Zgłoszenie zakończenia budowy w kilku krokach

Zgłoszenie zakończenia budowy w kilku krokach


 

Zastanawiasz się, jak oficjalnie zakończyć budowę domu? Jeśli masz przeczucie, że wiąże się to z załatwieniem odpowiednich formalności – masz rację! Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przed wprowadzeniem się do nowej inwestycji.

Ekipa zakończyła prace budowlane, a Twój wymarzony dom został postawiony. Czy to znaczy, że możesz pakować walizki i planować przeprowadzkę? Niestety – jeszcze nie. Zakończenie budowy, podobnie jak jej rozpoczęcie, wymaga zatroszczenia się o odpowiednie formalności. Co trzeba załatwić?

Zadbaj o niezbędne dokumenty

To, jakie dokumenty są wymagane przy zgłoszeniu zakończenia budowy domu, określa
art. 57 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.  Oto niezbędna lista:

Należy pamiętać także o tym, że jeśli w trakcie trwania prac nanoszono jakiekolwiek zmiany na zatwierdzony wcześniej projekt, rysunki z tymi modyfikacjami również muszą zostać załączone do zaświadczenia o zakończeniu budowy.

Złóż zawiadomienie o zakończeniu budowy

Jeśli zgromadziłeś już niezbędne dokumenty, koniecznie jest złożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Gdzie się z tym udać? Do Powiatowego lub Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Ważne jest, aby udało Ci się skompletować wszystkie dokumenty. Jakiekolwiek braki jedynie przedłużają czas oczekiwania.

Właściwy organ ma 21 dni (od daty przedstawienia dokumentów) na sprzeciw i wszelkie uwagi związane ze zgłoszeniem. Brak protestów oznacza, że do domu można się wprowadzić. Konieczne jest uzyskanie urzędowego potwierdzenia, w którym urząd deklaruje, że nie ma co do tego żadnych zastrzeżeń. To dokument niezbędny przy zameldowaniu, nadaniu numeru budynku oraz wpisaniu nieruchomości do ksiąg wieczystych.

Nadanie numeru budynkowi

Końcowe formalności to właśnie nadanie budynkowi numeru. Zajmuje się tym urząd gminy lub miasta. W momencie, w którym tabliczka z numerem znajdzie się na ogrodzeniu, dom może zostać legalnie zamieszkany. Tylko czekasz na ten moment? Dopilnuj, żeby końcowe etapy budowy zostały dobrze zaplanowane. Dzięki temu nie będziesz musiał długo czekać na to, żeby położyć się na kanapie w swoim nowym salonie. Na stronie https://www.dobredomy.pl/poradnik/ znajdziesz o wiele więcej przydatnych informacji związanych z budową domu. Dzięki nim wszystko pójdzie tak, jak to zaplanowałeś.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje