Dokładne rozważenie wszystkich opcji i w końcu, po tygodniach spędzonych na rozmyślaniu, ostateczna decyzja – budujemy dom. A po chwili moment paniki, bo trzeba przecież rozpocząć planowanie i jak najlepiej przygotować się do czasochłonnego i nierzadko skomplikowanego procesu budowy. Brzmi znajomo? Jeżeli zanosi się na to, że niedługo będzie to również Twoja codzienność, warto odpowiednio wcześnie zorientować się, jak wyglądają początki budowy domu i co można zrobić, aby usprawnić jej przebieg. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę, która pomoże opanować chaos i podejść do sprawy z większym poczuciem pewności.
Po pierwsze – wybór działki
Wybieraszi kupujesz działkę pod budowę domu. Jeżeli chcesz ograniczyć liczbę nieprzyjemnych niespodzianek, niezbędnym krokiem jest zapoznanie się z MPZP czyli miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Przy wyborze działki dobrze równocześnie zastanowić się nad projektem domu, który chcesz zrealizować, wtedy łatwiej ograniczysz liczbę gruntów, które mogą wydać Ci się interesujące. Cena działki w największym stopniu zależy od jej położenia – z oczywistych względów tereny leżące bliżej centrum, wymagają od nas większych nakładów finansowych. Warto zadbać o to, aby działka, którą wybierasz miała regularny kształt prostokąta lub kwadratu – nieregularne, skomplikowane formy mogą powodować problemy już na etapie budowy. Wybierając grunt, powinieneś też spojrzeć na sytuację z szerszej perspektywy i zastanowić się, jak zagospodarujesz teren wokół domu. Ogród, taras, a może basen? Dokładne przemyślenie tej kwestii może znacząco usprawnić etap decyzji, na jakiej działce postawisz swój wymarzony budynek.
Po drugie – projekt domu
Podejmujesz decyzję związaną z projektem domu. W zależności od potrzeb i preferencji, możesz zdecydować się na projekt indywidualny lub wybrać gotowe rozwiązanie powtarzalne. Należy przy tym pamiętać, że gotowy projekt jest o wiele tańszy od indywidualnego. Im bardziej szczegółowy będzie projekt, tym więcej zyskasz w trakcie procesu budowy. Musisz pamiętać, że projekt budowlany to jedna z rzeczy, które należy dołączyć do pozwolenia na budowę. Poza tym, warto zainwestować także w projekt wykonawczy, który zawiera detale i rysunki, których nie obejmuje projekt budowlany, unikniesz wtedy pomyłek, za które trzeba będzie zapłacić. Są Ci również potrzebne promesy przyłączeniowe, od których zależy m.in. możliwość podłączenia domu do sieci elektrycznej.
Po trzecie – pozwolenie na budowę
Uzyskujesz pozwolenie na budowę. W tym celu składasz wniosek o jego udzielenie, a do dokumentu dołączasz cztery egzemplarze projektu z planem zagospodarowania działki, wyciąg z MPZP oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. W zależności od okoliczności, mogą być wymagane również inne załączniki. Decyzja urzędu pojawi się w ciągu 65 dni, samo pozwolenie jest prawomocne po upłynięciu dwóch tygodni i jest ważne przez 3 lata.
Po czwarte – formalności związane z budową domu
Dopełniasz formalności, które są związane z budową domu. Wybierasz odpowiedniego kierownika budowy, który zadba o należyty przebieg procesu, oddajesz do ostemplowania dziennik budowy, montujesz tablicę informacyjną, na której umieszczony zostaje nr pozwolenia na budowę, dane adresowe inwestora, kierownika budowy, wykonawcy i projektanta domu oraz telefony alarmowe. Ostatecznie starasz się o to, aby pracę poświadczył profesjonalny geodeta. Więcej o formalnościach związanych z budową domu przeczytasz tutaj –https://www.dobredomy.pl/poradnik,formalnosci_przed_budowa_domu.html
To podstawowe, ale niezwykle ważne czynności, bez których nie ruszą dalsze prace związane z budową domu. Jeśli od samego początku zadbasz o wszystkie niezbędne detale takie jak wybór profesjonalnego projektu czy przemyślany zakup działki, zminimalizujesz wszystkie nieprzewidziane sytuacje, które mogą opóźnić budowę lub zwiększyć jej koszty. Pamiętaj, że dom, który chcesz postawić, ma być miejscem, które będzie Ci służyć przez wiele następnych lat.