Co lepsze – garaż w domu czy poza nim?

Co lepsze – garaż w domu czy poza nim?


Jeżeli masz samochód, koniecznie uwzględnij ten fakt przy wyborze projektu domu. Do dyspozycji masz garaże wolnostojące, czyli w formie osobnych budynków, lub garaże połączone z domem. Zobacz, jakie są wady i zalety obu wymienionych rozwiązań.

Z tekstu dowiesz się:

Garaż to nie tylko miejsce, w którym bezpiecznie przechowuje się auto. W przypadku domu jednorodzinnego często pełni on także funkcję dodatkowego pomieszczenia do składowania rowerów, narzędzi i innych sprzętów. W tym tekście podpowiadamy, na jaki typ garażu się zdecydować, żeby był funkcjonalny i niezbyt drogi w budowie i utrzymaniu.

Dom z garażem czy bez?

Jeżeli zależy Ci na tym, by Twój dom wyglądał nowocześnie i miał spójną bryłę, wybierz projekt domu z garażem, który będzie wpisany w budynek. Takie rozwiązanie zapewnia doskonały dostęp do garażu zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz domu. To szczególnie ważne, ponieważ pozwala Ci się łatwo dostać do samochodu bezpośrednio z budynku – bez konieczności wychodzenia na dwór, co przy kiepskiej pogodzie nie jest komfortowe. Budując dom połączony z garażem, możesz wybrać, czy garaż będzie zlokalizowany na poziomie parteru (co jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, jednak zabierającym więcej miejsca), czy w piwnicy (to droższa opcja, ponieważ podpiwniczenie domu wiąże się ze znacznymi kosztami).

Inną zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność powierzchni na posesji. To szczególnie istotne, jeśli Twoja działka jest nieduża albo masz już inne plany na zagospodarowanie pozostałej części placu.

Warto również wspomnieć o niższych kosztach budowy – decydując się na garaż w bryle domu, oszczędzasz na budowie części ścian i fundamentów, które będą wspólne z pozostałą częścią budynku. Taki garaż nie wymaga osobnego zadaszenia – zwykle pokrywa go strop pierwszego piętra lub poddasza. W ten sposób zaoszczędzisz także na projekcie – aby wybudować osobny garaż, będziesz bowiem potrzebować nowego planu.

A wady? Garaż w bryle domu zmniejsza powierzchnię mieszkalną (na co nie ma wpływu garaż w piwnicy i wolnostojący). Natomiast w przypadku tego, który mieści się w piwnicy – należy zwrócić uwagę, by wjazd nie był zbyt stromy, co utrudniałoby domownikom korzystanie z niego. Garaż w bryle budynku czasem również nie dodaje uroku elewacji, dlatego warto, by jego brama wjazdowa była spójna z zewnętrzną aranżacją całego domu.

Zobacz, czy wybrać garaż z jedną, czy z dwiema bramami.

Dom z osobnym garażem – jakie ma wady i zalety?

Jeżeli zdecydowałeś się na projekt domu bez garażu i masz odpowiednio dużo miejsca na działce, możesz wybudować odrębne miejsce dla swojego samochodu. W tym przypadku powierzchnia garażu nie jest już ograniczona rozmiarami przewidzianymi w projekcie. Poza tym garaż wolnostojący może służyć jako dodatkowe pomieszczenie gospodarcze.

W porównaniu do garażu wbudowanego w dom garaż wolnostojący pozwala zaoszczędzić na ociepleniu. Jest ono zwykle konieczne w pierwszym przypadku, żeby ciepło nie uciekało z domu przez bramę garażową i wejście od wewnątrz. Nie trzeba go stosować, kiedy decydujesz się na garaż w osobnym budynku. Zwróć jednak uwagę, żeby garaż był dopasowany do stylu, w jakim zbudowałeś dom. Na pewno nie chcesz uzyskać efektu, w którym każdy budynek na Twojej działce wygląda inaczej.

Jakie jeszcze możliwości daje garaż wolnostojący? Przede wszystkim możesz go postawić w dowolnym momencie. Jeżeli budowa domu pochłonęła większość funduszy, bez problemu odłożysz w czasie postawienie garażu bez szkody dla całej inwestycji. Dom z osobnym garażem daje także możliwość dowolnej lokalizacji na działce.

A co z wadami? Jak już wspominaliśmy, odrębny garaż wymaga dodatkowego planu, ale też osobnego zgłoszenia (w przypadku garażu o powierzchni do 35 m2) lub pozwolenia na budowę (w przypadku garażu o większej powierzchni). Co więcej, za użytkowanie garażu murowanego, który nie jest częścią bryły domu, musisz także zapłacić wyższy podatek niż w przypadku garażu innego typu.

Garaż w domu czy osobno? Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujesz, pamiętaj, że potrzebny projekt z całą pewnością znajdziesz w ofercie Dobrych Domów.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje