Budowa domu – 11 pytań, które musisz sobie zadać przed jej rozpoczęciem

Budowa domu – 11 pytań, które musisz sobie zadać przed jej rozpoczęciem


Jak krok po kroku zbudować dom? Przyda się dobre nastawienie i kilka porad, które pozwolą postawić dom jednorodzinny szybko i bez problemów.

Zastanawiasz się, od czego zacząć budowę domu? Przedstawiamy 11 ważnych pytań – na pewno warto zadać je sobie przed rozpoczęciem inwestycji.

  1. Jaki wybrać projekt domu?

Projekt domu powinien uwzględniać wielkość działki, jej kształt i otoczenie. Wybierz taki, który będzie pasował do okolicznych zabudowań i Twoich potrzeb. Nie musisz koniecznie budować ogromnej willi. Czasem wystarczy funkcjonalny dom parterowy z poddaszem użytkowym. Zastanów się także, jak duży chcesz mieć ogród, garaż oraz pomieszczenia gospodarcze.

  1. Jaki jest stan prawny działki?

Najważniejsze informacje znajdziesz w księdze wieczystej. Sprawdź ją dokładnie, a dowiesz się, czy teren ma status działki budowlanej, a więc czy możesz na niej postawić dom. Uzyskasz też dokładne informacje o właścicielu, sytuacji prawnej i obciążeniach działki.

  1. Czy mogę skorzystać ze zgłoszenia zamiast pozwolenia na budowę?

Jeżeli planujesz budowę wolnostojącego domu jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się w granicach Twojej działki/działek (np. nie stoi za blisko granicy sąsiedniej działki lub w inny sposób nie ogranicza praw Twoich sąsiadów) – do zgłoszenia z projektem dołączasz:

Chcesz wiedzieć więcej o zmianach w nowym prawie budowlanym 2015? Przeczytasz o nich tutaj.

  1. Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę?

Jeśli nie możesz skorzystać ze zgłoszenia z projektem, składasz wniosek o pozwolenie na budowę i wraz z nim:

  1. Czy działkę obejmuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego informuje inwestora o tym, czy na danej działce możesz wybudować dom, jakie pokrycie będzie mógł mieć dach i o jakim kącie nachylenia. Z planu miejscowego dowiesz się również, czy wokół Twojego przyszłego domu powstanie w przyszłości centrum handlowe, czy będzie przebiegać droga, jaki rodzaj zabudowy oraz kształt domu jest dopuszczalny na danym terenie. Wyrys z MPZP zdobędziesz w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub na stronie internetowej urzędu lub gminy.

  1. Jeśli nie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to co innego?

Jeśli działka, którą chcesz kupić, znajduje się na terenie nieobejmowanym MPZP, potrzebna Ci będzie decyzja o warunkach zabudowy. Nie musisz być właścicielem działki, żeby złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy do urzędu gminy.

  1. Jak dużą działkę wybrać?

Jeżeli Twoja działka jest mała, pamiętaj, że najlepiej sprawdzą się na niej domy piętrowe. Jeśli natomiast dysponujesz dużym terenem, dobre rozwiązanie to dom parterowy, który wymaga więcej miejsca niż dom piętrowy o tej samej powierzchni użytkowej. Najkorzystniejsze pod zabudowę są działki prostokątne lub kwadratowe.

  1. Metoda gospodarcza czy ekipa budowlana

Zastanawiasz się, czy lepiej samodzielnie zająć się budową czy zlecić pracę firmie budowlanej? Metoda gospodarcza (samodzielna budowa) jest tańsza, ale wymaga dużego zaangażowania, ponieważ inwestor bierze czynny udział w wielu pracach przy budowie, zajmuje się zakupem i dowozem materiałów etc. Zatrudnienie rzetelnej ekipy budowlanej to większe koszty, zyskujesz natomiast pewność, że dom zostanie wybudowany przez fachowców.

Nie wiesz, jak wybrać wykonawców? Skorzystaj z bezpłatnego doradztwa brokera nieruchomości. Tutaj dowiesz się dokładnie, w czym Ci pomoże.

  1. Kiedy rozpocząć budowę?

Najlepiej zacząć wiosną lub latem, tak aby jak najwięcej prac zostało zrobionych przed nastaniem mrozów. Oczywiście nie ma bezwzględnego zakazu budowania zimą, ale lepiej nie wykopywać wtedy fundamentów. W czasie chłodów można kłaść podłogi i płytki lub tynki wewnętrzne, ale trzeba zadbać o odpowiednie ogrzanie pomieszczeń.

  1. Co możesz zmieniać w projekcie?

Wybrałeś już projekt swojego nowego domu i zastanawiasz się, czy na etapie adaptacji możesz zmienić sposób jego ogrzewania, czy zamiast technologii tradycyjnej murowanej wybrać system szkieletowy, a może chcesz po prostu przesunąć schody? Na te wszystkie pytania udzielą odpowiedzi architekci. To ważne, żeby jak najwcześniej myśleć o możliwych zmianach, ponieważ w czasie budowy domu mogą być trudne do przeprowadzenia.

Sprawdź, czym jest adaptacja projektu w poradniku Dobrych Domów.

  1. Na czym nie warto oszczędzać przy budowie domu?

Czasem lepiej kupić droższe i atestowane materiały budowlane od sprawdzonych producentów niż później być świadkiem usterek, pęknięć w ścianach czy przeciekania dachu. Weź też pod uwagę, że np. wybór droższych, ale bardziej szczelnych okien to mniejsze koszty ogrzewania domu zimą.

 

 

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje