Jak zabezpieczyć taras przed zimą?

Jak zabezpieczyć taras przed zimą?


W czasie zimowych chłodów rzadko korzystasz z tarasu. Nie znaczy to jednak, że nie potrzebuje on Twojej uwagi. Przed nastaniem ujemnych temperatur oraz opadów śniegów należy sprawdzić stan drewnianego lub betonowego tarasu i zabezpieczyć go, żeby wiosną i latem móc cieszyć się jego urokami.

Jeśli wybrałeś gotowy projekt domu z tarasem drewnianym (np. Hawana) lub betonowym (np. Oktawiusz), to zapewniłeś sobie uroczy zakątek do rodzinnych spotkań i grillowania. Zanim jednak rozpoczniesz letni sezon, taras musi przezimować do wiosny w odpowiednich warunkach.

Właśnie dlatego specjaliści pracowni projektów Dobre Domy radzą, jak zadbać o drewno i beton, żeby niskie temperatury oraz wilgoć nie naruszyły konstrukcji tarasu.

Taras drewniany – jak zabezpieczyć?

Nawet jeżeli zdecydowałeś się na bardzo twarde i wytrzymałe drewno egotyczne na taras, musisz je zabezpieczyć. Najlepszy będzie do tego olej, doskonały impregnat, który wnika w pory drewna, dzięki czemu chroni przed dostaniem się w jego powierzchnię wody. Olej zapewnia również ochronę drewna przed blaknięciem pod wpływem działania promieni słonecznych. Zimą, gdy temperatury są bardzo zmienne, śnieg może się stopić i następnie ponownie zamarznąć w niezabezpieczonych szczelinach. Zamarzająca woda zwiększa objętość i przez to drewno na tarasie zaczyna pękać. Efekty tego procesu nie zawsze są widoczne od razu. Czasem destrukcyjny wpływ zimy wychodzi na jaw dopiero po kilku miesiącach.

Jeśli wybrałeś drewno lakierowane na taras, również możesz je poddać olejowaniu. Najpierw jednak musisz zetrzeć warstwę lakieru. Pamiętaj, że olej nakłada się wyłącznie na drewno surowe lub wcześniej olejowane. Olej na deski najlepiej nakładać dwa razy w roku – jesienią i wiosną.

Jak sprawdzić, czy właściwie naolejowałeś deski? Zrób test kropli wody. Jeśli odrobina płynu nałożona na deskę nie wsiąknie – drewno jest prawidłowo zaolejowane. W przeciwnym wypadku, czynność trzeba ponowić.

Taras betonowy – jak zabezpieczyć?

Mimo że beton – jako materiał na taras – wydaje się niezniszczalny i choć ujemne temperatury nie są dla niego zbyt dużym zagrożeniem, to topniejący i zamarzający śnieg już tak. Woda może przyczynić się do wystąpienia na betonie nawet bardzo głębokich rys i pękania jego powierzchni. Istotne jest zatem przygotowanie tarasu i naprawienie istniejących, nawet niewielkich uszkodzeń na powierzchni jeszcze zanim temperatura zacznie spadać. Służy do tego zaprawa naprawcza do betonu. Przed położeniem jej przygotuj podłoże, które powinno być zwilżone wodą, szorstkie i porowate. Spękania, które ma wypełnić zaprawa, powinny mieć szerokość minimum 5 mm. Zanim nałożysz zaprawę, połóż warstwę masę kontaktowej. Nakładaj mocno, wcierając ją w powierzchnię tarasu pędzlem. Po wyschnięciu nałóż drugą warstwę. Zanim ta druga wyschnie, możesz przystąpić do nakładania zaprawy naprawczej. Koniecznie zwróć tu uwagę na dokładne wypełnienie miejsca, w których występują pęknięcia.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).