Izolacja balkonu – zadbaj o ciepło w domu

Izolacja balkonu – zadbaj o ciepło w domu


Dbanie o ocieplenie domu jest istotne zarówno w trakcie realizacji projektu, jak i przez cały czas użytkowania budynku. Przykładowo: jeśli zaniedbasz izolację balkonu czy tarasu, to już w trakcie pierwszej zimy odczujesz na własnej skórze wzrost kosztów ocieplenia domu. Czym uszczelnić balkon? Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Poznaj odpowiedzi na te pytania w naszym tekście.

Nowoczesne domy są w większości przypadków budowane w technologii, która zapewnia minimalizację strat ciepła przez balkon czy taras. Dodatkowo od 1 stycznia 2017 r. Prawo Budowlane wymaga zwiększenia grubości materiałów izolacyjnych użytych przy realizacji projektu.

Niestety, w przypadku takich gotowych projektów domów, jak np. Honorata II, w których mamy do czynienia z dużymi przeszkleniami, izolacja balkonu – przed zimnem oraz wilgocią – musi zostać przeprowadzona ze szczególną starannością.

Izolacja balkonu – od czego zacząć?

Każde ocieplenie domu musi zostać poprzedzone ustaleniem tego, jaka metoda izolacji balkonu jest dostosowana do naszego projektu. Bierze się wówczas pod uwagę:

Dopiero po dokonaniu tej oceny gotowego projektu domu można stwierdzić, czy dana metoda izolacji pomoże zapewnić ciepło Twoim domownikom. Zobacz także, jak zadbać o izolację domu z przeszkleniami.

Hydroizolacja balkonu – podstawowe informacje

Zabezpieczenie przed działaniem wody, czyli hydroizolacja, zasadniczo może zostać przeprowadzone na 2 sposoby. Różnią się one od siebie metodą, za pomocą której z powierzchni balkonu lub tarasu jest odprowadzana woda:

Izolacja balkonu za pomocą hydroizolacji powierzchniowej jest łatwiejsza i tańsza w wykonaniu, stanowi więc domyślny sposób na ochronę domu przed wilgocią oraz zimnem. Z kolei hydroizolację drenażową poleca się jako sposób na izolację tarasu, którego główne zagrożenie stanowią zastoje wodne.

Najczęstsze błędy popełniane przy wykonywaniu hydroizolacji

Jak to zwykle bywa w ociepleniu domu, również skuteczność izolacji balkonu w dużej mierze zależy od tego, czy dopilnowane zostały wszystkie najważniejsze detale. Przede wszystkim należy uważać na to, aby nie oszczędzać na materiałach. Jeśli np. ekipa budowlana proponuje stosowanie klejów bez certyfikatów zapewniających odporność na zmiany temperatur – nalegaj na stosowanie rozwiązań systemowych.

Często również inwestorzy, którzy przy izolacji balkonu kierują się przede wszystkim czynnikami estetycznymi, wybierają płytki ładne, ale w przypadku hydroizolacji niestety bezużyteczne. W sklepie z materiałami budowlanymi warto pytać o płytki prasowane grupy Bla lub płytki ciągnione o nasiąkliwości poniżej 3%. Należy także uważać na płytki sprowadzane z krajów o ciepłym klimacie (np. z Włoch czy Hiszpanii), bowiem są one dostosowane do innych warunków niż polskie.

Błędem okaże się również wykorzystywanie w charakterze izolacji przeciwwodnej pap na osnowie z tektury, ponieważ po pierwszych opadach zaczynają one butwieć i wymagają wymiany, co wiąże się z koniecznością zerwania całej hydroizolacji.

Zobacz także, jak przygotować taras i balkon na wiosnę!

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje