Wykończenie i wyposażenie garażu – jak urządzić pomieszczenie gospodarcze ze stanowiskiem na auto?

Wykończenie i wyposażenie garażu – jak urządzić pomieszczenie gospodarcze ze stanowiskiem na auto?


Projektując garaż, rzadko kiedy zakładamy, że będzie to pomieszczenie jedynie na auto bądź auta. Jest to bowiem doskonała przestrzeń, w której można urządzić schowek na rowery, sprzęt przeznaczony do sportu zimowego, a nawet zaaranżować mały warsztat. W naszym artykule przeczytasz, jak urządzić garaż, aby był możliwie najbardziej funkcjonalny.

Z tekstu dowiesz się:

Według obowiązujących przepisów wymiary miejsca postojowego na samochód w garażu muszą wynosić nie mniej niż 2,3 m szerokości i 5 m długości (przy zachowaniu 0,5 m odległości między bokiem pojazdu a ścianą garażu). Projektowanie tak niewielkiego garażu jest jednak zupełnie niefunkcjonalne, biorąc pod uwagę średnie wymiary samochodów – poruszanie się po takim wnętrzu byłoby niezwykle niewygodne. Dlatego też pomieszczenia te są zazwyczaj znacznie większe. Jak urządzić garaż w domu, aby wykorzystać pozostałą przestrzeń? Sprawdź!

Wykończenie garażu – czym obić garaż i jakie materiały na podłogi wybrać?

Kiedy wybierasz materiały na wykończenie garażu, pamiętaj przede wszystkim o tym, aby były one trwałe. Garaż jest bowiem pomieszczeniem silnie eksploatowanym. Na podłoże oddziałują ciężar samochodu, wilgoć i brud przewożone na kołach oraz chemikalia używane do czyszczenia pojazdu. Z kolei ściany są narażone na zabrudzenia, zarysowania oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Sprawdź, jakie materiały wykorzystać przy budowie garażu:

Aby zmniejszyć poziom wilgoci w garażu oraz ułatwić mycie samochodu, zadbaj o swobodny odpływ wody z pomieszczenia. W tym celu posadzka w garażu musi zostać wykonana z 2,5% spadkiem w kierunku kratki odpływowej prowadzącej do kanalizacji sanitarnej lub deszczowej.

Czytaj też: Z czego zbudować garaż wolnostojący?

Jak urządzić warsztat w garażu?

W garażu nigdy nie ma zbyt dużo wolnej przestrzeni. Do powierzchni zajmowanej przez samochód trzeba bowiem dodać jeszcze miejsce między nim a ścianami garażu, pozwalające na swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak wyposażyć warsztat, pamiętaj, by wydzielić w nim strefę pracy, w której umieścisz cały sprzęt niezbędny do majsterkowania. Oto kilka porad, jak zaaranżować takie miejsce:

Masz jeden samochód, ale marzysz o urządzeniu własnego warsztatu? Wybierz garaż dwustanowiskowy, a przestrzeń na jedno auto zagospodaruj na stanowisko robocze.

Czytaj również: Co lepsze – garaż w domu czy poza nim?

Jak urządzić pomieszczenie gospodarcze w garażu?

Wolna przestrzeń w garażu świetnie nadaje się do przechowywania przedmiotów, które niepotrzebnie zajmują miejsce w domu, takich jak sprzęt sportowy. Rowery, narty czy deski surfingowe warto powiesić na specjalnych wieszakach ściennych lub sufitowych (to drugie rozwiązanie jest najczęściej możliwe, jeśli garaż nie jest wbudowany w bryłę domu).

Jeśli w garażu masz również miejsce na składowanie innych rzeczy, z których domownicy nie korzystają na co dzień, kup kilka plastikowych pudeł. W przeciwieństwie do kartonów nie nasiąkają one wilgocią i są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Aby zaoszczędzić dodatkową przestrzeń na przechowywanie, pamiętaj także o sezonowym przeglądzie rzeczy, które znajdują się w garażu.

Wiesz już, że urządzanie garaży wcale nie jest skomplikowane. W tym pomieszczeniu bardzo łatwo wygospodarować dodatkową przestrzeń, w której stworzysz domowy warsztat bądź pomieszczenie gospodarcze, gdzie znajdą się wszystkie rzeczy potrzebne jedynie okresowo. Sprawdź nasze projekty garaży i wybierz ten, który spełni wszystkie Twoje potrzeby!

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).