Prawo budowlane 2015 – pięć najważniejszych zmian

Prawo budowlane 2015 – pięć najważniejszych zmian


Budowa domu już nie jest tak skomplikowana, jak jeszcze na początku tego roku. Zmiany w prawie budowlanym, które wprowadziła znowelizowana ustawa, pozwoliły właścicielom wolno stojących domów jednorodzinnych zastąpić pozwolenie zgłoszeniem z projektem.

Wybrałeś wymarzony projekt domu? Gratulujemy i mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – od dwóch miesięcy obowiązuje nowe prawo budowlane przynoszące wiele ułatwień dla inwestorów.

Prawo budowlane 2015 – najważniejsze informacje

  1. Zamiast pozwolenia na budowę – zgłoszenie z projektem budowlanym

Zgłoszenie przewidziano dla wszystkich planujących budowę wolno stojącego domu jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się w granicach działki/działek, np. nie stoi za blisko granicy sąsiedniej działki czy w inny sposób nie ogranicza praw sąsiadów.

Pamiętaj: zgłoszenia dokonujesz przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych.

  1. Zgłoszenie z projektem – dokumenty

Do zgłoszenia składanego w urzędzie gminy musisz dołączyć:

Pamiętaj, że projekt musi uwzględniać wytyczne obowiązującego w danej gminie planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.

Sprawdź 30 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zbudujesz dom: https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/30-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec-zanim-zbudujesz-dom/

 

  1. Jakich dokumentów nie musisz składać?

Zgodnie z nowymi przepisami do projektu budowlanego składanego ze zgłoszeniem nie musisz dołączać oświadczeń o:

  1. Gdzie składasz kompletną dokumentację?

W urzędzie gminy w danej miejscowości. Jeśli urząd będzie wymagał dodatkowych dokumentów (np. szkiców, rysunków, opinii lub uzgodnień), możesz zostać wezwany do uzupełnienia braków w określonym terminie. Urząd ma prawo podjąć decyzję, że w Twoim przypadku będzie konieczne ubieganie się o pozwolenie na budowę.

  1. Zgłoszenie a rozpoczęcie robót budowlanych

Po złożeniu zgłoszenia możesz przystąpić do robót po 30 dniach, jeżeli w tym czasie (licząc od dnia doręczenia zgłoszenia) urząd nie zgłosi sprzeciwu (wyrazi tym samym tzw. milczącą zgodę). Budowę musisz rozpocząć nie później niż po upływie 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia. Co ważne, decydując się na zgłoszenie, możesz rozpocząć budowę o 35 dni szybciej niż w przypadku pozwolenia.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).