Wielkie sprzątanie po budowie – jak się do tego zabrać?

Wielkie sprzątanie po budowie – jak się do tego zabrać?


Nadszedł upragniony moment, kiedy możesz z dumą stwierdzić, że budowa Twojego domu została zakończona. Zanim z radością wprowadzisz się z bliskimi do nowych czterech kątów, musisz przygotować się na ostatni, mało przyjemny etap. Tak, chodzi o sprzątanie. Kawałki materiałów, pył, kurz i inne zabrudzenia – to wszystko należy dokładnie wyczyścić. Potrzebujesz planu pracy? Zobacz, jak z głową zabrać się do sprzątania po budowie.

Z pewnością część pracy masz już za sobą dzięki ekipie budowlanej, ale – nie oszukujmy się – jest to dla nich najmniej ważny obowiązek. Wykonują go pobieżnie i nie można zdać się na to, że wyczyszczą dom tak, by można się było do niego wprowadzić. Jeśli nie zdecydowałeś się na pomoc specjalistycznej firmy, wszystko pozostaje w Twoich rękach.

Sprawdź, jak zgłosić zakończenie budowy.

Na początek – pozytywna energia

Zacznij od nastawienia. Nie warto myśleć o sprzątaniu po budowlańcach jako karze za grzechy. Skup się na efekcie, który uzyskasz dzięki wzmożonym wysiłkom.

Spróbuj też podejść do tego jak do wyzwania, które możesz zamienić w zabawę. Wystarczy, że poprosisz o pomoc swoich znajomych i rodzinę, a od razu zrobi się raźniej. Możesz skusić ich obietnicą wieczornego grilla lub inną formą podziękowania.

Czas to pieniądz – zaplanuj sprzątanie

Warto pomyśleć wcześniej, jak sensownie rozłożyć sobie prace, tak by później nie wspominać tego etapu z bólem głowy. Zastanów się, ile czasu może zająć Ci sprzątanie Twojego przyszłego lokum.

Weź pod uwagę, jak dużo zanieczyszczeń zostawiła ekipa budowlana, jak wiele pokoi trzeba uprzątnąć, ile osób będziesz miał do pomocy. Nie zapomnij także o pomieszczeniach gospodarczych oraz terenie wokół domu. Być może będziesz musiał rozplanować prace na więcej niż jeden weekend.

Cel uświęca środki, czyli wybierz odpowiednie narzędzia do sprzątania

Przed przystąpieniem do czyszczenia domu świeżo po budowie zastanów się, czy masz wszystkie potrzebne akcesoria. Z pewnością przydadzą się: płyn do mycia podłóg, mebli, elementów plastikowych i metalowych, mleczko do ceramiki i spraye do szyb.

Pamiętaj, że potrzebne Ci będą także worki na śmieci, również te o większej wytrzymałości, oraz odkurzacz. Być może warto zdecydować się na model przemysłowy, który z łatwością pochłonie pył budowlany. Zwykły odkurzacz może sobie z tym nie poradzić.

Zadbaj o odpowiedni mop, najlepiej o dość dużej powierzchni czyszczącej. Pamiętaj, że mopem płaskim najlepiej umyjesz powierzchnie takie jak podłogi czy sufit. Pomyśl także o sprzęcie z drążkiem teleskopowym, dzięki któremu dotrzesz do trudno dostępnych miejsc.

Z góry na dół, czyli kolejność pracy

Zwykle sprzątanie powinniśmy zaczynać od najwyższych kondygnacji aż po parter. Takie rozwiązanie jest wygodne, ponieważ przy ciągłym przemieszaniu się po pokojach można wnieść kolejne zanieczyszczenia. W tym wypadku po skończeniu strychu nie będziesz tam wchodzić aż do uprzątnięcia całego domu. Ta sama zasada tyczy się sprzątania poszczególnych pomieszczeń. Zaczynasz od sufitu, lamp, okien i mebli.

Dodatkowa rada: na sam koniec warto zostawić łazienkę, która brudzi się przy każdej zmianie wody do mycia.

Pozbądź się kawałków materiałów, kurzu i pyłu

Najpierw pozbieraj i wrzucaj do worków wszystkie odpady: kawałki materiałów, takich jak cegły, tynk, drewno, resztki styropianu czy plastikowych opakowań. Ważne, by zamówić kontener i pozbyć się śmieci w ekologiczny, zgodny z prawem sposób.

Jeśli w Twoim domu warstwa pyłu, kurzu i wiórów z drewna jest naprawdę duża – zacznij od zamiatania. Dopiero później użyj odkurzacza, w przeciwnym razie silnik urządzenia może się spalić. Jeśli używasz odkurzacza przemysłowego, taki zabieg nie jest konieczny.

Mokra robota – kiedy użyć mopa?

Ważne, żeby jak najdłużej wstrzymać się z myciem na mokro. Jeśli za szybko zaczniesz zmywać podłogę, a kurzu i pyłu będzie jeszcze pod dostatkiem, z całości zrobi się nieprzyjemne błoto, które będzie jeszcze trudniejsze do usunięcia.

Dobre oko do detali – przyjrzyj się ramom

Kiedy już pozbyłeś się podstawowego zabrudzenia, zwróć uwagę na mniejsze elementy, które mogły zostać pochlapane np. farbą. Na takie nieczystości narażone są przede wszystkim ramy okienne czy listwy podłogowe. Mimo że były zakryte folią malarską, niewielkie fragmenty czasem pozostają bez ochrony. Uważaj jednak, by nie szorować ich zbyt mocno i tym samym nie uszkodzić materiału.

Nie było tak trudno, prawda? Najważniejsze, że po całym tym wysiłku możesz wreszcie rozkoszować się relaksem w swoim nowym, czystym domu.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje