Jak wybudować dom w granicach działki budowlanej?

Jak wybudować dom w granicach działki budowlanej?


To, w jakim miejscu powstanie Twój nowy dom i jak prezentować się będzie jego powierzchnia oraz plan, nie zależy niestety tylko od preferencji przyszłych mieszkańców. Poza względami praktycznymi umiejscowienie budynku na działce budowlanej i jego odległość od innych budowli regulowane są przez przepisy prawa.

Może to być kłopotliwe chociażby wtedy, kiedy chcemy postawić dom na wąskiej działce. Aby uniknąć potencjalnych problemów, należy zadbać o przeprowadzenie bardzo dokładnych pomiarów – zarówno działki, jak i samej planowanej powierzchni domu.

Wytyczanie fundamentów – współpraca z geodetą

Przed rozpoczęciem prac budowlanych konieczne jest wytyczenie przestrzeni, na której zostanie postawiony dom. Najrozsądniejsze rozwiązanie to zatrudnienie w tym celu wykwalifikowanego geodety. Jego zadaniem będzie wytyczenie fundamentów, w tym dwóch punktów zwanych reperami. Zanim geodeta zabierze się do pracy, warto ustalić

Wszystko powinno być ustalane zarówno z inwestorem, jak i kierownikiem budowy.

Jak wyglądają metody wytyczania fundamentów?

Wśród sposobów wytyczania fundamentów dominują dwie najczęściej stosowane. Pierwsza to palikowanie. Polega na oznaczeniu charakterystycznych punktów budowli, czyli miejsc przecięcia się głównych osi bądź narożników. Takie obszary zaznacza się przez wbicie palików w podłoże. Jest to metoda tańsza.

Druga, nieco droższa, to wytyczenie osi domu przy użyciu ław drutowych. Na czym to polega? Chodzi o wbicie palików, a następnie przybicie do nich wypoziomowanych desek, po czym wyznaczenie osi budynku z użyciem naciągniętego drutu. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzemy, sam proces powinien być przeprowadzony wyjątkowo solidnie, aby użyte do tego pomoce (czyli paliki oraz ławy) nie mogły się przemieszczać pod wpływem zmieniających się warunków pogodowych. Z kolei projekty domów z pracowni Dobre Domy umożliwiają wyczytanie osi budynku.

Odległości budynku od granicy działki oraz innych domów

A co w sprawie odległości, które należy zachować na działce budowlanej? Te kwestie dokładnie reguluje prawo określające właściwe odległości w różnych przypadkach. Najczęściej to 3 lub 4 metry oddzielające budynek od granicy działki. Równie ważne jest umiejscowienie domu jednorodzinnego należącego do sąsiada. Jeśli budynek znajduje się w odległości mniejszej niż 3 lub 4 metry od granicy, mamy prawo do budowy domu w odległości mniejszej niż 3 metry. Niemniej jednak, jeśli zabudowa związana jest z planem zagospodarowania przestrzennego lub szerokości działki mniejszej niż 16 metrów, minimalna wartość musi wynosić 1,5 metra od granicy.

Pamiętaj, że dom może stanąć jedynie w miejscu opisanym w pozwoleniu na budowę i jedynie w zgodzie z tym dokumentem mamy prawo wytyczyć go na działce budowlanej. Jeśli chcesz poznać zmiany w prawie budowlanym w 2017 roku, zajrzyj do tekstu na ten temat w poradniku Dobrych Domów.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).