Jeżeli masz samochód, koniecznie uwzględnij ten fakt przy wyborze projektu domu. Do dyspozycji masz garaże wolnostojące, czyli w formie osobnych pomieszczeń, lub te połączone z budynkiem. Zobacz, jakie są wady i zalety obu wymienionych rozwiązań.
Garaż to nie tylko miejsce, w którym bezpiecznie przechowuje się auto. W przypadku domu jednorodzinnego często pełni on także funkcje dodatkowego pomieszczenia do składowania rowerów, narzędzi i innych rzeczy.
Garaż połączony z domem
Jeżeli chcesz, by Twój dom wyglądał nowocześnie i miał spójną bryłę, wybierz projekt domu z garażem, który będzie wpisany w budynek. Takie rozwiązanie zapewnia dostęp zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ pozwala Ci łatwo dostać się do samochodu z parteru – bez konieczności wychodzenia na dwór do oddalonego budynku, co przy kiepskiej pogodzie nie jest komfortowe. Budując dom połączony z garażem, możesz wybrać, czy pomieszczenie będzie zlokalizowane na poziomie parteru (co jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, jednak „zabierającym” miejsce), czy w piwnicy (to droższa opcja, ponieważ podpiwniczenie domu wiąże się ze znacznymi kosztami).
A wady? Garaż wbudowany w bryłę budynku i znajdujący się na parterze zmniejsza powierzchnię mieszkalną (czego nie robi garaż w piwnicy i wolnostojący). Natomiast w przypadku tego, który mieści się w piwnicy – należy zwrócić uwagę, by wjazd nie był zbyt stromy, co utrudniałoby domownikom korzystanie z niego. Garaż w bryle budynku może niekiedy również przytłaczać elewację, dlatego warto, by brama wjazdowa była spójna z zewnętrzną aranżacją całego domu.
Garaż z jedną czy dwiema bramami? Zobacz, co wybrać?
Garaż wolnostojący
Jeżeli zdecydowałeś się na projekt domu bez garażu i masz odpowiednio dużo miejsca na działce, możesz dobudować wolnostojące miejsce dla swojego samochodu. W tym przypadku powierzchnia garażu nie jest ograniczana rozmiarami przewidzianymi w projekcie. Poza tym garaż wolnostojący może służyć jako dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. W porównaniu do garażu wbudowanego w dom, wolnostojący pozwala oszczędzić na ociepleniu, które jest konieczne w pierwszym przypadku, żeby ciepło nie uciekało z domu przez bramę garażową i wejście od wewnątrz. Zwróć jednak uwagę, żeby budynek był dopasowany do stylu, w jakim zbudowałeś dom. Nie chcesz chyba uzyskać wrażenia, że każdy budynek na Twojej działce jest „z innej parafii”?
Jakie jeszcze możliwości daje garaż wolnostojący? Przede wszystkim możesz w dowolnym momencie go postawić. Jeżeli budowa domu pochłonęła większość funduszy, bez problemu odłożysz w czasie postawienie garażu bez szkody dla całej inwestycji. Wolnostojące miejsce dla samochodu daje możliwość dowolnej lokalizacji na działce. Warto pomyśleć o dobudowaniu drzwi, dzięki którym nie będzie trzeba za każdym razem otwierać bramy garażowej.
Sprawdź też: jak wybrać garaż do domu jednorodzinnego?