Jak zabezpieczyć basen ogrodowy przed sezonem zimowym?

Jak zabezpieczyć basen ogrodowy przed sezonem zimowym?


Przydomowy basen dzięki odpowiedniej konserwacji może służyć całej rodzinie przez lata. Nieodpowiednie przygotowanie basenu ogrodowego do zimy może jednak doprowadzić do powstania uciążliwych zabrudzeń, a nawet do poważnego uszkodzenia jego konstrukcji. Właśnie dlatego wraz z końcem sezonu kąpielowego należy odpowiednio zabezpieczyć basen i jego otoczenie. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Prawidłowe zabezpieczenie basenu przed niskimi temperaturami i opadami śniegu sprawi, że zachowa on dobry stan przez wiele sezonów. Co zrobić z wodą z basenu? Jak ochronić jego konstrukcję przed mrozem? Podpowiadamy.

Woda w basenie ogrodowym a niskie temperatury

Siły zamarzającej ziemi oddziałujące z zewnątrz na ściany basenu powinny zostać zrównoważone przez napór cieczy zamarzającej wewnątrz zbiornika. Zapobiegnie to powstawaniu pęknięć (niezależnie od tego, z jakiego materiału basen jest wykonany). Z basenu nie należy więc spuszczać całej wody. Jej poziom w okresie zimowym powinien znajdować się 15–20 cm poniżej dysz.

Jednocześnie warto całkowicie wypompować wodę z instalacji filtrującej i grzewczej (oraz zakręcić zawory) – zamarzająca woda może bowiem spowodować ich uszkodzenie.

Do basenu można również wrzucić kilka pływających przedmiotów, np. plastikowe butelki napełnione częściowo piaskiem i związane ze sobą. Zaabsorbują siłę wytwarzaną przez lód i zapobiegną ewentualnym uszkodzeniom ścian basenu spowodowanym zwiększającą swoją objętość zamarzającą wodą.

Basen ogrodowy czysty aż do wiosny

Po spuszczeniu części wody zaleca się usunięcie ze ścian basenu osadów i innych zanieczyszczeń. Należy również wyregulować poziom pH wody i przeprowadzić dezynfekcję chlorową za pomocą odpowiednich środków. Dobrym pomysłem będzie także zastosowanie preparatu, który zapobiegnie rozwojowi glonów i alg, a więc również odbarwianiu się ścian i dna – to znacznie ułatwi wiosenne przygotowanie basenu do ponownego użytku.

Na koniec warto przykryć basen ogrodowy pianką lub folią ochronną – materiał powinien być na tyle wytrzymały, by znieść nacisk śniegu. Zabezpieczy to basen przed opadającymi liśćmi, rozwiewaną ziemią i innymi zanieczyszczeniami.

 

Zobacz również:

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje