Naturalne sposoby na oczyszczenie wody w basenie

Naturalne sposoby na oczyszczenie wody w basenie


Najłatwiejszym sposobem na radzenie sobie z zieloną wodą w basenie jest stosowanie chloru. Niestety ten pierwiastek posiada niekorzystne działanie dla skóry i zwłaszcza alergicy odczuwają jego wysuszające działanie. Wodę w basenie można na szczęście czyścić w bardziej naturalny sposób – jakie mamy alternatywy?

Posiadanie basenu w pobliżu domu to niezwykły komfort, szczególnie w ciepłe i słoneczne dni. Wiąże się z tym jednak konieczność przeprowadzania zabiegów utrzymujących wodę w czystości. Wysokie temperatury powietrza powodują, że w basenowej wodzie rozwijają się glony i mikroorganizmy, dlatego do jej oczyszczania potrzebne są nie tylko filtry, lecz także preparaty, które poprzez swoje chemiczne właściwości usuwają bakterie i wirusy. Najczęściej stosowanym środkiem dezynfekcyjnym jest chlor, który pozwala skutecznie wyeliminować zanieczyszczenia kryjące się w wodzie. Posiada on jednak nieprzyjemny zapach i podrażnia błony śluzowe oraz skórę, dlatego warto poznać naturalne metody oczyszczania wody.

Czysta woda w basenie z wykorzystaniem elektrolizy soli

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że do oczyszczania wody w basenie można stosować inne środki niż chlor, a jednym z nich jest sól, nawet ta w postaci soli kuchennej. Najlepiej wykorzystać sól leczniczą lub sól rafinowaną, gdyż nie zawierają one środków zapobiegających zlepiania się, czyli skawaleniu soli. 

Uzdatnianie wody metodą elektrolizy soli polega na wytworzeniu chloru na skutek rozpadu soli (NaCl) na podchloryn sodu (NaClO), który z kolei tworzy kwas podchlorawy (HOCl) i sodę. Ten proces zachodzi w wyniku działania elektrolizera – urządzenia umożliwiającego przepływ prądu między elektrodami, które są w nim umieszczone.

Pozytywnym skutkiem stosowania soli jest nie tylko naturalne oczyszczanie wody, lecz także to, że sól nie traci swoich zdrowotnych właściwości (co umożliwia zażywanie niemal morskiej kąpieli). Aby cieszyć się czystą wodą, pamiętaj o utrzymaniu stałej ilości soli w wodzie – powinna ona wynosić od 3 do 4 gr soli na 1 l wody, czyli od 3 do 4 kg soli na 1 m3 wody.

Woda w basenie oczyszczana metodą tlenową

O prawidłowe właściwości wody w basenie można również dzięki wykorzystaniu metody opartej na działaniu aktywnego tlenu. Podobnie jak w przypadku chloru bakterie i nieczystości są utleniane poprzez aktywne składniki. W metodzie tlenowej powodują one rozbicie zanieczyszczeń na niewidoczne cząsteczki. Cały proces przebiega bardzo szybko, gdyż już po upływie godziny od dodaniu środków można korzystać z basenu (w przypadku chloru po 2–3 godzinach).

Metoda tlenowa jest szczególnie polecana osobom uczulonym na chlor, a dodatkowo woda w basenie nie posiada uciążliwej woni. Należy jednak wspomnieć, że skuteczność aktywnego tlenu nie jest aż tak wysoka jak chloru, dlatego można wykorzystywać ją jedynie w prywatnych basenach, w których stężenie bakterii jest niższe. Dodatkowo gdy decydujesz się na ten sposób oczyszczania, konieczne jest stosowanie dodatkowych środków niwelujących zjawisko powstawania alg, tzw. algicydów.

Lampy ultrafioletowe jako nowoczesny sposób na oczyszczanie wody

Proces dezynfekcji za pomocą promieni UV opiera się na naświetlaniu wody falami elektromagnetycznymi. Promienie przenikają w strukturę DNA komórek mikroorganizmów oraz bakterii, dzięki czemu zabijają drobnoustroje. Wykorzystanie promieni UV redukuje powstawanie THM (halogenowych związków organicznych) oraz chloramin, które są szkodliwe dla zdrowia.

To rozwiązanie nie gwarantuje jednak pełnego zabezpieczenia wody przed wtórnym skażeniem, dlatego stosowanie lamp ultrafioletowych musi być powiązane z końcową dezynfekcją chlorem. Jego stężenie jest znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnego oczyszczania tym środkiem, co wiąże się też z brakiem charakterystycznego zapachu w basenie. Skuteczność pracy lamp UV powinna być monitorowana, dlatego w urządzeniach często jest umieszczany sygnał podczerwieni.

Prywatny basen będzie doskonałą przestrzenią do wypoczynku pod warunkiem, że znajdująca się w nim woda jest odpowiednio dezynfekowana. Większość posiadaczy basenów stosuje w tym celu chlor, który przyczynia się do chorób układu oddechowego i alergii. Chociażby z tego powodu warto skorzystać z bardziej innowacyjnych, naturalnych i mniej szkodliwych rozwiązań.

Przeczytaj także:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).