Wykończenie i wyposażenie garażu – jak urządzić pomieszczenie gospodarcze ze stanowiskiem na auto?

Wykończenie i wyposażenie garażu – jak urządzić pomieszczenie gospodarcze ze stanowiskiem na auto?


Projektując garaż, rzadko kiedy zakładamy, że będzie to pomieszczenie jedynie na auto bądź auta. Jest to bowiem doskonała przestrzeń, w której można urządzić schowek na rowery, sprzęt przeznaczony do sportu zimowego, a nawet zaaranżować mały warsztat. W naszym artykule przeczytasz, jak urządzić garaż, aby był możliwie najbardziej funkcjonalny.

Z tekstu dowiesz się:

Według obowiązujących przepisów wymiary miejsca postojowego na samochód w garażu muszą wynosić nie mniej niż 2,3 m szerokości i 5 m długości (przy zachowaniu 0,5 m odległości między bokiem pojazdu a ścianą garażu). Projektowanie tak niewielkiego garażu jest jednak zupełnie niefunkcjonalne, biorąc pod uwagę średnie wymiary samochodów – poruszanie się po takim wnętrzu byłoby niezwykle niewygodne. Dlatego też pomieszczenia te są zazwyczaj znacznie większe. Jak urządzić garaż w domu, aby wykorzystać pozostałą przestrzeń? Sprawdź!

Wykończenie garażu – czym obić garaż i jakie materiały na podłogi wybrać?

Kiedy wybierasz materiały na wykończenie garażu, pamiętaj przede wszystkim o tym, aby były one trwałe. Garaż jest bowiem pomieszczeniem silnie eksploatowanym. Na podłoże oddziałują ciężar samochodu, wilgoć i brud przewożone na kołach oraz chemikalia używane do czyszczenia pojazdu. Z kolei ściany są narażone na zabrudzenia, zarysowania oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Sprawdź, jakie materiały wykorzystać przy budowie garażu:

Aby zmniejszyć poziom wilgoci w garażu oraz ułatwić mycie samochodu, zadbaj o swobodny odpływ wody z pomieszczenia. W tym celu posadzka w garażu musi zostać wykonana z 2,5% spadkiem w kierunku kratki odpływowej prowadzącej do kanalizacji sanitarnej lub deszczowej.

Czytaj też: Z czego zbudować garaż wolnostojący?

Jak urządzić warsztat w garażu?

W garażu nigdy nie ma zbyt dużo wolnej przestrzeni. Do powierzchni zajmowanej przez samochód trzeba bowiem dodać jeszcze miejsce między nim a ścianami garażu, pozwalające na swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak wyposażyć warsztat, pamiętaj, by wydzielić w nim strefę pracy, w której umieścisz cały sprzęt niezbędny do majsterkowania. Oto kilka porad, jak zaaranżować takie miejsce:

Masz jeden samochód, ale marzysz o urządzeniu własnego warsztatu? Wybierz garaż dwustanowiskowy, a przestrzeń na jedno auto zagospodaruj na stanowisko robocze.

Czytaj również: Co lepsze – garaż w domu czy poza nim?

Jak urządzić pomieszczenie gospodarcze w garażu?

Wolna przestrzeń w garażu świetnie nadaje się do przechowywania przedmiotów, które niepotrzebnie zajmują miejsce w domu, takich jak sprzęt sportowy. Rowery, narty czy deski surfingowe warto powiesić na specjalnych wieszakach ściennych lub sufitowych (to drugie rozwiązanie jest najczęściej możliwe, jeśli garaż nie jest wbudowany w bryłę domu).

Jeśli w garażu masz również miejsce na składowanie innych rzeczy, z których domownicy nie korzystają na co dzień, kup kilka plastikowych pudeł. W przeciwieństwie do kartonów nie nasiąkają one wilgocią i są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Aby zaoszczędzić dodatkową przestrzeń na przechowywanie, pamiętaj także o sezonowym przeglądzie rzeczy, które znajdują się w garażu.

Wiesz już, że urządzanie garaży wcale nie jest skomplikowane. W tym pomieszczeniu bardzo łatwo wygospodarować dodatkową przestrzeń, w której stworzysz domowy warsztat bądź pomieszczenie gospodarcze, gdzie znajdą się wszystkie rzeczy potrzebne jedynie okresowo. Sprawdź nasze projekty garaży i wybierz ten, który spełni wszystkie Twoje potrzeby!

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje