Elektryczność w Twoim domu, czyli jak zabezpieczyć zewnętrzną instalację elektryczną?

Elektryczność w Twoim domu, czyli jak zabezpieczyć zewnętrzną instalację elektryczną?


Urządzenia na działce, domofon, oświetlenie zewnętrze – wszystko potrzebuje zasilania, by móc pracować. Jak jednak wykonać zewnętrzną instalację elektryczną i nie obawiać się żadnego zwarcia wywołanego np. przez opady deszczu czy topniejący śnieg?

Sam montaż – choć wymaga obecności specjalisty – nie jest aż tak skomplikowany. Najważniejsza jest późniejsza konserwacja oraz prawidłowa eksploatacja. Poznaj sprawdzone sposoby zabezpieczenia zewnętrznej instalacji elektrycznej w Twoim domu.

  1. Zastosowanie prawidłowych kabli

W zewnętrznych obwodach instalacji elektrycznych koniecznie wykorzystaj kable przeznaczone do montażu w ziemi. Wyróżniają się one specjalną izolacją poszczególnych żył oraz dodatkowym płaszczem ochronnym z PCV. Dzięki temu materiał jest trwalszy i lepiej zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych.

  1. Montaż zabezpieczenia zasilania

Niezależnie od liczby obwodów wchodzących w skład zewnętrznej instalacji elektrycznej każdy z nich łączy się z bezpiecznikiem umieszczonym w budynku.

Taki bezpiecznik ma formę wyłącznika nadmiarowo-prądowego jednobiegunowego (dla kabli o mocy 230 V) oraz trójbiegunowego (dla kabli o mocy 230–400 V). Zabezpieczenie chroni przed przepływem prądu o zbyt dużej mocy mogącej trawle uszkodzić obwód oraz przed niebezpiecznym zwarciem. Dzieje się tak, ponieważ w razie potrzeby wyłącznik odłącza obwód, a tym samym zasilanie urządzenia.

Do wyboru są także wyłączniki różnicowoprądowe, których zadaniem jest wykrycie najmniejszych nieprawidłowości w przepływie prądu (zwiększenie lub zmniejszenie mocy, blokada itp.) i zabezpieczenie użytkowników przed porażeniem elektrycznym.

  1. Montaż gniazda bezpieczeństwa

Zdarza się, że w starych, ale wciąż eksploatowanych instalacjach nie ma zamontowanej blokady różnicowoprądowej. W takich sytuacjach koniecznie użyj gniazda bezpieczeństwa, które ma dwoistą konstrukcję. Z jednej strony (od przodu) jest gniazdem wtyczkowym, z drugiej (od tyłu) ma wtyczkę ze stykiem ochronnym. Taką wtyczkę wkładasz do gniazdka, i dopiero do niej podłączasz urządzenie.
Instalacja zewnętrza zasila np. domofon, bramę lub oświetlenie zewnętrzne, a jej awarie mogą sparaliżować komunikację, a nawet uniemożliwić opuszczenie działki. Dlatego warto, żebyś zwrócił uwagę na najmniejszy nawet szczegół, który w przyszłości może uratować Cię przed niepotrzebnymi uszkodzeniami.

W poradniku Dobrych Domów znajdziesz podstawowe informacje nt. oświetlenia zewnętrznego domu. Sprawdź!

Co może uszkodzić instalację elektryczną na zewnątrz?

Elementów, które mogą zaszkodzić kablom jest wiele, do najważniejszych należą:

  1. Opady atmosferyczne

Mogłoby się wydawać, że zakopane w ziemi kable są bezpieczne, ale nic bardziej mylnego. W naszej strefie klimatycznej ciągle mamy do czynienia z różnymi opadami atmosferycznymi, które podmywają grunty. Z czasem poziom nasypanej ziemi zmniejsza się i niebezpiecznie odsłania kable. Taka sytuacja zwiększa prawdopodobieństwo zwarcia lub uszkodzenia mechanicznego.

  1. Rośliny

Rozwijające się korzenie drzew (zwłaszcza tych o obwodzie powyżej 50 cm) mogą uszkodzić a nawet rozerwać kable instalacji. Dlatego też w miejscu, gdzie ma ona przebiegać lepiej posadzić byliny lub zasiać zwykłą trawę – ich system korzeni jest znacznie mniej rozbudowany i zdecydowanie słabszy.
Sprawdź też, jak odświeżyć ogród na wiosnę!

Zalety zewnętrznej instalacji elektrycznej

Niby nic, a jednak… dobrze poprowadzona zewnętrzna instalacja elektryczna niesie za sobą kilka korzyści, np.

  1. Zwiększone bezpieczeństwo

Bezpieczniki pilnują prawidłowego przepływu prądu i w razie potrzeby odłączają dopływ prądu. Dzięki temu ryzyko spięcia, porażenia, a nawet pożaru znacznie maleje.

  1. Ochronę antywłamaniową

Alarm, domofon (lub wideofon) oraz oświetlenie z możliwością automatycznego ustawienia czasu włączenia i wyłączenia (opcja pomocna podczas wyjazdów) – dzięki zewnętrznej instalacji elektrycznej dom jest dobrze oświetlony i zabezpieczony. W ten sposób łatwiej uniknąć włamania.

  1. Dekoracyjność ogrodu

Wspomniane już oświetlenie ogrodu możesz również wykorzystać w celach dekoracyjnych. Wystarczy odpowiednio zaplanować architekturę ogrodu a lampy umieścić tak, by podkreślały wszystkie wyjątkowe miejsca oraz uformowania terenu.

 

Pamiętaj, by podczas montowania instalacji elektrycznych (zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych) pamiętać o podstawowych informacjach oraz wymogach. Tylko w ten sposób upewnisz się, że instalacja została wykonana prawidłowo.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).