Budowa domu od podstaw – najważniejsze rzeczy, o których musisz wiedzieć przed rozpoczęciem prac

Budowa domu od podstaw – najważniejsze rzeczy, o których musisz wiedzieć przed rozpoczęciem prac


Decyzja o budowie domu to przełom w życiu każdego inwestora. Jak bez problemu przejść przez wszystkie formalności i nie zniechęcić się ich ilością? Kluczem do sukcesu jest wiedza. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać oraz co sprawdzić przed budową domu.

Z tekstu dowiesz się:

Znalazłeś idealną działkę na sprzedaż w cichej i zielonej okolicy? To świetnie, ale pamiętaj, że czasem pośpiech jest złym doradcą. Lepiej więc sprawdzić zawczasu wszystko, żeby w trakcie budowania domu od podstaw uniknąć rozczarowań lub większych problemów.

Budowa domu od a do z a kwestie prawne

Budowanie domu od podstaw warto zacząć od zweryfikowania stanu prawnego działki, na której masz zamiar postawić budynek. Wszystko na jego temat powie Ci księga wieczysta. Sprawdź ją dokładnie, a dowiesz się, czy teren ma status działki budowlanej, a więc czy możesz postawić na niej dom. Ponadto uzyskasz dokładne informacje o właścicielu. Zorientujesz się też, jakie hipoteki ciążą na wybranej działce, czy przez jej teren nie przebiegają fragmenty sieci uzbrojenia technicznego terenu, czy teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, czy znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej itp. Jeżeli dana działka nie posiada księgi wieczystej, nie oznacza to, że nie możesz kupić jej i zbudować domu. W takiej sytuacji należy zapoznać się z dostępnymi dokumentami świadczącymi o własności danej nieruchomości (decyzje organów administracji publicznej, postanowienia i wyroki sądów).

Jeśli okaże się, że działka jest objęta MPZP, koniecznie sprawdź, co jest w nim zapisane na temat danego terenu oraz jego okolicy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego powie Ci, czy w pobliżu Twojego przyszłego domu powstanie w centrum handlowe, czy będzie przebiegać droga, a także jaki rodzaj zabudowy oraz kształt dachu są dopuszczalne na danym terenie. Wyrys z MPZP zdobędziesz w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub na stronie internetowej urzędu bądź gminy. Pamiętaj, że nie musisz być właścicielem działki, żeby uzyskać dostęp do MPZP lub – jeśli go nie ma – złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Jakie inne kwestie prawne i formalne trzeba sprawdzić przed rozpoczęciem stawiania domu od podstaw? Sprawdź:

Poradnik budowy domu – działka i jej otoczenie

Znajomość planów dotyczących działki i jej okolicy zawartych w MPZP to ważna kwestia. Pamiętaj jednak, aby przed budowaniem domu od podstaw sprawdzić także to, co już znajduje się na działce oraz w jej otoczeniu:

Budowa domu samemu – postaw na gotowy projekt domu

Jeśli decydujesz się na budowę domu jednorodzinnego od podstaw, będziesz potrzebować projektu. Powinien on uwzględniać wielkość działki, a także jej kształt i otoczenie. Musi też pasować do okolicznych zabudowań oraz mieć ogród, garaż i pomieszczenia gospodarcze, których liczba i wielkość będą odpowiadać Twoim potrzebom. Nie oznacza to jednak, że projekt musi być wykonywany na zamówienie indywidualne. Równie dobrym, a znacznie prostszym, mniej czasochłonnym i tańszym rozwiązaniem będą gotowe projekty. W naszej ofercie znajdziesz zarówno projekty domów nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjne rozwiązania. Wybór jest tak duży, że z pewnością spostrzeżesz coś, co będzie odpowiadać wszystkim Twoim potrzebom.

Jeżeli jednak wybrana oferta będzie wymagała zmian, można nanieść je w procesie adaptacji, który polega na dostosowaniu przez projektanta wybranego gotowego projektu do panujących na danym terenie warunków (ukształtowanie terenu, rodzaj gruntu itp.). Ten etap jest obowiązkowy. Nieobowiązkowe są natomiast zmiany dotyczące układu funkcjonalnego, rodzaju pokrycia dachowego czy materiałów budowlanych.

Zgłoszenie a pozwolenie na budowę domu od podstaw

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego możesz wybrać, czy skorzystasz ze zgłoszenia z projektem, czy zdecydujesz się na pozwolenie na budowę. Obowiązkowe pozwolenie dotyczy jedynie inwestorów, których budowa wykracza poza obszar oddziaływania projektu.

Dokumenty, które musisz dołączyć do zgłoszenia:

Po złożeniu zgłoszenia możesz przystąpić do robót, jeżeli w ciągu 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia urząd nie zgłosi sprzeciwu (tzw. milcząca zgoda).

Dokumenty, które musisz dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę:

W przypadku pozwolenia na budowę prace budowlane rozpoczynasz na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, na której wydanie urząd ma 65 dni.

Zobacz także: Pozwolenie na budowę domu – jak je uzyskać i czy jest wymagane?

Budowa domu – porady dotyczące prac budowlanych

Przed rozpoczęciem budowy koniecznie oszacuj swój budżet. Jego znajomość przyda Ci się do określenia kwoty dodatkowego finansowania, np. w postaci kredytu bankowego. Pamiętaj, że budowa własnego domu to nie tylko koszt zakupu działki, materiałów budowlanych i zatrudnienia ekipy, ale też aktu notarialnego poświadczającego zakup nieruchomości, opłat urzędowych i niespodziewanych wydatków, które często pojawiają się w czasie robót budowlanych.

Zanim zaczniesz budowę, dobrze też zdecydować, w jaki sposób będziesz postępować. Masz do wyboru dwie metody. Jedną z nich jest zatrudnienie zewnętrznej firmy, która od A do Z postawi dla Ciebie dom. Specjaliści, których będziesz potrzebował w czasie budowy, to:

Druga możliwość to metoda gospodarcza, czyli samodzielna, która jest tańsza, lecz wymaga dużego zaangażowania ze strony inwestora. Musisz wiedzieć, jak wybudować dom od podstaw, i mieć dużo wolnego czasu. Pamiętaj, że czasem lepiej kupić droższe materiały budowlane od sprawdzonych producentów i atestowane niż później, na etapie mieszkania, mieć problem z kolejnymi usterkami, pęknięciami w ścianach czy przeciekaniem dachu. Weź też pod uwagę, że np. wybór droższych, ale szczelniejszych okien to mniejsze koszty ogrzewania domu zimą. A na czym można oszczędzić przy budowie domu metodą gospodarczą? Wspomniany już gotowy projekt domu to rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż zakup projektu na zamówienie indywidualne. Jeśli szukasz oszczędności, możesz wybrać projekt domu bez podpiwniczenia, skomplikowana bryła dachu także generuje spore wydatki. Na materiałach budowlanych zaoszczędzisz, jeśli będziesz kupować je w hurtowniach budowlanych lub na przecenach w sklepach internetowych. Jeśli wiesz, jak i z czego wybudować dom, możesz uciąć naprawdę sporo kosztów, które nie są konieczne.

Wiesz już, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu od podstaw. Skorzystaj z naszych rad, przejrzyj gotowe projekty domów i wybierz ten jedyny, który uda się idealnie dopasować do danej działki oraz do Twoich potrzeb.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje