Co wybrać na podłogę w domu?

Co wybrać na podłogę w domu?


Drewniane deski czy panele podłogowe? Kamień czy płytki w korytarzu? Z jakiego materiału najlepiej stworzyć podłogę w domu i czym warto się sugerować? Jedno jest pewne – podłoga powinna być estetyczna, praktyczna, spójna z klimatem i stylem wnętrza oraz służyć nam przez lata.

Na wybór odpowiedniej podłogi do domu ma wpływ wiele czynników. Inwestor, zanim podejmie wiążące decyzje, powinien mieć świadomość, że:

Uwzględnienie powyższych podpunktów pomoże przyszłemu inwestorowi podjąć pierwsze decyzje.

Zastanawiasz się, jaki materiał wybrać na posadzkę tarasową? Sprawdź tutaj!

Kieruj się zasadą: praktycznie, estetycznie i solidnie

Z każdego pomieszczenia w domu korzystają inni użytkownicy, każde ma inne przeznaczenie, charakter, a co za tym idzie – konkretne wymagania. Podłoga w kuchni powinna być zdecydowanie wytrzymalsza i łatwiejsza do utrzymania niż podłogi drewniane w salonie czy panele podłogowe w sypialni. O ile w salonie sprawdzą się podłogi drewniane, o tyle w pokoju dziecka deski – szczególnie delikatne – nie będą najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Dzieci najchętniej bawią się na podłodze, a wtedy nietrudno o zarysowania, plamy i szybką eksploatację.

  1. Salon – najważniejsze miejsce w domu

Salon lub pokój dzienny to miejsce rodzinne i reprezentacyjne. Warto zatem postarać się, aby było gustowne, wygodne i ciepłe – dosłownie i w przenośni. Za doskonałe rozwiązanie w salonie uchodzą lite deski lub parkiet, które są także izolatorem termicznym. Deska podłogowa posiada przede wszystkim ogromny walor estetyczny, chociaż – co ważne – za drewnianą powierzchnię zapłacimy sporo. Może się ona okazać mniej komfortowym rozwiązaniem dla posiadaczy dużych psów. Podłogi narażone są wtedy na szorowanie pazurów zwierząt i szybką eksploatację. Co więcej, deski wymagają odpowiedniego utrzymania, pielęgnacji i konserwacji. Tańsza alternatywa dla salonu to panele laminowane lub drewniane.

  1. Sypialnia – jak sprawić, aby było w niej przytulnie

W sypialni doskonale sprawdzi się podłoga z drewna, chociaż rozwiązań może być znacznie więcej. Podłoga w tym pomieszczeniu nie jest narażona na uszkodzenia mechaniczne, zazwyczaj nie przebywamy w sypialni w ciężkich butach, a zwierzęta mają do niej ograniczony wstęp. Jeśli zdecydujemy się na panele podłogowe, warto wybrać te o klasie ścieralności AC3.

Czy płytki ceramiczne w sypialni mogą wyglądać dobrze? Oczywiście, szczególnie jeśli wybierzemy płytki ceramiczne sporych rozmiarów, pasujące do mebli i wystroju wnętrza. Inwestorzy niekiedy obawiają się, że zastosowanie w sypialni ceramiki odbierze pomieszczeniu klimat, przytulność i ciepło. Wnętrze może jednak pozostać niezmiennie urokliwe, jeśli wprowadzimy do niego dodatki – miękkie dywany, poduszki, zasłony.

  1. Kuchnia i łazienka – praktycznie przede wszystkim

Kuchnia to miejsce, w którym często niespodziewanie „coś” ląduje na podłodze, dlatego powinna być ona wytrzymała i łatwa w utrzymaniu. W łazience, gdzie panuje wilgoć, a ryzyko rozlewania wody na podłogę jest ogromne, deski nie sprawdzą się najlepiej. Optymalne rozwiązanie do łazienki i kuchni to płytki ceramiczne – łatwe w utrzymaniu, praktyczne i atrakcyjne.

Zwolennicy drewnianych powierzchni nie muszą rezygnować ze swoich planów. Istnieje bowiem możliwość zastosowania drewnianych podłóg w łazience, jednak musi to być olejowane drewno szczególnie odporne na wilgoć. Do salonów kąpielowych, łazienek i toalet poleca się egzotyczne gatunki: lapacho, wenge czy tek. Co istotne, podłogi z egzotycznego drewna nie należą do najtańszych. Ci, którzy mimo wszystko obawiają się zastosowania w łazience desek, mogą uzyskać podobny efekt przy pomocy płytek ceramicznych. Producenci oferują ceramikę kształtem i wyglądem przypominającą drewno, a inwestorzy mogą zrealizować swój plan i mieć pewność, że ich podłogi są praktyczne.

Jakie podłogi wybrać, jeśli nasz salon łączy się z kuchnią lub/i jadalnią? Zastosowanie różnych rodzajów podłóg czasem stanowi umowne wydzielenie i zaznaczenie przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że na małej powierzchni taki podział może wprowadzać chaos. W kuchni sprawdzą się wytrzymałe deski lub panele. Innym rozwiązaniem może być użycie dużych płytek ceramicznych przypominających podłogę z desek. W kuchni w tym przypadku opłaca się zainwestować w ogrzewanie podłogowe.

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Zalety obydwu rozwiązań sprawdzisz tutaj.

  1. Pokój dziecka

W pokoju dziecka należy postawić na praktyczne i wygodne rozwiązania. Jeśli decydujemy się na drewnianą podłogę, musi być ona wytrzymała. Dodatkowym plusem będzie miękki dywan na środku pokoju, a najpraktyczniejszą i atrakcyjną propozycją, która spodoba się dziecku – wyłożenie podłogi wykładziną. Oto kilka zalet tego rozwiązania:

Uwaga! Zweryfikuj, czy wykładzina posiada atest przeciwpożarowy.

  1. Korytarz

Korytarz to miejsce przez niektórych zapomniane, ale ważne. Kiedy do Twojego domowego zacisza wkraczają goście, hol jest pierwszym pomieszczeniem, na które zwracają uwagę. Powinno ono zatem być estetyczne, praktyczne i stanowić aranżacyjną zapowiedź całego mieszkania. Pamiętajmy również, że to pierwsze miejsce, do którego wchodzimy po powrocie do domu, często narażone na wilgoć (deszcz, śnieg, mokre ubrania, parasol, torby). Podłoga w korytarzu powinna być elegancka, ale wytrzymała i odporna na wilgoć. Możemy pokusić się o wykorzystanie w tej przestrzeni podłogi z kamienia, płytek ceramicznych lub specjalnie zabezpieczonego drewna.

Sprawdź projekty pracowni Dobre Doby i zrealizuj swoje marzenie: https://www.dobredomy.pl/projekty/

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje