Przebudowa, rozbudowa czy nadbudowa – jak powiększyć dom?

Przebudowa, rozbudowa czy nadbudowa – jak powiększyć dom?


Gdy zmienia się nasza sytuacja rodzinna lub zawodowa, czasem konieczne jest dokonanie modyfikacji parametrów użytkowych lub technicznych budynku mieszkalnego. Na co się wówczas zdecydować: nadbudowę, przebudowę czy rozbudowę domu? Nim podejmiesz decyzję, sprawdź, czym różnią się te rozwiązania i jakie wiążą się z nimi wymagania formalne.

Warto wiedzieć, że nadbudowa, przebudowa i rozbudowa domu, choć brzmią podobnie, są zupełnie różnymi działaniami budowlanymi i podlegają innym regulacjom prawnym. Właściwa kwalifikacja prac jest niezbędna, by zadbać o swoje bezpieczeństwo i prawidłowo dopełnić formalności. Przeczytaj porady ekspertów pracowni Dobre Domy i dowiedz się, które rozwiązanie będzie odpowiednie do Twoich warunków i potrzeb.

Przebudowa domu – zmiana parametrów, ale nie radykalna

Przebudowa domu to forma modernizacji budowlanej wiążąca się z niewielką ingerencją w budynek mieszkalny. Do tej kategorii można zakwalifikować prace, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku, niewpływająca na jego konstrukcję i układ pomieszczeń. Modyfikacjom nie mogą więc podlegać charakterystyczne właściwości tego obiektu, jak kubatura (czyli objętość obiektu), powierzchnia zabudowy, wysokość, szerokość i długość poszczególnych ścian oraz liczba kondygnacji.

Wśród najczęstszych prac w zakresie przebudowy domu znajdują się:

Więcej na temat konstrukcji i pokrycia dachu znajdziesz w artykule: Kąt nachylenia dachu a materiał na jego pokrycie.

Rozbudowa domu – sposób na zwiększenie powierzchni zabudowy

Rozbudowa domu to działania budowlane o większym stopniu skomplikowania. Wiążą się one ze zmianą charakterystycznych parametrów budynku, czyli m.in. kubatury,  powierzchni zabudowy, ale też długości, szerokości i wysokości poszczególnych ścian. Warto wiedzieć, że – według przepisów budowlanych – rozbudowa podlega pod tę samą definicję, co budowa. Oznacza to, że każdy artykuł ustawy Prawo budowlane odnoszący się do budowy będzie obowiązywał Cię również wtedy, gdy zdecydujesz się na rozbudowę domu.

Przeczytaj też: 5 rzeczy, które musisz załatwić przed budową domu

Taka definicja prawna jest adekwatna do rodzaju prac budowlanych, które kryją się pod pojęciem rozbudowy – w jej wyniku istniejący budynek zyskuje bowiem dodatkową część posadowioną na gruncie.

Zgodnie z prawem budowlanym rozbudową domu będą:

Pamiętaj, że wszystkie prace mające na celu rozbudowę domu wymagają ekspertyzy konstruktorskiej i opinii geotechnicznej.

Nadbudowa domu – dodatkowa kondygnacja, która zwiększy powierzchnię użytkową

Nadbudowa domu, podobnie jak rozbudowa, jest wedle prawa budowlanego formą budowy. Ten typ modernizacji wpływa na takie właściwości istniejącego obiektu, jak wysokość, kubatura i powierzchnia użytkowa. W odróżnieniu od rozbudowy nadbudowa nie zmienia jednak powierzchni zabudowy obiektu (czyli powierzchni w rzucie poziomym). Nowa część powstaje ponad dotychczasowym obrysem budynku, a tym samym nie wymaga zajęcia dodatkowej powierzchni gruntu.

Przykładem nadbudowy domu mogą być:

Choć nadbudowa jest prostym i stosunkowo ekonomicznym sposobem na zwiększenie powierzchni użytkowej domu, nie we wszystkich przypadkach się sprawdzi. Nim zdecydujesz się na przygotowanie planu prac, zleć wykonanie badań gruntu oraz stanu fundamentów, stropu i elementów nośnych.

Pozwolenie na budowę: dopełnij niezbędnych formalności

Bez względu na to, który rodzaj modyfikacji istniejącego budynku mieszkalnego wybierzesz,  przed rozpoczęciem prac budowlanych powinieneś wystąpić do lokalnego urzędu o wyrys miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni (MPZP) lub wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Te ważne dokumenty określają m.in. dopuszczalną powierzchnię zabudowy, szerokość i wysokość elewacji frontowej, a niekiedy nawet… jej kolor.

Jeżeli Twoje plany nie kolidują z miejscowymi warunkami zabudowy, zleć wykwalifikowanej pracowni architektonicznej wykonanie indywidualnego projektu prac budowlanych. Kolejnym krokiem będzie wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na budowę. W dokumencie tym należy szczegółowo określić swoje zamierzenia budowlane i dołączyć wymagane załączniki:

Komplet dokumentów należy dostarczyć do regionalnego organu administracyjnego: starostwa powiatowego, urzędu miasta lub urzędu województwa. Pamiętaj, by przed otrzymaniem decyzji nie rozpoczynać prac budowlanych – w przeciwnym razie będą one potraktowane jako samowola budowlana.

Potrzebujesz dodatkowych informacji związanych z budową domu? Zajrzyj do innych artykułów przygotowanych przez ekspertów pracowni Dobre Domy.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!