadnienia i zdecydowałeś, jaki typ schodów najbardziej Ci odpowiada, przychodzi czas na podjęcie decyzji o materiale, z którego będą wykonane. Obecnie stopnie oraz ich okładzinę możemy wykonać z drewna, kamienia lub płyt gresowych, szkła oraz np. wykładzin z PCV lub TP czy też żywic epoksydowych oferujących szeroką gamę kolorystyczną. Te ostatnie materiały są rzadko stosowane w domach jednorodzinnych, a jeżeli się na nie decydujesz, to sprawdzą się najlepiej na poziomie piwnic i garaży lub jako wykończenie schodów gospodarczych.

Jaki z materiałów wybrać? To zależy przede wszystkim od miejsca, w którym schody będą się znajdować i charakteru pomieszczenia. Jeśli chcesz zaaranżować wnętrze o ciepłym i przyjaznych charakterze, powinieneś zdecydować się na drewno. Jeżeli zaś celujesz w klimaty minimalistyczne i nowoczesne, znakomicie sprawdzi się szkło lub kamień.

Osobnym, równie istotnym zagadnieniem będzie wykorzystanie odpowiednich materiałów na balustrady i pochwyty bądź odpowiednie zastosowanie światła w celu wyeksponowania schodów we wnętrzu.

W przypadku najczęściej występującego rodzaju schodów żelbetowych masz kilka możliwości obłożenia stopni. Możesz wykonać stopnie z drewna twardego rodzimego np. buku, dębu lub też z dostępnych obecnie na rynku różnych odmian drewna egzotycznego. Pamiętaj jednak, że schody z tego materiału wymagają odpowiedniej konserwacji. Jeżeli drewno jest nie do końca w twoim guście, możesz zdecydować się na obłożenie stopni płytami z kamienia naturalnego – najczęściej stosuje się granity lub marmury w szerokiej gamie kolorystycznej. Pewnym mankamentem stopni z kamienia jest możliwość ich ukruszenia.

Jeżeli nie decydujesz się na kamień naturalny, możesz pomyśleć o jego często stosowanej, tańszej imitacji w postaci płyt gresowych. Są produkowane specjalnie z przeznaczeniem na okładziny schodów i mają fabrycznie wykonane ryfle, czyli nacięcia zapobiegające poślizgnięciu. Przy okazji należy wspomnieć, że zarówno kamień naturalny, jak i płyty gresowe mogą posiadać różne faktury wykończenia, co także ma wpływ na ostateczny efekt zaaranżowanych we wnętrzu schodów.  Mogą to być powierzchnie matowe, półmatowe  lub polerowane, które jednak wymagają specjalnych zabezpieczeń powłokami antypoślizgowymi.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jako materiał, z którego zostaną wykonane stopnie do  schodów o konstrukcji stalowej, wykorzystać drewno. Należy stosować elementy z drewna klejonego, zapewniające brak efektu wypaczania (skręcania lub pękania). Drewno powinno być prawidłowo wysuszone. Z materiałów współczesnych warto wspomnieć o szkle stosownym obecnie do wykonania stopni. Jest to specjalne szkło klejone wielowarstwowo i mocowane systemowymi uchwytami przeważnie do stalowej konstrukcji. Zasadniczą wadą szklanych schodów jest jednak wysoka cena oraz to, że mogą pękać. Istnieje także ryzyko zmatowienia powierzchni od zarysowań.

 

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje