Najlepsze materiały budowlane na ściany wewnętrzne

Najlepsze materiały budowlane na ściany wewnętrzne


Budowanie domu? Remont? W żadnym wypadku nie unikniesz stawiania ścian wewnętrznych. Sprawa niby prosta, ale jakich materiałów użyć? Czy wszystkie ściany są takie same i można stawiać je w dowolny sposób? Nie – do tego warto się przygotować.

Wysokość i grubość poszczególnych elementów, ich wytrzymałość oraz odporność na różne czynniki – wszystko ma znaczenie, gdy w grę wchodzi profesjonalne wybudowanie domu lub dobudowanie ścian wewnętrznych. Sprawdź, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze materiałów.

Charakterystyka ścian działowych oraz nośnych

Pojęcia „ściana nośna” i „ściana działowa” zna każdy. Nie każdy jednak umie je wytłumaczyć i, co ważniejsze, rozróżnić. Ścianą nośną nazywamy główną ścianę budynku, która stanowi pionową płaszczyznę ograniczającą i przedzielającą wnętrze budynku. Może być wykonana z cegły, betonu lub drewna, a jej głównym zadaniem jest odciążenie takich elementów jak dach czy strop.

Ściana działowa to tzw. konstrukcja lekka rozdzielająca poszczególne pomieszczenia domu. Nie stanowi elementu nośnego, dlatego teoretycznie nie zalicza się jej do konstrukcji budynku. „Działówki” są wyraźnie cieńsze od ścian nośnych, których grubość sięgać może od 6,5 do nawet 25 cm. Dlatego tak łatwo zmienić położenie ściany działowej, czyli wyburzyć ją lub dobudować.

Czy ściany wewnętrzne są zależne od zewnętrznych?

Wchodząc na plac budowy, patrząc na ceglane ściany, można pomyśleć, że w środku również wszystko jest gotowe. Nic bardziej mylnego – często zdarza się, że na pierwszy ogień idą ściany zewnętrzne oraz nośne stanowiące centrum całego budynku, a dopiero po pewnym czasie dostawia się ściany działowe.

Nie wolno jednak robić tego zupełnie dowolnie. Materiał, z którego dostawia się ściany wewnętrzne, powinien cechować się taką samą wytrzymałością na ściskanie oraz wysokością poszczególnych elementów, co ściany zewnętrzne.

Właściwości, które są w tu obojętne, to np. grubość. Zewnętrzna ściana powinna chronić przed zimnem, w środku nie ma tego problemu. Tu zasadnicze znaczenie ma izolacja akustyczna.

Najczęstsze materiały i ich właściwości

Budowlańcy, stawiając ściany, najchętniej sięgają po trzy rodzaje materiałów:

Kiedy stawiamy dodatkowe ściany?

Kupiłeś gotowy projekt, jednak wpadłeś na pomysł nieco innej aranżacji przestrzeni – czy można coś wtedy zrobić? Owszem! Od tego jest adaptacja projektu, w trakcie której można np. przestawić lub dostawić jakąś ściankę. W końcu kto nie marzy o przestronnej sypialni, większej łazience lub kuchni z przeźroczem na salon.

Na zmiany decydujesz się wtedy, gdy dotychczasowa przestrzeń przestaje wystarczać i nie spełnia już Twoich oczekiwań. Przykładem takich prac jest także adaptacja nieużywanego dotąd strychu. Dobrze przygotowanie i rozsądne decyzje to brak niepotrzebnych kosztów.

Tutaj sprawdzisz, jak wygląda adaptacja projektu i przestawianie ścian.

 

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).