Basen przy domu to rozwiązanie, które umili wspólne spędzanie czasu w ogrodzie oraz zapewni dzieciom rozrywkę. Wydaje Ci się jednak, że dom z basenem jest trudnym do zrealizowania przedsięwzięciem? Niekoniecznie. Taką inwestycję należy jednak włączyć od samego początku do planów budowy domu. Jeśli zastanawiasz się, czy warto wybudować basen ogrodowy, podpowiadamy, jakie uzyskasz z tego korzyści, ale także – na co należy się przygotować.
Mimo że wiele osób przeważnie lubi spędzać czas w wodzie, nie każdy decyduje się na budowę basenu na własnej działce. Powody mogą być różne: zbyt mała powierzchnia działki, zbyt wysokie koszty, obawy o utrzymanie basenu w dobrym stanie czy trudności z realizacją projektu. Jednak w ostatecznym rozrachunku może się okazać, że basen ogrodowy to przedsięwzięcie osiągalne w realizacji, które niesie za sobą sporo korzyści.
Basen ogrodowy – zalety wynikające z decyzji o budowie
Łatwy dostęp do kąpieliska – bez dojazdów, opłat, konieczności dostosowywania się do innych – to marzenie niejednego właściciela domu spędzającego urlop czy weekend w swoim ogrodzie. Chwilowe zaspokojenie zachcianki to jednak nie jedyna korzyść, jaka wynika z posiadania basenu przy domu. Co jeszcze zyskujesz?
- Relaks w wodzie to sposób na odreagowanie stresu i utrzymanie dobrej formy;
- Basen to miejsce, które pozwala spędzać czas w aktywny sposób także dzieciom;
- Kąpielisko tworzy przestrzeń do wspólnego spędzania czasu z rodziną i znajomymi;
- Basen ogrodowy podnosi atrakcyjność domu jako inwestycji;
- Posiadanie własnego basenu zwiększa motywację do dbania o swoje zdrowie;
- Basen przy domu to prywatna przestrzeń do wypoczynku.
Basen – na co należy się przygotować podczas budowy?
Basen to inwestycja jednorazowa, jednak korzyści z jego posiadania będziesz czerpać jeszcze przez wiele lat. Jak wiadomo, z budową basenu wiążą się jednak dość wysokie koszty, które mogą sięgać nawet do 40 000 zł. Decydując się na budowę basenu przy domu, należy przeanalizować swój domowy budżet i zastanowić się, w jakim stopniu jest to pomysł osiągalny finansowo. Dodatkowo zwróć uwagę na:
- położenie: basen najlepiej zbudować niedaleko domu, tak aby można było łatwiej doprowadzić potrzebne instalacje; ponadto powinien on być ulokowany w miejscu nasłonecznionym i oddalonym od drzew i krzewów,
- wielkość: powierzchnia basenów budowanych przy domach jednorodzinnych najczęściej nie przekracza 30 m2, im większy, tym oczywiście także droższy w budowie oraz eksploatacji,
- grunty: należy upewnić się, że ulokowanie basenu nie spowoduje zwilgotnienia gruntów u sąsiadów; ponadto w zależności od stabilności gruntów oraz obecności wód gruntowych zależy technika i głębokość jego budowy,
- eksploatację: aby woda w basenie była czysta, należy ją filtrować i uzdatniać, co oznacza, że niezbędnym wyposażeniem instalacji basenowej będą filtry i pompy przetłaczające przez nie wodę; część zanieczyszczeń opada na dno, co powoduje, że należy oczyszczać także nieckę basenu; wymagane jest także stosowanie środków zapobiegających namnażaniu się glonów.
Budowę przydomowego basenu należy dobrze przemyśleć, ponieważ jeśli już zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to inwestycja powinna zostać przeprowadzona do końca, z zachowaniem wszystkich niezbędnych dla prawidłowego użytkowania basenu wymogów.
Jeśli chcesz się najpierw przekonać, czy faktycznie basen jest Ci potrzebny, możesz zdecydować się na zakup np. basenu stelażowego lub przenośnego basenu ogrodowego, które należą do popularnych ogrodowych akcesoriów. Z pewnością jednak komfort pływania będzie się znacznie różnił.
O ewentualne koszty budowy basenu przy domu i możliwe rozwiązania możesz także zapytać projektanta podczas wyboru jednego z projektów domu jednorodzinnych.