Zgłoszenie zakończenia budowy w kilku krokach

Zgłoszenie zakończenia budowy w kilku krokach


 

Zastanawiasz się, jak oficjalnie zakończyć budowę domu? Jeśli masz przeczucie, że wiąże się to z załatwieniem odpowiednich formalności – masz rację! Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przed wprowadzeniem się do nowej inwestycji.

Ekipa zakończyła prace budowlane, a Twój wymarzony dom został postawiony. Czy to znaczy, że możesz pakować walizki i planować przeprowadzkę? Niestety – jeszcze nie. Zakończenie budowy, podobnie jak jej rozpoczęcie, wymaga zatroszczenia się o odpowiednie formalności. Co trzeba załatwić?

Zadbaj o niezbędne dokumenty

To, jakie dokumenty są wymagane przy zgłoszeniu zakończenia budowy domu, określa
art. 57 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.  Oto niezbędna lista:

Należy pamiętać także o tym, że jeśli w trakcie trwania prac nanoszono jakiekolwiek zmiany na zatwierdzony wcześniej projekt, rysunki z tymi modyfikacjami również muszą zostać załączone do zaświadczenia o zakończeniu budowy.

Złóż zawiadomienie o zakończeniu budowy

Jeśli zgromadziłeś już niezbędne dokumenty, koniecznie jest złożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Gdzie się z tym udać? Do Powiatowego lub Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Ważne jest, aby udało Ci się skompletować wszystkie dokumenty. Jakiekolwiek braki jedynie przedłużają czas oczekiwania.

Właściwy organ ma 21 dni (od daty przedstawienia dokumentów) na sprzeciw i wszelkie uwagi związane ze zgłoszeniem. Brak protestów oznacza, że do domu można się wprowadzić. Konieczne jest uzyskanie urzędowego potwierdzenia, w którym urząd deklaruje, że nie ma co do tego żadnych zastrzeżeń. To dokument niezbędny przy zameldowaniu, nadaniu numeru budynku oraz wpisaniu nieruchomości do ksiąg wieczystych.

Nadanie numeru budynkowi

Końcowe formalności to właśnie nadanie budynkowi numeru. Zajmuje się tym urząd gminy lub miasta. W momencie, w którym tabliczka z numerem znajdzie się na ogrodzeniu, dom może zostać legalnie zamieszkany. Tylko czekasz na ten moment? Dopilnuj, żeby końcowe etapy budowy zostały dobrze zaplanowane. Dzięki temu nie będziesz musiał długo czekać na to, żeby położyć się na kanapie w swoim nowym salonie. Na stronie https://www.dobredomy.pl/poradnik/ znajdziesz o wiele więcej przydatnych informacji związanych z budową domu. Dzięki nim wszystko pójdzie tak, jak to zaplanowałeś.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).