Klimatyzator w domu. Czy warto w nie zainwestować?

Klimatyzator w domu. Czy warto w nie zainwestować?


„Nie otwieraj okna, bo gorąco!”, „Zamknij okno, bo owady”, „Ile bym dał za odrobinę chłodu…” – jeśli często słyszysz te słowa w swoim domu, to znaczy, że Twojej rodzinie przydałoby się skuteczne rozwiązanie problemu upałów. Na pomoc przybywa domowa klimatyzacja. Zobacz, czy klimatyzator w domu to rzeczywiście najlepszy sposób na upalne dni.

Najczęściej do ochrony przed wysokimi temperaturami wykorzystuje się zasłony typu blackout oraz rolety ze srebrną powłoką. Mają one skutecznie zaciemniać wnętrze i odbijać promienie słoneczne. Oba te rozwiązania całkowicie blokują jednak światło, co sprawia, że w domu całymi dniami jest ciemno.

Klimatyzacja rozwiązuje ten problem, co widać na przykładzie samochodów. Choć auto jest przeszklone i do środka dostają się promienie słoneczne, to przy włączonej klimatyzacji we wnętrzu auta panuje przyjemny chłód.

Zainteresowany? W takim razie dowiedz się więcej na temat klimatyzacji i klimatyzatora w domu.

Klimatyzator w domu? Tak, ale tylko ze sprawną wentylacją

Wiele osób myli klimatyzację z wentylacją, a dzieli je bardzo istotna różnica.

Oba te systemy powinny istnieć obok siebie oraz dobrze ze sobą współpracować. Dzięki temu nie tylko zapewnisz właściwą cyrkulację powietrza, lecz także przyjemny chłód w domu w upalne dni.

Ważne jest jednak to, że decyzję o wentylacji i klimatyzacji należy podjąć już na etapie wyboru projektu domu, a następnie jego ewentualnej adaptacji. Dzięki temu wszystkie przewody i urządzenia będzie można łatwo wbudować w strukturę domu oraz dostosować do aranżacji wnętrz.

Klimatyzatory a komfort cieplny mieszkańców

Komfort cieplny to stan, w którym nie odczuwa się ani ciepła, ani zimna – temperatura jest optymalna. Latem, gdy za oknem panują upały, trudno jest jednak osiągnąć takie warunki termiczno-wilgotnościowe.

Gdy temperatura na zewnątrz sięga powyżej 30°C, w domu powinno się utrzymywać ok. 23–26°C oraz wilgotność powietrza rzędu 40–60%. Różnica temperatur wynosi wówczas maksymalnie 7°C, dzięki czemu w pomieszczeniu będzie przyjemnie chłodno, a jednocześnie po wyjściu na zewnątrz domownicy nie doświadczą szoku termicznego. Ten stan pomoże utrzymać klimatyzator, który będzie ochładzał powietrze dostające się do domu.

Uregulowanie różnic temperatur chroni m.in. przed:

Sprawdź poradnik Dobre Domy i dowiedz się więcej na temat komfortu cieplnego.

Rodzaje klimatyzatorów do domu

Do wyboru masz dwa rodzaje klimatyzatorów: przenośny i stacjonarny. Klimatyzator przenośny ma sporą przewagę – m.in. nie wymaga montowania – ale to właśnie klimatyzator stacjonarny lepiej sprawdzi się w domu.

Klimatyzator stacjonarny:

Klimatyzator w domu – jak dobrać jego moc?

Moc chłodnicza jest najważniejszym parametrem każdego klimatyzatora. Dzięki temu jesteś w stanie obliczyć koszty eksploatacji oraz ustawić moc pracy w zależności od potrzeb w Twoim domu. Ma to duże znaczenie nie tylko w budynkach firmowych, ale także w przypadku domów jednorodzinnych.

Przyjmuje się, że na każdy m2 w domu jednorodzinnym przypada 0,1 kW mocy klimatyzatora. Przykładowo: w pokoju o powierzchni 20 m2 potrzeba klimatyzatora o mocy zbliżonej do 2 kW.

Dopasowanie mocy urządzenia jest o tyle ważne, że odpowiada ono za:

Gdzie umieścić klimatyzator w domu?

Najlepiej zainstalować osobne urządzenia w kilku miejscach w domu, aby wszędzie zapewnić optymalną temperaturę. Jeśli jednak musisz ograniczyć się do jednego pomieszczenia, to możesz wybrać je na podstawie dwóch kryteriów:

Najwięcej czasu domownicy spędzają w dwóch pomieszczeniach w domu: w salonie i sypialni. W pokoju dziennym rodzina przebywa często w większym gronie. Z kolei w sypialni wysoka temperatura przeszkadza w spaniu. Wybór między tymi dwoma miejscami należy jednak do Ciebie.

Położenie pomieszczeń względem stron świata może ułatwić podjęcie decyzji. Jeśli bowiem np. sypialnia jest położona od wschodu, to w ciągu dnia wcale nie będzie się za mocno nagrzewać – w tym przypadku mogą więc wystarczyć rolety czy zasłony typu blackout.

Decyzja o zamontowaniu klimatyzacji jest ważna – może wpływać na Twój komfort mieszkania w wymarzonym domu. Zainteresuj się tym tematem i zdobądź wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci wybrać najlepszy klimatyzator do Twojego domu. Pamiętaj, najważniejszym kryterium jest typ klimatyzatora oraz jego moc. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakiego urządzenia szukać i jak zamontować klimatyzator w domu.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje