„Nie otwieraj okna, bo gorąco!”, „Zamknij okno, bo owady”, „Ile bym dał za odrobinę chłodu…” – jeśli często słyszysz te słowa w swoim domu, to znaczy, że Twojej rodzinie przydałoby się skuteczne rozwiązanie problemu upałów. Na pomoc przybywa domowa klimatyzacja. Zobacz, czy klimatyzator w domu to rzeczywiście najlepszy sposób na upalne dni.
Najczęściej do ochrony przed wysokimi temperaturami wykorzystuje się zasłony typu blackout oraz rolety ze srebrną powłoką. Mają one skutecznie zaciemniać wnętrze i odbijać promienie słoneczne. Oba te rozwiązania całkowicie blokują jednak światło, co sprawia, że w domu całymi dniami jest ciemno.
Klimatyzacja rozwiązuje ten problem, co widać na przykładzie samochodów. Choć auto jest przeszklone i do środka dostają się promienie słoneczne, to przy włączonej klimatyzacji we wnętrzu auta panuje przyjemny chłód.
Zainteresowany? W takim razie dowiedz się więcej na temat klimatyzacji i klimatyzatora w domu.
Klimatyzator w domu? Tak, ale tylko ze sprawną wentylacją
Wiele osób myli klimatyzację z wentylacją, a dzieli je bardzo istotna różnica.
- Wentylacja zapewnia przepływ (i wymianę) powietrza krążącego w danym pomieszczeniu. Jej podstawowy system tworzą oczywiście okna oraz kanały wentylacyjne. Co ważne, wentylacja sama w sobie nie zmienia parametrów powietrza, czyli ani go nie ochładza, ani nie ogrzewa.
- Zadaniem klimatyzatorów jest utrzymanie komfortu cieplnego (konkretnie –obniżenie temperatury w domu w porównaniu do tej, która panuje na zewnątrz) oraz odpowiedniego poziomu wilgotności.
Oba te systemy powinny istnieć obok siebie oraz dobrze ze sobą współpracować. Dzięki temu nie tylko zapewnisz właściwą cyrkulację powietrza, lecz także przyjemny chłód w domu w upalne dni.
Ważne jest jednak to, że decyzję o wentylacji i klimatyzacji należy podjąć już na etapie wyboru projektu domu, a następnie jego ewentualnej adaptacji. Dzięki temu wszystkie przewody i urządzenia będzie można łatwo wbudować w strukturę domu oraz dostosować do aranżacji wnętrz.
Klimatyzatory a komfort cieplny mieszkańców
Komfort cieplny to stan, w którym nie odczuwa się ani ciepła, ani zimna – temperatura jest optymalna. Latem, gdy za oknem panują upały, trudno jest jednak osiągnąć takie warunki termiczno-wilgotnościowe.
Gdy temperatura na zewnątrz sięga powyżej 30°C, w domu powinno się utrzymywać ok. 23–26°C oraz wilgotność powietrza rzędu 40–60%. Różnica temperatur wynosi wówczas maksymalnie 7°C, dzięki czemu w pomieszczeniu będzie przyjemnie chłodno, a jednocześnie po wyjściu na zewnątrz domownicy nie doświadczą szoku termicznego. Ten stan pomoże utrzymać klimatyzator, który będzie ochładzał powietrze dostające się do domu.
Uregulowanie różnic temperatur chroni m.in. przed:
- przeziębieniem,
- zapaleniem zatok,
- zapaleniem gardła.
Sprawdź poradnik Dobre Domy i dowiedz się więcej na temat komfortu cieplnego.
Rodzaje klimatyzatorów do domu
Do wyboru masz dwa rodzaje klimatyzatorów: przenośny i stacjonarny. Klimatyzator przenośny ma sporą przewagę – m.in. nie wymaga montowania – ale to właśnie klimatyzator stacjonarny lepiej sprawdzi się w domu.
Klimatyzator stacjonarny:
- ma większą wydajność, co znaczy, że jego eksploatacja będzie tańsza;
- pracuje ciszej, dzięki czemu nie będzie przeszkadzał domownikom.
Klimatyzator w domu – jak dobrać jego moc?
Moc chłodnicza jest najważniejszym parametrem każdego klimatyzatora. Dzięki temu jesteś w stanie obliczyć koszty eksploatacji oraz ustawić moc pracy w zależności od potrzeb w Twoim domu. Ma to duże znaczenie nie tylko w budynkach firmowych, ale także w przypadku domów jednorodzinnych.
Przyjmuje się, że na każdy m2 w domu jednorodzinnym przypada 0,1 kW mocy klimatyzatora. Przykładowo: w pokoju o powierzchni 20 m2 potrzeba klimatyzatora o mocy zbliżonej do 2 kW.
Dopasowanie mocy urządzenia jest o tyle ważne, że odpowiada ono za:
- szybkie ochłodzenie pomieszczenia,
- długotrwałe utrzymanie optymalnej temperatury,
- poprawę poziomu wilgotności w domu.
Gdzie umieścić klimatyzator w domu?
Najlepiej zainstalować osobne urządzenia w kilku miejscach w domu, aby wszędzie zapewnić optymalną temperaturę. Jeśli jednak musisz ograniczyć się do jednego pomieszczenia, to możesz wybrać je na podstawie dwóch kryteriów:
- częstotliwości przebywania w danym pomieszczeniu,
- położenia pomieszczenia względem stron świata (największego chłodzenia potrzebują pokoje położone od południa i zachodu).
Najwięcej czasu domownicy spędzają w dwóch pomieszczeniach w domu: w salonie i sypialni. W pokoju dziennym rodzina przebywa często w większym gronie. Z kolei w sypialni wysoka temperatura przeszkadza w spaniu. Wybór między tymi dwoma miejscami należy jednak do Ciebie.
Położenie pomieszczeń względem stron świata może ułatwić podjęcie decyzji. Jeśli bowiem np. sypialnia jest położona od wschodu, to w ciągu dnia wcale nie będzie się za mocno nagrzewać – w tym przypadku mogą więc wystarczyć rolety czy zasłony typu blackout.
Decyzja o zamontowaniu klimatyzacji jest ważna – może wpływać na Twój komfort mieszkania w wymarzonym domu. Zainteresuj się tym tematem i zdobądź wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci wybrać najlepszy klimatyzator do Twojego domu. Pamiętaj, najważniejszym kryterium jest typ klimatyzatora oraz jego moc. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakiego urządzenia szukać i jak zamontować klimatyzator w domu.